Ako zbaviť plynový sporák mastnoty

PR 0

Vyčistiť sporák a vyčistiť plynový sporák sú dve odlišné disciplíny. Elektrický sporák nemá mriežky, záhyby, netypické tvary – odmasťovanie ide teda ľahšie. Na plynový sporák potrebujete trochu kumštu a aj znalosť konkrétnych trikov. Spísali sme ich pre vás. Zistite, ako na horáky, mriežku a aj ovládanie.

foto zdroj: cz.123rf .com

Základným pravidlom pre čistý sporák je jeho pravidelné čistenie. Plynový sporák má však toľko zákutí, že sa občasnému dôkladnému odmasťovaniu nevyhnete. Tu prskne olej, tam ostane škvrna pri horáku, o mriežke ani nehovoriac – mastnota sa na ňu lepí zo všetkých uhlov.

Ako vyčistiť mriežku na plynovom sporáku

Okrem klasických odmasťovacích prípravkov skúste do boja proti mastnote na mriežke povolať:

  • 1 diel jedlej sódy,
  • 2 diely rastlinného oleja
  • a 1 diel soli.

Skrátka pri zmiešaní surovín zachovajte pomer 1:2:1 a zmes použite na vydrhnutie mriežky. Po vyčistení nezabudnite mriežku pretrieť vlhkou hubkou, aby vám na nej nezostali zbytky zmesi.

Ako vyčistiť horáky na plynovom sporáku

Že je horák zanesený, spoznáte rýchlo – plameň slabne, alebo na niektorých miestach úplne vynecháva. Na jeho vyčistenie budete potrebovať prostriedok s vysokým obsahom amoniaku, pevné vrecko a čas.

Do vrecka vlejte čistiaci prostriedok a ponorte doňho zanesený horák. Dobre ho uzavrite a nechajte cez noc na nečistotách pracovať. Aby sa vám domácnosťou nerozliehal puch amoniaku, odneste ho na záhradu či balkón. Po noci v „kúpeľoch“ horák vyberte, vysušte a nasaďte na plynový sporák.

Ako vyčistiť ovládanie na plynovom sporáku

Tu zase pomôže citrónová šťava v kombinácii s jedlou sódou. Postačia 2 lyžičky sódy a šťava z polovice citróna. Zo zmesi vyrobte konzistentnejšiu pastu a hor sa do drhnutia.

Aby ste sa dostali naozaj na všetky miesta, privolajte si na pomoc vatovú tyčinku alebo vyradenú zubnú kefku.

Čistenie sporáka nepodceňujte

Pravidelné vyčistenie sporáka naozaj nezanedbávajte. Pri sporáku, ktorý je pokrytý vrstvou mastnoty, hrozí vyššie riziko požiaru.

Stačí horiaci olej, mastnota na mriežke a katastrofa je blízko. Zistite, ako správne hasiť olej v kuchyni.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...