Najteplejšia prírodná podlaha – korok

Krajči Vladimír 0

Podlaha je jedna z najdôležitejších súčastí interiéru a samotný výber vhodnej podlahy je rovnako dôležitý, ako výber iných produktov, napr. dverí či nábytku je nutné si uvedomiť, že nielen kombináciou týchto produktov vytvoríme optimálne štýlové prostredie, ale treba sa zamerať aj na jej úžitkovú vlastnosť, pretože podlaha sa vyberá prevažne ako najzriedkavejšie meniteľná súčasť vášho interiéru.

Podlahy sa delia na studené (keramická a kamenná dlažba, linoleum, laminátové podlahy) a teplé (korok, drevo, koberec).

Najmä v súčasnosti, keď každoročne pociťujeme rast cien energií, je najlepšie zamerať sa práve na teplé podlahy. Teplotný rozdiel medzi teplým a studeným typom podlahy, pri rovnakých podmienkach v miestnosti, ktorá má 20 m2, môže byť 1,5 – 2 °C. Nemusí to byť problém pri podlahovom vykurovaní.

Najnovší trend

V súčasnosti je najnovší trend korkodre-vená podlaha, kde izolačnú časť tvorí korok na nosnej doske HDF, na ktorej je vyfrézovaný pevný a presný klik-systém.

Konečnú úpravu tvorí drevená dyha s najrôznejšími dekórami, špeciálne upravená a prispôsobená vlastnostiam korku.

Keďže v súčasnosti sú už vyvinuté vysokooderuvzdorné povrchové úpravy (napr. keramický lak), je možné aj tieto podlahy položiť na miesta s vyššou záťažou, ako sú napríklad chodby, obchodné priestory.

Korkovú podlahu (dlažbu aj plávajúcu podlahu) je možné položiť aj do miestností s podlahovým vykurovaním, pretože hraničná hodnota tepelného odporu je podľa normy 0,17 m² K/W.

Pri korkovej dlažbe s hrúbkou 4 mm je tepelný odpor 0,05 m² K/W a pri korkovej plávajúcej podlahe s hrúbkou 11 mm je len 0,129 m² K/W.

Korok ako dekorácia

V súčasnosti sú korkové plávajúce podlahy, dlaždice a obklady v ponuke s rozmanitou farebnosťou a so širokou škálou vzorov. Možnosti výberu nadchnú každého a uspokoja i ten najnáročnejší vkus zákazníka.

Korok pre zdravie

Korok je príjemný na dotyk a vytvára antistresové prostredie. Korková podlaha vyniká najmä svojou pružnosťou, čím šetrí vaše nohy, kĺby a chrbticu. Je veľmi vhodná pre alergikov, pretože nepriťahuje prach a nedrží nečistoty. Korok neposkytuje vhodné prostredie roztočom a zabraňuje tvorbe plesní. Korkový obklad zabezpečuje obmedzenie vysúšania vzduchu v panelových bytoch.

Pre vynikajúce izolačné vlastnosti je korková podlaha najteplejšia prírodná podlaha.

Ľahká údržba a možnosť renovácie

Korková podlaha nie je chúlostivá a ak použijete správny typ, jej údržba je nenáročná. Na každodennú údržbu stačí len vlhká handra s bežným čistiacim prostriedkom. Pri opotrebení vrchnej vrstvy laku (3 – 6 rokov) možno korkovú podlahu po jemnom prebrúsení opäť prelakovať. V súčasnosti je k dispozícii široká škála podlahových lakov – od polyuretánových až po disperzné, prípadne špeciálne podlahové a obkladové vosky.

Životnosť a odolnosť

Korok je ťažko opotrebovateľný materiál s nenahraditeľnou životnosťou. Neprekáža mu ani striedanie teplôt, sucho a vlhko, a to dokonca ani vtedy, keď naň bude veľmi dlho pôsobiť voda. Vďaka svojej bunečnej štruktúre funguje aj ako vynikajúca bariéra prieniku pár. Pre tieto vlastnosti je korok neporovnateľný so všetkými prírodnými materiálmi a po dôkladnej úprave je odporúčaný aj do kúpeľní, čím pozitívne nahrádza studenú keramickú dlažbu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (18 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...

Pridaj komentár