Zásnubný prsteň či náušnice po babičke? Vieme, ako sa o ne starať

Marcela Beňová 1

Hovorí sa, že diamant je najlepší priateľ ženy. To platí o každom šperku, ktorý dostane z lásky, alebo jej pripomína významnú životnú udalosť. Vieme však, ako sa o ne správne starať?

Ako skladovať šperky?

Ženy a šperky patria k sebe. Lákajú nás už ako deti, kedy sa s úžasom prehŕňame v maminej šperkovnici. Keď dospievame, hľadáme inšpiráciu medzi pokladmi staršej sestry. Ako dospelé rady nosíme šperky, ktoré nám pripomínajú milovanú osobu a odrážajú našu osobnosť a vkus. Mnoho žien však robí rovnakú chybu – nevieme sa o šperky správne starať. Pokiaľ chcete, aby vám snubný prsteň, zlaté náušnice či náramok z dovolenky vydržali čo najdlhšie, naučte sa ich správne skladovať.

Ideálnym miestom na uloženie šperkov je klasická šperkovnica s dostatočným množstvom priečinkov. Alebo si môžete uľahčiť skladovanie a ponechať krabičky, v ktorých prstienok či retiazku zakúpite. Pokiaľ chcete mať svoje drobnosti ľahšie po ruke, vyberte každému dostatočne veľký priečinok v šperkovnici, ktorá by mala byť vystlaná saténom alebo iným mäkkým materiálom. Vyhnite sa drevu, ktoré môže poškriabať jemné striebro, a papierovej výstelke, ktorá môže zadržiavať vlhko.

Pozor na škrabance

Veľa žien sa pri odkladaní šperkov ponáhľa, a tak uložia prstienky, náramky a retiazky rýchlo do jedného priečinka. Neraz sa stane, že sa naše najobľúbenejšie kúsky poškriabu, kamienky obijú a náhrdelníky zamotajú. Veľmi citlivé sú najmä strieborné kúsky, ktoré sa ľahko zničia nesprávnym uskladnením, ale aj nešetrným nosením. Pozor si dávajte aj na sklo, ktoré sa nachádza na hodinkách. Tie patria po celom dni späť do krabičky, v ktorej ste ich zakúpili. Nenechávajte ich len tak na poličke či bielizníku. Medzi najčastejšie opravy patrí práve výmena rozbitého sklíčka. Šperky si na noc určite odkladajte. Aj keď máte pocit, že vám pri spánku neprekážajú, posúvanie očiek na retiazke a náramku šperky oveľa rýchlejšie opotrebuje. Pri prsteňoch zas hrozí, že ním v spánku narazíte napríklad do rohu nočného stolíka a poškodíte ho.

Chemikálie a šperky

Aj keď sa so zásnubným prsteňom neviete najmä prvé dni rozlúčiť, vyhnite sa tomu, aby ste s novým šperkom na ruke vykonávali domáce práce. Chemické čističe, umývacie prostriedky, leštiče ale aj prášok na pranie sú spoľahliví pomocníci, ale jemnému šperku a hodnotnému kamienku môžu ublížiť. Napríklad tak, že poškodia uchytenie diamantu či zirkónu, a vy prídete o kamienky, ktorými je prsteň vykladaný. Strieborné šperky môžu zoxidovať, zlaté stratia lesk. Šperkom škodia aj niektoré druhy kozmetiky. Napríklad opaľovací krém zanáša očká retiazok, preto je lepšie na dovolenke náhrdelník radšej odložiť. Problém je aj nanášanie parfumu na krk. Ak si dávate retiazku, parfum patrí na zápästie a do vlasov.

Šperky čistite len handričkou, ktorú kúpite v zlatníctve, a raz za čas zverte svoje kúsky do rúk odborníkov, ktorí im vrátia lesk.

Pozor na nezbedné detské rúčky

Čo vymyslia malé dievčatká, kým sa s kamarátkou rozprávame pri káve? Predsa prehľadajú mamine poklady. Vyskúšajú plesové šaty, šminky, naplnia hračkami kabelku a nazrú aj do šperkovnice. No a perlovému náhrdelníku, darčeku na výročie, či briliantovým náušniciam po starej mame sa nedá odolať. Mame potom neostáva nič iné ako prehľadať celý byt a hľadať zatúlaný šperk, ktorý sa malej parádnici zatúlal.

Obľúbené kúsky, ktoré majú pre nás citovú hodnotu, alebo boli drahé, je vhodné najmä v čase, keď sú deti mladšie, odkladať bezpečne do sejfu. Tam budú vždy po ruke, no zároveň nezostanú na očiach detí, návštevníkov či cudzích osôb, ktoré sa u nás doma objavia napríklad pri prerábke. Domáci sejf je vhodný na odkladanie cenností, ale napríklad aj na dokumenty, väčšiu sumu peňazí či doklady. Nejedni rodičia pri balení na dovolenku pozabudli na pasy položené na kuchynskom stole, do ktorých deti zvečnili svoje výtvory.

Všestranné využitie

Odchádzate na prázdniny a chcete doma nechať nielen starosti, ale aj prácu? Najväčší pocit istoty, že domácnosť zanechávate v bezpečí, vám dodajú kvalitné bezpečnostné dvere, ktoré teraz môžete vyhrať celkom zadarmo v súťaži prebiehajúcej na webe SHERLOCK®. Pre ešte väčšiu istotu, že veci zostanú nedotknuté osobami s prístupom dnu, ako upratovačkami či opravármi, je dobré ich uložiť do sejfu. Bezpečne v ňom uskladníte aj pracovný notebook, drahší fotoaparát, rodinnú videokameru či darček pre deti. Sejf je ideálny na odkladanie náhradných kľúčov od nášho a rodičovského domu, auta či ockovej motorky, na ktorú majú dospievajúci synovia zatiaľ zakázaný vstup. Okrem domácností sejf využijete napríklad aj v kancelárskych a služobných priestoroch.

Sejfy Yale ochránia to, na čom vašej rodine záleží

Kvalitné sejfy na vaše cennosti nájdete v ponuke SHERLOCK®. Dostupné sú v rôznych rozmeroch a prispôsobené tomu, aké predmety v nich chcete skladovať. Majú moderný dizajn, jednoduché ovládanie a zároveň viacero zabezpečovacích prvkov – od 3 až 12 miestneho kódu po alarm, ktorý sa spustí pri jeho nesprávnom zadaní. Vyrobené sú z oceľového plechu a v ponuke nájdete aj modely s vnútrom vystlaným plsťou. Tie sú ideálne na uskladnenie predmetov, ktoré by sa inak mohli poškriabať a poškodiť. Ešte väčšie zabezpečenie poskytuje protipožiarny sejf. Ten okrem ohňa chráni predmety vnútri aj pred vlhkom. Pokiaľ si doňho budete odkladať cenný predmet večer, automaticky sa vo vnútri rozsvieti svetlo.

Sejfy v ponuke SHERLOCK® majú dizajn, ktorý štýlovo dopĺňa domácnosť. Ako skrýšu ho môžu používať všetci. Okrem maminých šperkov a otcovej elektroniky si sem môžu starí rodičia odložiť lieky a deti neraz s nadšením pridajú vlastné poklady – básničku, ktorú napísali na Deň matiek či obrázok pre ocina. Takéto cennosti nestrácajú na hodnote ani po rokoch a členovia rodiny budú radi, keď si uchovajú aj takéto spomienky. Pretože sejf má chrániť to, čo je pre nás naozaj dôležité.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Komentáre k článku

  1. zasnubena zatial nie som, ale manžel mi darčeky-šperky kupuje naozaj celkom často. Minule som dostala tento prstienok, som z neho nadšená a nosím ho velmi rada a veľmi často bewooden.sk/rose-triangle-ring-P/

Pridaj komentár