Domaľované? Vyčistite a uskladnite svoje pomôcky správne

Aneta Kučavíková 0

Po dlhšej dobe ste sa rozhodli vymaľovať váš byt. Vytiahli ste svoje maliarske pomôcky, no sú v takom stave, že môžete ísť kúpiť nové. Stalo sa to už snáď každému, štetce sú tvrdé a zdeformované, valčeky spľasnuté a chuchvalcové. Síce ste ich umyli, no pravdepodobne hodili do tašky a nechali v pivnici na dosť dlhú dobu.

Ako predísť tejto situácii? Dáme vám pár tipov ako na to.

Aby ste dosiahli na konci maľovania vášho bytu naozaj spokojnosť, je dôležité neprizerať iba na kvalitu a cenu farby, no i nástrojov na maľovanie. Ich zlá kvalita či nesprávny výber môžu pokaziť výsledok aj tej najdrahšej maliarskej farby. Povedzte odborníkovi v predajni čo, kde a akým spôsobom sa chystáte vymaľovať a nechajte si so správnym výberom radšej poradiť. Nástroje sa líšia napríklad kvalitou vlasu, dĺžkou, hustotou, prípadne tvarom.

Nezabudnite však po ukončení maliarskych prác nástroje riadne očistiť a správne uskladniť, najmä ak ste kúpili tie kvalitnejšie. Ich trvácnosť tak môže dosiahnuť naozaj veľa rokov.

Ako na to?

  • Umývanie – nechajte niekoľko minúť štetce a valčeky namočené v teplej vode s trochou mydla. Uvoľnia sa tak zaschnuté kúsky farby a pôjdu omnoho ľahšie odstrániť. Potom pod prúdom vody jemne prechádzajte štetinami medzi prstami (nezabudnite na gumené rukavice). Nič nerobte drasticky a nasilu, aby sa vlákna zbytočne neuvoľňovali, pri ďalšom použití by tak mohli ostať počas nanášania na stene.
  • Odstraňovanie nečistôt – tvrdšou kefou (napr. korienkovou) sa snažte pod tečúcou vodou „vyčesať“ zaschnuté  a zvyškové kúsky farby zo štetiniek štetca.
  • Sušenie – štetec zbavte prebytočnej vody otrasením a dobre utrite papierovým obrúskom. Nechajte dôkladne uschnúť.
  • Skladovanie – štetec zabaľte do papierového obrúsku alebo novín a zaveste na klinček štetinami smerom nadol. Ak nemáte túto možnosť, uložte ich do nádoby, ale štetinami nahor, aby sa nezdeformoval ich tvar. Dôležité je aby sa čo najmenej o seba opierali a nebol na štetiny vyvíjaný žiaden tlak, zachovajú si tak svoj tvar po dlhú dobu. Pri uskladnení sa vyhnite prašnému prostrediu, prílišnej vlhkosti a hrdzavým nádobám.

Tip na záver: Ak máte štetce z prírodných vlasov, po vyčistení ich umyte klasickým kondicionérom na vlasy, zjemníte tak jeho štruktúru.

Pripravené v spolupráci s HET.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár