Korálikové hviezdy

DaVinci 6

Vianočné prípravy robia z Vianoc najkrajší sviatok roka. Spoločne zhotovené korálikové hviezdy budú peknou ozdobou stromčekov alebo okien a určite ich využijete každý rok. Spomeniete si na radosť pri ich zhotovovaní a spoločne strávené príjemné chvíle.

V predajniach s kreatívnymi pomôckami sú k dispozícii koráliky rozličných farieb a tvarov. Zhotovte si hviezdy a ozdoby z tejto publikácie, ale uskutočnite aj vlastné predstavy. Názvy hviezd sme prevzali z ľudovej kultúry, aby táto jej časť neupadla do zabudnutia.

Pri navliekaní korálikových hviezd vám prajeme veľa úspechov.

Materiály, pomôcky a základné zručnosti

Koráliky a drôt

V obchodnej sieti môžeme kúpiť koráliky v širokej škále farieb a vzorov: Swarovského koráliky, plastové a sklené koráliky Tekla (voskové perleťové koráliky) a sklené rocaillové koráliky, koráliky v tvare zrnka ryže či krútené a hladké valčekovité koráliky. Na hviezdy v našej publikácii sme použili drôt s priemerom 0,30 mm. Potrebná dĺžka drôtu sa uvádza v návode na navliekanie. Dbáme na to, aby nám počas navliekania nevznikla slučka, lebo keď napneme drôt, môže sa ľahko zlomiť alebo roztrhnúť. Na konci navliekania stočíme konce drôtov do seba kužeľovitými kliešťami.

Koráliky navliekané na drôtenú kostru v tvare hviezdy

Osemramenná drôtená kostra v tvare hviezdy

V obchodoch možno kúpiť drôtené kostry s rovnako dlhými ramenami alebo s ramenami rozdielnej dĺžky (4 – 4 rozdielne ramená). Na ramená navlečieme podľa návodu na navliekanie koráliky v uvedenom poradí. Koniec drôtu ohneme kužeľovitými kliešťami alebo posledný korálik spevníme sekundovým lepidlom.

Rozšírenie drôtenej hviezdy

Koniec drôtu obmotáme dvakrát okolo jedného ramena medzi dvoma korálikmi uvedenými v návode na navliekanie. Potom podľa návodu navlečieme koráliky a drôt obmotáme okolo druhého ramena medzi korálikmi (obr. 1). Konce drôtov odštikneme. Drôt na rozšírenie označujeme v návode na navliekanie červenou farbou.

Stred korálikových hviezd

Stred korálikových hviezd vyplníme „malým kvietkom“ (obr. 2). Na drôt navlečieme 8 korálikov a opätovne ho prevlečieme cez prvý korálik. Potom navlečieme prostredný korálik a drôt prevlečieme cez piaty korálik prstenca. Obidva konce drôtu obmotáme okolo drôtenej hviezdy. Na druhú stranu korálikovej hviezdy zhotovíme „malý kvietok“ na stred.

Navliekaná hviezda

V návode na navliekanie sme začiatok navliekania označili hviezdičkou. Pre väčšiu zrozumiteľnosť sme v návode použili na každý kruh drôt rozdielnej farby (1. kruh čierny drôt, 2. kruh červený, 3. kruh zelený) alebo pri súčasnom navliekaní sme označili dva konce drôtu (čierny koniec, zelený koniec).

Prostredná časť: hviezdy navliekame z vnútornej strany smerom von, teda navliekanie začíname v strede hviezdy. Pri väčšine hviezd navliekame súčasne na obidva konce drôtu: prvý brúsený korálik navlečieme do stredu drôtu, na jeden koniec drôtu navlečieme jeden zlatý korálik a koniec drôtu vedieme oproti do ďalšieho brúseného korálika (obr. 3).

Tento krok opakujeme trikrát a potom drôt, ktorý sa dostal dovnútra, prevlečieme cez prvý brúsený korálik. Pri iných hviezdach začneme od ich stredu navliekať prvé rameno, potom z pravého i ľavého konca drôtu navlečieme po tri ramená (obr. 4).

Pri poslednom ramene vedieme obidva konce drôtu späť k ramenu korálikovej hviezdy, aby sme uzavreli nasledujúci kruh.

Jednoduché rameno hviezdy

Na drôt navlečieme koráliky (napr. 5 alebo 6 kusov) a vedieme drôt cez predposledný (respektíve 3. alebo 2.) korálik späť (obr. 5). Potom si priberieme na drôt tri koráliky alebo sklené valčekovité koráliky.

Dvojité rameno hviezdy

Navliekať začíname vľavo dole. Korálik (koráliky) navlečieme na stred drôtu, opätovne prevlečieme cez jeden korálik a pokračujeme navliekaním ľavej strany (obr. 6). Potom drôt navlečieme v protismere cez druhý korálik (koráliky) a priberieme na drôt ešte jeden korálik.

Cesta anjela

Materiál

Malá hviezda

 • 9 jadeitovo zelených korálikov Tekla s priemerom 10 mm,
 • 117 zlatých plastových korálikov Tekla alebo sklených korálikov s priemerom 3 mm,
 • 9 zlatých sklených valčekovitých korálikov s priemerom 12 mm.

Veľká hviezda

 • jadeitovo zelené koráliky Tekla: 18 ks s priemerom 4 mm, 18 ks s priemerom 6 mm, 9 ks s priemerom 10 mm,
 • 153 zlatých plastových korálikov Tekla alebo sklených korálikov s priemerom 3 mm,
 • 27 zlatých sklených valčekovitých korálikov s priemerom 12 mm.

