Farby a naše bývanie – 1.časť

Denisa 1
Farby v byte

I v súčasnosti, kedy už používanie farieb v našich príbytkoch nie je tabu a všade sa o nich veľa popísalo, sú kladené otázky

o skutočnom vplyve farieb na človeka,

na jeho zdravotný stav, na jeho nálady, pocity… Keďže obytné priestory poskytujú veľa možností na aplikovanie farieb, či sú to steny, nábytok, závesy, chcem upozorniť na skutočnosť, že pri výbere vhodných farieb by ste sa nemali riadiť módnymi trendmi. Používanie farieb by mala byť v prvom rade intuitívna záležitosť. Jedna a tá istá farba vyvoláva v rôznych ľuďoch rôzne emócie. Jednu farbu môžeme na oblečení, na stenách, na bytových doplnkoch vnímať rôzne.

Mnou uvedenými odporúčaniami sa nemusíte riadiť. Dôležité je nájsť si akýsi stred medzi povzbudzujúcimi a ukľudňujúcimi farbami. Nevhodná kombinácia farieb môže pôsobiť negatívne, dráždivo až depresívne. Skôr ako sa rozhodnete pre niektorú z farieb, mali by ste sa zamyslieť nad svojou obľúbenou a dôležité je najmä to, aby ste si premysleli, na aký účel sa miestnosť využíva.

Ja sa vám pokúsim postupne podrobne opísať 14 odtieňov farieb s ich negatívnymi a pozitívnymi stránkami. Dnes Vám prinášam prvých 7 farieb. Dala som dokopy pohľady niekoľkých odborníkov. Podľa nich majú na človeka farby neuveriteľný vplyv, hoci si to my neuvedomujeme a mnohokrát ani nepripúšťame… A ako je to s vami? Myslíte si, že i na vás farby vplývajú?

Farby vo všeobecnosti

Rozdeľujeme ich na teplé – aktivujúce (žltá, oranžová, červená), ktoré povzbudzujú a oslovujú viac city a emócie. Farby studené – pokojné (fialová, modrá, zelená), ktoré pôsobia upokojujúco a podporujú rozumové riešenia problémov.

Červená

Ak červená nie je vašim favoritom ani na 50 %, zaobchádzajte s ňou opatrne. Teplá červená je symbolom chuti do života, je výrazom emócií a lásky k zmyselnému životu a zážitkom. Zo všetkých farieb má najväčšiu schopnosť preniknúť, vitalizovať, zintenzívňovať a nalaďovať dynamicky, prierazne, až agresívne.

Zmysly vnímajú červenú farbu ako vzrušenie, túžbu a žiadostivosť. V oblasti sexuality vyjadruje táto farba chuť na získanie pôžitkov. Ľuďom so slabou sexualitou sa odporúča, aby si do spálne zadovážili doplnky v tejto farbe (závesy, bielizeň, sviečky).

Červená robí človeka komunikatívnejším, snaživejším a dodáva chuť do učenia a do práce. Stupňuje zážitky a pocity a vyjadruje silnú vôľu. Jej milovníci sú radi aktívni, vytrvalí a nedajú sa ľahko poraziť. K ich typickým vlastnostiam taktiež patrí prianie byť nápadný a dosiahnuť pozornosť ostatných. Niekoľko červených bodov v pracovných priestoroch môže pôsobiť povzbudivo na výkon.

Prílišná záľuba v tejto farbe však môže nevedomky spôsobovať agresivitu a nervozitu. Táto farba by sa nemala objavovať ani v okolí veľmi aktívnych detí. V primeranom množstve podporuje imunitný systém.

Psychologický význam červenej sa ale zmení, keď sa do farby primiešajú odtiene žltej, modrej alebo hnedej. Čím viac sa červená približuje hnedej, o to viac sa z dráždivej farby stáva ukľudňujúca. Ak sa však do farby primieša žltá, oranžovo-červený odtieň pôsobí povzbudzujúco a radostne. Modré tóny sú vyrovnané, dobromyseľné a nezištné.

Červená sa vo všeobecnosti neodporúča používať vo veľkom rozsahu na steny izieb. Postačia 2 farebné steny v miestnosti, prípadne nápadný vzor. Ostatné steny zladené k červenej, prípadne biele. Vhodné do obývacích izieb, spální, pracovní.

Ružová

Hovorí sa, že kto má rád ružovú, má väčšiu chuť na sladkosti ako iný. Táto farba je vlastne slabší odtieň červenej a označuje sa ako farba srdca. Je spojená s láskou, oddanosťou a náklonnosťou. Je to farba príjemného a čo najbezstarostnejšieho spôsobu života.

Tiež sa hovorí, že tí, ktorí majú prílišnú náklonnosť k tejto farbe, majú strach pred realitou a snažia sa jej uniknúť.

Farba je vhodná najmä do detských izieb. Už v minulosti sa okolo novorodeniatok vyskytovala táto farba – či už na dečkách, oblečení alebo hračkách.

