Vyberáme posteľ pre deti

Mária Kopčíková 7

Poviete si, čo už len pri posteli máme čo vyberať … Má mať nejaké rozmery, mala by byť pevná, aby vydržala pár rokov a najmä dobrý matrac aby mala. Sú to ale jediné kritériá?

Aj keď sa môže zdať, že výber detskej postele je vec jednoduchá, niekedy je opak pravdou . Okrem bezpečnosti detí  totiž musíme dbať aj na praktickosť postele. Posteľ nie je len na okrasu a často plní aj iné funkcie, než len samotného lôžka na oddych.

Kedy vyberáme posteľ pre dieťa

Najčastejšie v týchto situáciách a od toho sa odvíja aj samotné rozhodovanie:

  • Keď nám dieťa vyrástlo do veku, že potrebuje väčšiu posteľ.
  • Keď naše dieťa vyrástlo ešte viac a potrebuje vo svojej izbe viacej priestoru.
  • Keď sa sťahujeme alebo meníme zariadenie v byte kvôli veku, či zníženej funkčnosti.

A zvyknú nás ovplyvňovať, prípadne limitovať rôzne faktory: priestorové možnosti v byte, cena postelí, materiál, z ktorého sú vyrobené, naše požiadavky na funkčnosť …

Pri menších priestoroch rodičia radi volia zvýšené postele, ktoré vlastne plnia aj funkciu herne, či odkladacieho priestoru na hračky a oblečenie.

Pri viacerých deťoch v jednej izbe zase nájdu uplatnenie poschodové postele s dvomi či tromi lôžkami.

Klasická posteľ

V prípade, že v detskej izbe je dostatok priestoru – na hranie, pracovný kút školáka, možno uprednostníte klasickú posteľ. Dieťa má okolo seba vzdušný priestor – niektoré deti sa cítia stiesnene, pokiaľ je nad nimi ďalšia posteľ.

Ak sa nakoniec rozhodnete pre klasickú posteľ, je vhodné, aby na nej menšie deti mali zábranu proti prepadnutiu. Táto zábrana môže byť namontovaná priamo na ráme postele alebo je zasúvacia a jedno časťou sa vloží pod matrac.

Tiež je vhodné, pokiaľ nie je posteľ umiestnená v priestore, ale pri stene, aby niečo chránilo dieťa pred chladom „od steny“. Buď závesný kapsár, alebo vankúšiky po obvode lôžka, prípadne doska primontovaná na stenu (a otapacírovaná).

Dieťatko potrebuje posteľ väčšiu než je detská postieľka cca okolo 2,5 – 3 roku života.

Rastúce postele

Zdá sa, že sú hitom posledných rokov, kedy sa ľudia už pri narodení dieťatka rozhodnú kúpiť takýto model postele. Takáto postieľka sa dá jednoducho prestaviť na klasický rozmer 200 x 90 cm a odobraté zábradlie možno použiť ako vešiak. Skrinku a zásuvku z priestoru pod prebaľovacím pultom môžete neskôr využiť ako nočný stolík.

Takýmto rozložením postele a iných súčastí vznikne v podstate celá detská izba, ktorá dieťaťu vydrží na viacero rokov. Výhodu by sme mohli vidieť v úspore nákladov na nový nábytok v čase, keď už je dieťa väčšie. Riziko by sme zase mohli vidieť v tom, že po 5 – 6 rokoch sa nám, ani dieťaťu pôvodný bábätkovský dizajn nebude už páčiť.

Zvýšené postele

Tieto postele v sebe spájajú viacero zložiek detskej izby – miesto na spanie, hranie i na odkladanie. Pri troche fantázie a zručnosti sa s obyčajnej zvýšenej postele dá urobiť malé kráľovstvo. Pri tom všetkom treba dbať na bezpečnosť, ako sa dieťatko do postele a z nej dostane. Či má posteľ postranné schodíky alebo rebrík a nakoľko je dieťatko pri lezení hore a dole obratné. Pri schodíkoch dávajte pozor na ich – niekedy – šmykľavý povrch. Tiež je vhodné, aby pri schodíkoch boli madlá.