Anjel

 • 14 svetlozelených plastových korálikov Tekla s priemerom 4 mm,
 • jadeitovo zelené koráliky Tekla: 21 ks s priemerom 6 mm, 14 ks s priemerom 8 mm, 2 ks s priemerom 10 mm,
 • 2 lomené biele koráliky Tekla s priemerom 14 mm,
 • zlaté plastové koráliky Tekla: 218 ks s priemerom 3 mm, 2 ks s priemerom 6 mm,
 • 60 bielych plastových korálikov Tekla alebo sklených korálikov s priemerom 3 mm,
 • 28 zlatých sklených valčekovitých korálikov dlhých 12 mm,
 • 2 zlaté 28-milimetrové koncové kovové komponenty.

Návod na navliekanie

Malá hviezda

Na zhotovenie hviezdy odštikneme drôt dlhý 1 m. Prvý sklený valčekovitý korálik (v návode na navliekanie sme ho označili hviezdičkou) navlečieme do stredu drôtu, potom na spodný koniec navlečieme dva zlaté koráliky a na horný koniec jeden zlatý korálik a koráliky ramena hviezdy. Konce drôtu prevlečieme v protismere cez sklený valčekovitý korálik a jeden zlatý korálik. V navliekaní pokračujeme podľa návodu. Napokon konce drôtu stočíme do seba.

Veľká hviezda

Na stred hviezdy odštikneme drôt dlhý 1,80 m a v práci pokračujeme podobne ako pri malej hviezde. Pri poslednom ramene hviezdy však vedieme konce drôtu nahor (podľa návodu čierny drôt) a z drôtov naľavo i napravo navliekame ramená hviezdy (v návode je to červený drôt). Napokon konce drôtu stočíme do seba.

Anjel

1. Šaty navliekame na drôt dlhý asi 2 m. Pracujeme podľa návodu na navliekanie zvnútra smerom von (šaty zhotovujeme zhora dole). Prvý sklený valčekovitý korálik a zlatý korálik navlečieme do stredu drôtu (v návode označenom hviezdičkou). Potom obidvoma koncami drôtu navliekame prvý kruh (v návode čierny drôt). Napokon kruh uzavrieme. Spodný drôt vedieme cez prvý zlatý korálik a prvý valčekovitý korálik hore. Posledné rameno navliekame obidvoma koncami drôtu. Na konce drôtu, postupujúc doľava i doprava, priberieme podľa návodu na navliekanie koráliky na cípy šiat (červený drôt). Napokon konce drôtu stočíme do seba.

2. Cez koráliky (v návode na navliekanie označené malými čiernymi trojuholníkmi) prevlečieme (po jednom) 15-centimetrový kúsok silonu na zhotovenie horných končatín. Podľa návodu na navliekanie navlečieme koráliky a koncové kovové komponenty. Keď sme navliekli posledný zlatý korálik, konce drôtu stočíme do seba. Koncové kovové komponenty zohneme okolo 10-milimetrového korálika.

3. Krídla navliekame na drôt dlhý 80 cm. Prvý korálik navlečieme do stredu, potom cez každý korálik, prípadne rad korálikov navliekame v protismere. Navliekame sploštene a napokon konce drôtov stočíme do seba. Krídla priviažeme na anjelské šaty silonom.

4. Vlasy navliekame podľa návodu na navliekanie „Vlasy 1“ a „Vlasy 2“ na 50, prípadne 30 cm dlhý drôt. Na zavesenie prevlečieme v strede malý kúsok silonu cez 3-milimetrový zlatý korálik (v návode znázornené čiernou farbou). Konce silonu prevlečieme cez jeden 14-milimetrový korálik, ktorý dáme dovnútra šiat. Potom silon vedieme von zo šiat, priberieme koráliky na krk, resp. hlavu podľa návodu na navliekanie „Vlasy 1“ a „Vlasy 2“. Napokon konce zviažeme do uzla.

Pripravené v spolupráci s partnermi:

Potrebné materiály a knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť v obchodoch DaVINCI – (Aupark Shopping Park, Einsteinova ul., Polus City Center, Vajnorská ul., Avion Shopping Center, Ivánska cesta, Bratislava) www.davinci.sk.

Knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť aj v kníhkupectvách Panta Rhei v Bratislave, v Trnave, v Martine, v Nových Zámkoch, v Žiline, v Košiciach, v Šamoríne, v Senci, v Trenčíne a vo Veľkom Mederi, objednať na e-mailovej adrese: pantarhei(at)pantarhei.sk.

 


1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Mna by zaujimalo, kde sa daju koralky Tekla kupit, nakolko v predajniach DaVinci sa na mna pozerali ako na mimozemnstana. A skoro vsetky hviezdy v uvedenej knizke, ktoru mam aj doma, sa robia s pouzitim zlatych koralok Tekla vo velkosti 3 mm. Ked pouzijem koralky vo velkosti 4mm, tak hviezda sa neda pekne spravit, je prilis velka, jednoducho to tam uz nepasuje. Inak je ta knizka prekraaaaaaaaasna!

 2. Mna by zaujimalo, kde sa daju koralky Tekla kupit, nakolko v predajniach DaVinci sa na mna pozerali ako na mimozemnstana. A skoro vsetky hviezdy v uvedenej knizke, ktoru mam aj doma, sa robia s pouzitim zlatych koralok Tekla vo velkosti 3 mm. Ked pouzijem koralky vo velkosti 4mm, tak hviezda sa neda pekne spravit, je prilis velka, jednoducho to tam uz nepasuje. Inak je ta knizka prekraaaaaaaaasna!

 3. Váš komentár souhlasím knížka je super moc pěkné věcičky ale taky hledám na stránkách jaké korálky TEKLA to jsou…. Rolleyes

 4. Váš komentár souhlasím knížka je super moc pěkné věcičky ale taky hledám na stránkách jaké korálky TEKLA to jsou…. Rolleyes

Pridaj komentár