Atmosféra rozprávok Ďalekého východu II

DaVinci 2

Predslov

Atmosféra rozprávok Ďalekého východu rovnako očarí malých i veľkých. Veď kto by nepoznal Rozprávky tisíc a jednej noci alebo dobrodružstvá Aladina a Sindibáda. Pri počúvaní príbehov sa nám zjavia pred očami drahé, vyberané látky, bohato zdobené lampáše a trblietajúce sa truhlice. Vytvorte vo svojich domovoch tajomnú atmosféru Východu.

Zhotovte si farebné lampáše, zdobené poháre, šperkovnice či truhlice. Vankúše teplých farieb, tácky a vázy vám spríjemnia prostredie, ale môžu byť aj milým darčekom. Môžete si urobiť romantický večer vo svetle kahančekov a lampášov. Popustite uzdu svojej fantázii a uskutočnite aj svoje vlastné nápady.

Pri zhotovovaní originálnych predmetov vám praje príjemnú zábavu autorka.

Inšpirujte sa aj v prvej časti.

Materiály a pomôcky

Pri jednotlivých technikách a opisoch uvádzame potrebné materiály, ktoré si môžete zaobstarať v predajni s kreatívnymi pomôckami.

Zhotovovanie lampášov

Lampáše sa zhotovujú z pružnej, matnej fólie na výrobu lampášov a lámp, ktorú môžeme kúpiť v obchode s kreatívnymi pomôckami. Okraje fólie na lampáše buď postupne predierkujeme, alebo si kúpime už hotový polotovar. Na povrch fólie nastriekame lepidlo v rovnomernej vrstve a postupne, od jedného okraja k druhému pripevníme tenkú dekoračnú látku alebo servítky na výrobu lampášov. Na pripravenú mriežku aplikujeme reťaz z malých žiaroviek a všetky časti „zašijeme“ papierovým špagátom cez mriežku a po okrajoch fólie. Papierové látky rôznych farieb a vzorov možno kúpiť v predajni s kreatívnymi pomôckami.

Pomôcky

 • sprejové lepidlo
 • nožnice
 • dekoračná papierová látka
 • mriežka
 • reťaz zo žiaroviek

Pracovný postup

1. Dekoračnú látku odstrihneme väčšiu ako fóliu na výrobu lampášov. Na stôl prestrieme ochrannú fóliu. Stále vetráme alebo pracujeme na voľnom priestranstve. Lepidlo rovnomerne nastriekame na vopred predierkované obidve časti fólie a od okraja po okraj prikladáme látku. Na záver vyhladíme celú plochu. Necháme uschnúť. Prebytočnú časť dookola odstrihneme. Môžeme pracovať aj so servítkou.

2. Obidve časti lampáša ozdobíme zlatým alebo trblietavým glitrovým perom, prípadne štrasom. Na zadnú stranu štrasu nanesieme kvapku lepidla na šperky a opatrne pritlačímena fóliu. Lampáš necháme 1 hodinu schnúť.

3. Časti fólie zviažeme papierovým špagátom tak, že položíme jednu fóliu, vložíme mriežku a opäť prikryjeme fóliou. Cez prvú dierku prevlečieme papierový špagát do polovice, potom prekrížime konce špagáta a poprevliekame dookola cez rad dierok a mriežku. Napokon konce špagáta zviažeme do uzla.

Kopírovanie vzoru

1. Vzor obkreslíme na pauzovací papier.

2. Vzor obrátime naopak, motívom nadol, a kontúry obtiahneme mäkkou ceruzkou.

3. Predkreslený vzor položíme na základ motívom nahor a obrysy obtiahneme guľôčkovým perom alebo tvrdou ceruzkou. Tak sa obrysy pretlačia aj na základ.

Zdobenie zlatou fóliou

1. Lepidlo nanášame priamo z plastového flakónu a necháme uschnúť. Pri nanášaní je lepidlo mliečnej farby i konzistencie, ale v procese schnutia sa stáva priesvitným a lepkavým.

2. Zlatú fóliu uhladíme na požadovaný povrch farebnou stranou nahor a dobre pritlačíme dlaňami alebo prstami. Dávame pozor, aby sme povrch nepoškrabkali nechtami, lebo na ňom zostanú škaredé ryhy. Napokon fóliu rýchlym pohybom strhneme.

Vankúše kráľa Šahrijára

Materiál

 • oranžová, zlatá a ružová farba na textil,
 • zlaté, červené, zelené a modré glitrové pero,
 • štrasové koráliky rôznych tvarov,
 • lepidlo na šperky,
 • dekoračné strapce,
 • retiazka z modrých a oranžových korálikov,
 • ihla a niť,
 • červené obliečky na vankúše (rozmer závisí od veľkosti výplne).

1. Zvolenou farbou namaľujeme štetcom s mäkkým vlasom do stredu vankúšov jeden štvorec a necháme zaschnúť.

2. Po vhodnom zväčšení obkreslíme zvolený vzor (pozri s.7, 32). Kontúry obtiahneme glitrovým perom. Motívy ozdobíme štrasovými korálikmi. Na ich zadnú stranu kvapneme lepidlo na šperky a pritlačíme na určené miesto.

3. Retiazky z korálikov a strapce prišijeme farebne ladiacou niťou.

Pripravené v spolupráci s partnermi:

Potrebné materiály a knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť v obchodoch DaVINCI – (Aupark Shopping Park, Einsteinova ul., Polus City Center, Vajnorská ul., Avion Shopping Center, Ivánska cesta, Bratislava) www.davinci.sk.

Knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť aj v kníhkupectvách Panta Rhei v Bratislave, v Trnave, v Martine, v Nových Zámkoch, v Žiline, v Košiciach, v Šamoríne, v Senci, v Trenčíne a vo Veľkom Mederi, objednať na e-mailovej adrese: pantarhei(at)pantarhei.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár