Dá sa chodiť do práce a popri tom dojčiť?

Eva Pavlíková 0

Len 20 % krajín má zákony, ktoré  vyžadujú od zamestnávateľov, aby pracujúcim matkám poskytli platené prestávky a miestnosti na dojčenie alebo odsávanie mlieka. Slovensko k týmto krajinám patrí. Vedeli ste o tom?

shutterstock

Svetový týždeň dojčenia má tento rok skvelú tému. 

„Ako uľahčiť dojčenie matkám, ktoré pracujú?“

Ak sa to týka aj Vás, pripravili sme niekoľko tipov, ktoré vám to pomôžu zvládnuť.

Plánovanie a organizácia:

Pred návratom do práce sa snažte vytvoriť plán, ktorý zahŕňa čas na kojenie a pracovné povinnosti. Premyslite si, ako si nastavíte ranné a večerné kojenie a ako si predstavujete prestávky počas pracovného dňa.

♥ Diskutujte s nadriadenými:

Hovorte so svojím nadriadeným o vašich potrebách týkajúcich sa kojenia. Nie je dôvod robiť to tajne.

♥ Máte oporu v zákone:

Na Slovensku existujú zákony, ktoré chránia práva matiek týkajúce sa dojčenia a práce. Prestávka na dojčenie je osobitná prestávka, poskytovaná okrem bežných prestávok v práci. Nárok na ňu si uplatníte podľa § 170 Zákonníka práce.

Aby ste si mohli uplatňovať nárok na prestávky na dojčenie, je potrebné zamestnávateľa písomne informovať o tom, že dojčíte.

Matke, ktorá pracuje po určený týždenný pracovný čas, patria na každé dieťa do konca šiesteho mesiaca jeho veku dve polhodinové prestávky na dojčenie a v ďalších šiestich mesiacoch jedna polhodinová prestávka na dojčenie za zmenu.

Tieto prestávky možno zlúčiť a poskytnúť na začiatku alebo na konci pracovnej zmeny. Ak pracuje po kratší pracovný čas, ale aspoň polovicu určeného týždenného pracovného času, patrí jej len jedna polhodinová prestávka na dojčenie, a to na každé dieťa do konca šiesteho mesiaca.

Prestávky na dojčenie sa započítavajú do pracovného času ženy a poskytuje sa za ne náhrada mzdy v sume jej priemerného zárobku.

shutterstock

♥  Kompromisy:

Buďte pripravená na to, že niekedy budete musieť urobiť kompromis medzi pracovnými povinnosťami a kojením. Dôležité je nájsť rovnováhu a nenechať sa zbytočne stresovať, ak sa plány občas zmenia.

♥  Práca v blízkosti dieťaťa:

Ak je to možné, skúste získať pracovné miesto čo najbližšie k miestu, kde sa nachádza vaše dieťa. To vám umožní častejšie navštíviť dieťa počas prestávok na kojenie alebo oddychu.

♥  Podpora zo strany rodiny a priateľov:

Ak máte možnosť, obráťte sa na rodinu alebo priateľov, ktorí vám môžu pomôcť so starostlivosťou o dieťa, keď ste v práci. Môžu vám dieťa na čas kojenia do práce priniesť. Tiež je dôležité mať podporu zo strany kolegov a nadriadených.

♥  Odsávanie mlieka:

Ak ste ďaleko od svojho dieťaťa, môžete zvážiť možnosť odsávania materského mlieka pomocou elektrických odsávačiek. Zabezpečíte tím dieťaťu vzácne materské mlieko, hoci nie ste prítomná.

♥  Starostlivosť o seba:

Dôležité je dbať aj o svoje vlastné zdravie a pohodu. Vyčleňte si čas pre seba, zabezpečte si dostatok odpočinku a stravujte sa zdravo, aby ste mali dostatok energie na dojčenie aj prácu.

Dôležité je mať na pamäti, že každá situácia je iná, a nie všetky rady sa budú hodiť každej matke. Nájdite si riešenia, ktoré najlepšie vyhovujú vám a vašej rodine. Môže to byť náročné, ale so správnym plánovaním a podporou môžete kojenie a svoju prácu  úspešne skĺbiť.

Predstavujeme vám nášho partnera:

 

Partnerom Medzinárodného týždňa dojčenia 2023 na www.Rodinka.sk je značka LANSINOH.

Firma Lansinoh je známym výrobcom produktov zameraných na podporu a starostlivosť o dojčiace matky a ich deti. Ich hlavným cieľom je poskytnúť podporu a pomáhať matkám v celom procese dojčenia. Niektoré spôsoby, akými firma Lansinoh pomáha s dojčením, zahŕňajú nasledujúce:

1. Výroba dojčiacich pomôcok: Lansinoh ponúka rôzne produkty pre dojčiacie matky, ako sú lanolínoý krém na bradavky, odsávačky mlieka, sáčky na skladovanie mlieka, prsné vložky, gélové obklady a ďalšie pomôcky, ktoré pomáhajú matkám pohodlne a efektívne dojčiť či odsávať mlieko.

2. Starostlivosť o bradavky: Firma Lansinoh sa zameriava na starostlivosť o citlivé a podráždené bradavky. Ponúkajú rôzne masti a krémy, ktoré pomáhajú uľaviť od podráždenia a podporujú hojenie bradaviek po dojčení.

3. Poradenstvo a podpora: Lansinoh poskytuje užitočné informácie a rady pre matky, ktoré začínajú s dojčením alebo majú problémy s dojčením. Veľa zdrojov je k dispozícii na ich webových stránkach a ďalších komunikačných kanáloch.

4. Spolupráca s odborníkmi: Firma spolupracuje s odborníkmi na dojčenie, aby neustále zdokonaľovala svoje produkty a poskytovala najnovšie informácie o dojčení matkám.

5. Vzdelávacie akcie a kampane: Lansinoh podporuje rôzne vzdelávacie akcie a kampane zamerané na podporu dojčenia a zvýšenie povedomia o dôležitosti materského mlieka pre deti.

Jedným z hlavných cieľov Lansinoh je podporiť a motivovať matky, aby si mohli čo najviac užívať dojčenie a poskytnúť svojim deťom najlepší možný štart do života.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.

články autora...