Výhodu takejto postele by sme mohli vidieť v šetrení priestoru. Nevýhodou môže byť napr. v čase choroby dieťaťa, kedy napr. pri nočnom meraní teploty alebo podávaní liekov naň zo zeme dobre nevidíte, prípadne k dieťaťu nedočiahnete … Tiež v diskusiách rodičia upozorňujú na drobné nevýhody vyššie položených lôžok pre deťoch, ktoré ešte dávajú v noci vycikať. Je náročné dieťa z takéhoto lôžka (obvykle je spiace – polospiace) dať dole a zase späť.

Poschodové postele

Sa obvykle uplatnia v rodinách, kde je viacero detí a málo priestoru v spoločnej detskej izbe. Poschodová posteľ sa javí ako ideálne riešenie. Tieto postele sa vyrábajú buď klasicky dve fixné nad sebou, s rebríkom alebo sa dajú  rozložiť na dve samostatné postele, prípadne sa dajú usporiadať nad seba, do pravého uhla.  

Rodičia často zvažujú, kedy je vhodný čas na to, aby dieťa mohlo spať na hornej posteli. Našla som dokonca informáciu, že je to až vo veku šesť rokov. V diskusiách však rodičia obvykle hovoria o veku 3 rokov. Moja osobná skúsenosť je podobná. A myslím, že vek nie je jediné kritérium.

Poschodové postele majú rôznu výšku, v ktorej sa nachádza horná posteľ, na trhu existuje mnoho variantov, dokonca aj posteľ pre tri deti, s tromi lôžkami. Zvážte bezpečnosť, zamerajte sa na kvalitu vypracovania a pevnosť konštrukcie. Ak sú vaše deti už vo veku, že ich môžete zapojiť do rozhodovania, tak to urobte. Budú ochotné spať na poschodovej posteli? Nebude to predmetom sporov – kto môže spať hore?

zdroj: kika Nábytok

K výhodám poschodových postelí patrí jednoznačne úspora priestoru a zvyšovanie podlahovej plochy izby.

Medzi nevýhody patrí napríklad prášenie z horného lôžka na spodné, čo môže byť problémom najmä pri deťoch – alergikoch. Pre niekoho zase poschodová posteľ môže byť veľmi ťažkopádna a môže mať pocit „zaprataného“ a málo vzdušného priestoru.

A nakoniec – nevýhodnou môže byť pre príliš neisté deti, ktoré by zo spania, či už dole alebo hore mohli mať obavy. U takýchto detí je náročné argumentovať „logicky“ – „nemáš sa čoho báť …“, „neboj sa, určite nespadneš …“ a bolo by na mieste rešpektovať individuálne potreby dieťaťa v danom čase.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Ja som chcela pre deti klasické postele ale keďže máme tri deti v jednej izbe, poschodovej posteli sme sa nevyhli. Ale v sconte sme kúpili veĺmi peknú aj s látkovými dekoráciami – majú z postele hrad a teraz sú skoro stále v posteli

    1. Tiež som nechcela poschodovú ale je to praktické, deti majú aspoň viac miesta na hranie. A to je predsa doležitejšie. Až budú starší, možeme poriešiť dve samostatné postele

  2. Tiež sme nedoststok priestoru riešili poschodovými posteľami ale konečne sa budeme s´tahovať do nášho domčeka, takže určite kúpime samostatné. Asi s nejakým úložným priestorom – ten sa zíde aj v domčeku 🙂

  3. Zvýšené postele sa mi zdali byť takým módnym výstrelkom ale sú celkom praktické. Nechcela som klasickú poschodovú posteľ ale keby som do izby dala dve klasické, nemala by som kam dať skriňe. Takto sme v sconte kúpili dve zvýšené postele so skriňou a baby tak majú každá posteľ hore ako chceli a zároveň pod posteľou každá svoju skrińu a poličky na hračky

    1. Úložný priestor pod posteľou je miesto na nezaplatenie. Hlavne ak sa dá uzavrieť Keď k vám príde nečakaná návšteva, upratanie hračiek je naozaj rychlovka 🙂

Pridaj komentár