Detský svet plný farieb: Ako tapety a obrazy stimulujú kreativitu a rozvoj detí?

Lukáš Kula 0

Zariaďujete detskú izbu a záleží vám na tom, aby sa v nej váš potomok cítil jednoducho skvele? V takom prípade by ste nemali podceňovať farby a tvary, ktoré dokážu významne vplývať na psychiku. Ktorých základných pravidiel sa držať a ako vybrať tie najlepšie obrazy a tapety do detskej izby? Máme pre vás niekoľko praktických tipov.

Ideálnu farbu stien detskej izby zvoľte na základe povahy vášho dieťaťa. Dbajte aj na veľkosť izby.

 

Psychológia farieb

Každá farba vplýva na človeka inak. Niektoré odtiene stimulujú aktivitu, iné pôsobia upokojujúco. Viac informácií o tom, aké odtiene sa hodia do detskej izby, nájdete v článku, ako zvoliť ideálnu farbu stien. Napríklad, ak je váš potomok málo aktívny a tichý, výbornou voľbou môžu byť svetlejšie a žiarivejšie farby – žltá, jemná červená či zelená. Naopak, pokiaľ je až príliš hyperaktívny a máva problémy so spánkom, uprednostnite tmavšie farby, ktoré pôsobia upokojujúcim dojmom. Dobrou voľbou môže byť napríklad modrá alebo pastelová béžová.

Pri voľbe farebnosti však dbajte aj na veľkosť izby. Ak je malá a chcete ju opticky zväčšiť, siahnite skôr po svetlejších farbách. Naopak, pokiaľ jej potrebujete dodať nádych útulnosti, ideálnou voľbou budú tmavšie odtiene.

® Naša rada: Aby ste zmenili charakter izby na nepoznanie, nemusíte ju maľovať. Rozhodnúť sa môžete pre tapety na stenu, ktorých široký výber nájdete napríklad v e-shope nostre.sk.

Na oživenie stien detskej izby perfektne poslúžia tapety s rôznymi geometrickými tvarmi.jpg

 

Stimulácia kreativity pomocou tvarov a motívov

V detskej izbe sú dôležité nielen farby, ale aj motívy. Aby sa dieťa správne vyvíjalo po psychickej stránke, musí mať okolo seba dostatok podnetov. Prázdne steny a rovné línie bez akéhokoľvek kreatívneho nápadu v tomto smere nie sú veľmi vítané. Detskú izbu sa snažte obohatiť originálnymi tvarmi a obrázkami, ktoré budú podporovať fantáziu vášho potomka.

Obrazy do detskej izby

Kreativitu detí podporujú nielen hračky, ale aj obrazy do detskej izby. Výbornou voľbou sú napríklad tradičné detské obrazy s motívom obľúbených filmových hrdinov, zvieratiek, máp alebo vesmíru. Vďaka takýmto obrazom sa bude vaše dieťa cítiť vo svojej izbe oveľa pohodlnejšie. Správne zvolené obrazy budú pôsobiť upokojujúco a môžu prispievať k lepšiemu spánku. Naviac, detskú izbu oživia novými farbami a dodajú jej hravosť.

Obrazy s mapami nielenže skrášlia detskú izbu, ale naviac poslúžia ako kreatívna učebná pomôcka

® Praktický tip: Obrazy s mapami nielenže skrášlia detskú izbu, ale naviac poslúžia ako kreatívna učebná pomôcka. Vaše dieťa už v mladom veku získa prehľad o usporiadaní jednotlivých svetadielov a bude poznať krajiny sveta.

Tapety so zaujímavými motívmi

Na oživenie stien detskej izby perfektne poslúžia nielen obrazy, ale aj tapety. Tie môžete nalepiť na celé steny alebo len ich časti. Rozhodnúť sa viete pre jednofarebné typy, ale aj verzie so zaujímavými motívmi a farebnými kombináciami. Výbornou voľbou sú detské tapety s obrázkami zvieratiek alebo filmových postáv, ktoré dodajú miestnosti výnimočnú charizmu. Za zváženie stoja aj tapety s rôznymi geometrickými tvarmi.


Kvalitné tapety sú umývateľné, dokonca prispievajú k lepšej zvukovej a tepelnej izolácii stien

 

Tapety sú nielen štýlové, ale aj praktické

Kvalitné tapety na stenu sú umývateľné, takže sa jednoducho udržiavajú. Ak ich náhodou vaše dieťa pokreslí ceruzkou alebo zašpiní, viete ich ľahko umyť vodou a budú opäť vyzerať ako nové. Nehovoriac o tom, že prispievajú k lepšej zvukovej a tepelnej izolácii stien.
Pri výbere tapiet si dávajte pozor na to, aby boli dostatočne hrubé. Lacnejšie tenké verzie sa totiž ľahko poškodia a majú kratšiu životnosť. Ideálne je, aby mala tapeta hmotnosť aspoň 170 g/m2. Taktiež si všímajte, či je potlačená ekologickými farbami, ktoré nezapáchajú a neuvoľňujú do vzduchu toxické látky.
Foto: Nostre.sk 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...