Ako si vyrobiť bábku – (2) Kašírovanie hlavy

Viki Gavaldová 0

1.

Ak sme už spokojní s výrazom tváre, pripravíme si materiál na kašírovanie.

3 – 4 listy novinového papiera obtrháme pri okrajoch a potrháme na kusy – asi 15 x 15 cm. Nesmie to byť papier z farebných, lesklých časopisov. Najlepší je z dennej tlače.

Nepoužívame nožnice, iba trháme. V mieste trhu vzniká potrebný strapatý okraj, nožnice vytvárajú ostrú hranu.  Natrhané kusy papiera namočíme do teplej vody najmenej na 24 hodín. 

2.

Hlavu napichneme na paličku (vareška, ceruzka, štrikovacia ihlica). Takto sa nám bude s hlavou lepšie manipulovať a okašírovanú hlavu odložíme sušiť do prázdnej vázy.

Opatrne vyberieme z vody jeden kus papiera a natrháme ho na pruhy široké asi 1 cm. Novinový papier sa dá trhať iba jedným smerom – podľa smeru valcovania. Vyskúšame, ktorým smerom to ide.

Prúžky papiera si natrháme na menšie časti a rozložíme na starý uterák, alebo kus hrubšej látky.

Tvrdým štetcom natierame hlavu disperzným lepidlom po menších častiach a prilepujeme kúsky papiera. Každý kúsok pretrieme lepidlom aj po vrchnej strane a vyhladíme. Takto musíme pokryť papierom celú hlavu.

3.

Kúsky papiera prenášame na štetci, neberieme ich do rúk, pretože by sme mali prsty od lepu a papier by ostával na prstoch.

Papier prikladáme tak, aby sa nevytváral vrásky alebo prázdne medzery. Radšej ho prekládáme cez seba, pretože pri sušení sa papier zmenší. Po chvíli sa vraciame so štetcom na hotové plochy, rozpracujeme – rozbuničíme okraje a vyhladíme spoje medzi jednotlivými kúskami. Vytvorili sme jednoliaty povrch, ktorý necháme úplne vyschnúť.

4.

Celý postup zopakujeme a vytvoríme druhú vrstvu. Ak chceme dosiahnuť ešte odolnejší povrch, dáme aj tretiu vrstvu. Pri štvrtej vrstve sa už strácajú črty, ktoré sme dali do polystyrénu.

5.

Odstrihneme 85 cm rybárskeho silonu 0,38 – 0,40 mm hrubého.

Do hlavy zatočíme dva šróby – 5 cm dlhé, tesne nad uši, nedotiahneme ich úplne. Na silon navlečieme očko so závitom a konce silonu priviažeme na hlavičky šróbov.

Zvyšný silon odstrihneme, šróby dotiahneme a zamaskujeme ich kašírovaním.

Takto sme si pripravili zavesenie bábky na vahadlo.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Pridaj komentár