Farby v byte

Oranžová

Oranžová je symbolom radosti a optimizmu. Je to teplá, pozitívna farba, ktorá pomáha zbaviť sa pocitov nespokojnosti, depresií a pesimizmu. Je označovaná ako farba mladosti a zdravia a podnecuje k zážitkom.

Táto farba je zložená z odtieňov červenej a žltej, ktoré sú symbolmi osobnosti a múdrosti. Má povzbudzujúce účinky. Oranžová signalizuje optimistickú chuť do života.

Milovníci tejto farby sú ochotní pomôcť všade tam, kde je to potrebné. Majú sklon k presnosti. Je to farba sebadôvery, nadšenia, odvahy a radostne plynúceho života. Majú čiastočnú chuť vyniknúť. Kto odmieta túto farbu, má problémy s nadväzovaním kontaktov alebo má pocity menejcennosti.

Keďže je to farba veselá a hravá, do bytov sa na maľovanie stien odporúča. Hodí sa do izby pre človeka trpiaceho depresiou. Pozitívny vplyv má pri nechutenstve, ak je touto farbou vymaľovaná kuchyňa a zladená s riadom takého istého odtieňa.

Marhuľová

Je to jemná farba, má prívlastok taktiež pastelovo-oranžová. Obnovuje, oživuje emocionálne blokády. Má pozitívny vplyv na omladnutie a napnutie pokožky. Farba je vhodná do bytov menej odvážnych ľudí.

Hnedá

Je to tmavší odtieň oranžovej a taktiež je to farba zeme, a to tvorí jej charakter. Zodpovedá potrebe bezpečia, tepla a útulnosti, túžbe po jednoduchom a kľudnom živote.

Ľudia, ktorí milujú hnedú, stoja pevne na zemi a sú spätí s domovom. Najradšej by všetko nechali tak, ako to je. Hnedá farba znamená stabilitu. Jej nadmerné používanie ale ukazuje náklonnosť ku konfliktným situáciám. Kto túto farbu odmieta, dáva najavo, že odmieta byť obmedzovaný a nepoddajný.

Záľuba vo svetlohnedej a béžovej naznačuje dobrosrdečného človeka ochotného pomôcť, ale i plachého a zdržanlivého. Nechce byť nápadný a prispôsobuje sa svojmu okoliu. Pre týchto ľudí je charakteristická určitá neaktivita a nechuť, ktoré sú často sprevádzané depresiami.

Do príbytkov je odporúčaná všetkými desiatimi, čo je vidieť na každom kroku. Hnedé sú podlahové krytiny, koberce, sedacie súpravy a v byte táto farba vyvoláva pocit pohodlia. Ľudia preferujú drevo ako materiál i na obklady, schodiská, dvere. S hnedou však treba dobre hospodáriť, pretože v priveľkom množstve môže brzdiť tvorivosť. Odporúčam do obývacej miestnosti alebo spálne.

Žltá

Je najsvetlejšia z pestrých farieb, pôsobí jasne, povzbudzuje, zahrieva, rozveseľuje. Je symbolom múdrosti, vysokej inteligencie. Podporuje chápavosť a horlivosť v učení a pôsobí pozitívne na pamäť. Je to farba spokojnosti, kreativity, predstavivosti a je zaručeným prostriedkom proti zlej nálade, nechuti a skleslosti.

Podporuje nadväzovanie kontaktov, pamätanie zážitkov, dojmov a chuť učiť sa novým veciam. Milovníci žltej hľadajú stále niečo nové, milujú voľné vzťahy. Títo ľudia sú príjemní, úprimní a veľkorysí. Žlté typy majú však zvláštnosť: neustále od druhých niečo očakávajú. Často sa podceňujú. Dávajú prednosť špekuláciám pred dôkladnosťou. Ľudia, ktorí žltú odmietajú, sa cítia ukrivdení a príliš prudko reagujú. I keď je žltá farbou nadväzovania kontaktov, môže spôsobovať určité komunikačné ťažkosti. Ľudia si svoje najhlbšie myšlienky nechávajú v sebe, obávajú sa opovrhnutia.

Žltá je často odporúčaná farba do bytov a domov. Má pozitívny vplyv na ľudí, na deti. V kuchyni, detskej izbe, kúpeľni rozjasní celkovú atmosféru, posilní životaschopnosť.

Zlatá

Táto farba sa vždy spájala s pocitom hojnosti, lesku a nadbytku. Je to farba stredu, univerzálnej lásky, najvyšších hodnôt, idealizmu a šľachetnosti. Zlatá transformuje poznanie v pochopenie, pomáha pri zvládnutí duševných neistôt. Do bytov odporúčam iba vo forme pásov a vzorov na stenách a bytových doplnkoch.

foto: isifa.com
https://www.malovaniestien.sk/

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. My máme takto ladené farby v byte (ružová, takmer červená, žltá, oranžová a k tomu mi ešte chýba trocha zelenej – tú nemáme – asi máme málo izieb smile).

Pridaj komentár