Zasaď strom, postav dom

MikSa/redakcia 0

Tému Bývanie riešime už odmalička: najprv len v podobe malého domčeka z kociek pre plyšového havka, potom prídu na rad hrady z piesku, domčeky z kartónov a neskôr sofistikovanejšia architektúra domčekov z lega a premyslené garáže.

Kto z nás by si nepamätal tie skvelé bunkre zo stola a stoličiek s prehodenou dekou a zaštipcovanými plachtami, ktoré sme si na radosť rodičov postavili priamo v obývačke alebo tajné skrýše a pokusy o prvé „drevodomy“ u babky na záhrade?

Stavanie „domčekov“ máme jednoducho v krvi od malička…

Túto starosť prežívajú s nami od bábätkovského veku aj rodičia, keď hľadiac do budúcnosti, zakladajú naše prvé stavebné sporenia. Problém vlastného bývania sa však najviac vyostrí vo veku od 18+, kedy prebiehajú prvé pokusy (už dospelých detí) o osamostatnenie sa a niekde aj prvé úvahy nad vlastným rodinným hniezdom. Odchod na internát, demonštratívne odsťahovanie  sa  k starým rodičom, ktorí majú ešte jednu voľnú izbu, prenájom bytu spolu s ďalšími x-kamarátmi, bývajú zväčša prvými finančne utiahnuteľnými pokusmi o bývanie mimo rodičovského domu (bytu). Samozrejme, väčšina ešte v tomto veku ostáva bývať s rodičmi, čo predstavuje nezanedbateľné  výhody (rodičovskú lásku nevynímajúc) ako : plná chladnička, fungujúca práčka, možnosť odkladania si zarobených peniažkov, v prípade, ak sú rodičia ešte ochotní „šatiť a živiť“ atď.

Bývať chce a musí každý z nás …a nech to má aj nejakú úroveň!

Dnes sa finančné inštitúcie, developeri a realitky priam predbiehajú v pomoci, ako prísť k vlastnému bývaniu. Človek má niekedy pri pozeraní či počúvaní reklám a ponúk pocit, že hypotéky sa rozdávajú priam zadarmo a že vybavenie si bývania je tak „easy“. Stavia sa ako na bežiacom páse, pričom o kvalite niektorých „rýchlostavieb“ si dovolím pochybovať. Dni otvorených dverí, keď si môžete „zaslintať“ nad nádherným domom, rezidenciou či bytom, lákajú každú chvíľu. A ak si odmyslíte fakt, že tichá a pokojná lokalita Vášho budúceho domu, je preto taká tichá, že ešte nemá príjazdovú cestu, že termín v blízkosti služieb (lekár, obchod, škola)sa rovná každý deň stojíš v zápche,  a pod pojmom bývanie v zeleni nájdete dva mladé stromčeky čerstvo zasadené pred objektom, tak je si dnes z čoho vyberať.

Záväzok na celý život

Človek sa len zhrozí nad tou myšlienkou, že doživotne (ak to ešte nebudú musieť doplatiť ešte aj jeho vnuci) bude vlastne zarábať len na  strechu nad hlavou a „pár metrov čtverečných“. Veď kto v dnešnej dobe nespláca nejakú hypotéku na bývanie?

A to ste ešte museli vydokladovať, že máte na to v(ý)hodný vek, vhodný rodinný stav, počet detí v priemere 1,5 (a manželka neotehotnie najbližších 30 rokov), ste maximálne disciplinovaní platiči všetkého, ste hodnoverný a lojálny klient onej banky, máte úžasné a dobre platené zamestnanie a  ste zdravý ako repa.

A aj tak sa nakoniec Váš vysnívaný dom okreše na úroveň záhradnej chatky.

Ešteže vzdušné zámky si môžeme stavať (zatiaľ) bez poplatkov…

ilustračné foto: sxc.hu 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár