Moja babka hovorila: “Ak nájdeš v rohu izby pavúka, znamená to šťastie pre dom”. Ale čo by povedala na to, že som v rohu izby našla čiernu machuľu – pleseň? Je to iba estetická záležitosť alebo môže toto divné čudo ohrozovať zdravie obyvateľov bytu?
Opýtali sme sa na názor odborníka – lekára. MUDr. Igor Vozár odpovedá:
“Okrem vysokého krvného tlaku, osteoporózy, rakoviny a ostatných tzv. civilizačných ochorení komplikujú náš život na Zemi aj alergie a infekcie, obzvášť tie, ktoré nemáme celkom pod kontrolou. Zdanie niekedy klame. Nádherne zariadený byt, krásny nábytok, perfektná kuchynská linka, snehobiela kúpelňa a naoko sterilné prostredie, ktoré šťastne obývame, môžu zakrývať podstatu problému zdravého bývania.
Problematika peľových alergií, alergie na roztoče, potraviny – čokoládu, citrusy, lepok, chlad a vlhko sú všeobecne známe. Ktorákoľvek súčasť nášho životného prostredia špúšťa za určitých okolností rôzne nežiadúce reakcie na daný antigén. Do popredia záujmu sa dnes dostávajú atypické infekcie, chlamýdie, mutované vírusy a… plesne.
Na rozdiel od peľov a ostatných alergénov vedia totiž človeku znepríjemniť život aj ako infekcia. Infekcia akútna aj chronická, ktorá sa môže prejavovať inak veľmi nenápadne a plíživo. Zvykne sa neraz prejaviť v netypickej forme, až ako skrytý dôsledok pôvodného problému. A nemyslí sa tým banálna kvasinková infekcia kože a jej adnexov ako sú nechty a vlasy, ale najmä časté recidivujúce, a niekedy aj ťažké zápaly dýchacích ciest, pneumónie alebo horšie kontrolovaná bronchiálna astma a ekzémy. Pôsobením týchto oportúnnych – potencionálne škodlivých mikróbov vzniká v ľudskom organizme zápal, ktorý poškodzuje v konečnom dôsledku integritu našej kože, sliznice priedušiek, výstelky nosa, očných spojiviek, alebo zažívacie a urogenitálneho traktu.
Plesne dokážu veľmi zákerne a nenápadne poškodzovať za určitých okolností naše zdravie. Hlavne ak sme oslabení. Stresom, dlhším užívaním antibiotík, nevyváženou stravou, diétami, chorobami. Najrizikovejší sú však ľudia s oslabenou imunitou, spomínaní alergici, či starší pacienti s akýmkoľvek chronickým ochorením, bábätká a deti. Pokašliavanie, zahlienenie, svrbenie kože a mierne zvýšené teploty môžu byť jediným prejavom bytu či domu kontaminovaného plesňami.
Aj zdravie inak vitálneho človeka, ktorý si nevedomky spokojne žije v toxickom nezdravom prostredí a dýcha denne vzduch s množstvom spór plesní môže byť vážne ohrozené. Konkrétnych príkladov z klinickej praxe je dnes mnoho. Tento problém sa dnes netýka iba sociálne slabších osôb žijúcich veľmi skromne a žiaľ, často nezdravo, ale aj ľudí v novostavbách a zateplených domoch.
Ak stena nedýcha, nemá dostatok čerstvého vzduchu, alebo ak bývame v konštantne vlhom prostredí niekde pri vode, či rieke odporúčam využiť ponuku a chrániť svoje najbližšie okolie špeciálnymi nátermi. Prevencia je najlacnejšich spôsobom starostlivosti o svoje zdravie. Plesne nech sa zúčastňujú len výroby acylpyrínu, chutných syrov a lahodného piva J. Tam zostane ich miesto nezastupiteľné.“
Prehliadnite si pozorne steny a kúty vášho obydlia. Nespozorovali ste nič? To je dobré. Ak ste však narazili na zvláštne mapy, machule a iné útvary, ktoré sa až príliš podobajú na plesne, je najvyšší čas túto situáciu riešiť.
Protiplesňový systém
Na trhu sa nachádza účinný protiplesňový komplexný systém Biozor. Odstránenie plesne zo stien je potrebné riešiť „od základov“, do hĺbky. Spóry plesní sú nesmierne životaschopné a prežívajú aj v minimalistických podmienkach. Systémom Biozor sa dajú plesne úspešne odstrániť, je nevyhnutné dodržať postup – od vyhubenia plesne, zoškriabania zo steny, penetrovania a premaľovanie steny. Samozrejme, v postihnutých miestnostiach musí prúdiť vzduch, a to nielen pri aplikácii systému Biozor. Prúdiaci vzduch zabezpečí, že steny miestností nebudú vlhnúť a tým sa vyhnete novému výskytu plesní.