Maľovanie na tvár glitrovými farbami

DaVinci, Janja Großmann 10

Predslov

Deti zbožňujú maľovanie na tvár, pomocou ktorého sa môžu na chvíľku zmeniť na šaša, motýľa, mačičku alebo princeznú. Tvár si môžete pomaľovať nielen počas fašiangov, ale maľovaním možno spestriť aj narodeninový večierok, Deň detí alebo smutné, upršané popoludnia. V našej publikácii nájdu nápady podľa svojho vkusu dievčatá i chlapci. U chlapcov bude populárny upír, piráti alebo terminátor, kým dievčatá si vyberú skôr mačičku, princeznú alebo motýľa. Obrázky krok za krokom opisujú postup, aby sa zvolený vzor podaril všetkým. V obchodnej sieti si môžete vybrať z rozličných kozmetických farieb na tvár. Dbajte na to, aby ste pracovali len s kvalitnými, dermatologicky testovanými výrobkami.

Dobrú zábavu pri maľovaní na tvár vám praje autorka.

Materiály, pomôcky a základné zručnosti

 • kozmetická hubka,
 • štetec č. 2, 4, 6,
 • vlhká kozmetická utierka, vatové tyčinky na čistenie uší (na čistenie a opravu prípadných chýb),
 • hubka na riad (na utieranie štetca a navlhčenie kozmetickej hubky),
 • čistá teplá voda,
 • zrkadlo,
 • hydratačný krém na suchú pokožku.

Farby na tvár a glitrové farby (farby s trblietkami)

V obchodnej sieti môžeme kúpiť farby na tvár na vodnej báze, ktoré sú dermatologicky testované a vhodné aj pre alergikov. Po uschnutí sa farby možno dotýkať. Prípadný pot necháme uschnúť. Slzy a dažďové kvapky utrieme kozmetickou utierkou. Farba na tvár sa dá ľahko odstrániť vlažnou mydlovou vodou. Ak sa však farba dostane na šaty alebo iný textil, látku ešte pred vložením do práčky predperieme mydlom na pranie. Farby na tvár kúpime jednotlivo v tégliku alebo na palete a môžeme ich navzájom miešať. Po maľovaní na tvár necháme farby uschnúť. Trblietky (glitre) možno kúpiť v rôznych farbách, bez kúskov skla a kovových častíc. Preto sa dajú nanášať na celú tvár, teda aj na oči a ústa. Pracujeme s vlhkým štetcom. Trblietky (glitre) nanesené v jednej línii pritlačíme rúčkou štetca (prejdeme po nej). Púder s trblietkami (glitrami) nanášame kozmetickou hubkou.

Trblietky (glitre) možno kúpiť samostatne v podobe prášku (tak ich môžeme primiešať do farby), ale aj v podobe gélu v tube (takto sa dajú nanášať priamo na pokožku).

Hubka a štetec

Na nanášanie podkladu je najvodnejšia kozmetická hubka s jemnými alebo strednými pórmi. Štetiny guľatého umeleckého štetca z kuny (č. 4 a 6) sú v strede dlhšie, a preto sa s ním ľahko maľujú línie. S plochým štetcom TORAY č. 10 (plochý vejárovitý štetec) sa vynikajúco maľujú kvety a veľké plochy. Na menšie vzory môžeme použiť bežný kozmetický štetec.

Nanášanie podkladu kozmetickou hubkou

Na farbu kvapneme pár kvapiek vody a rozotrieme ju hubkou. Hubku uchopíme medzi ukazovák a palec, ale nepritlačíme na pokožku. Ak je farba príliš vlhká, vlhkosť odsajeme hubkou na riad a opäť naberieme farbu. Na každú farbu použijeme novú hubku. Po skončení maľovania ich vyperieme v mydlovej vode.

Práca so štetcom

Pri líniách, ktoré robíme jedným ťahom, pridáme do farby veľa vody a štetec v nej pootáčame zo všetkých strán. Potom ho zbavíme prebytočnej farby a vody. Nájdeme si oporu pre ruku, aby sme mohli maľovať v zodpovedajúcom uhle. Druhou rukou si pridržiavame model, aby sa počas maľovania nepohol. Pri každej zmene farby štetec dôkladne opláchneme a utrieme papierovou utierkou.

Šašovia

Nápady a zručnosti

 1. Najprv nacvičujeme na vlastnej ruke, aby nám maľovanie išlo lepšie.
 2. Technika maľovania kvapiek: malé kvapky a lupene kvetov maľujeme plochým štetcom. Štetec držíme kolmo na pokožku a ťaháme smerom von tak, aby sa štetiny ohli.
 3. Veľké kvapky maľujeme plochým štetcom č. 10. Pri maľovaní uchopíme štetiny štetca palcom a ukazovákom, aby sme dostali špic kvapky.
 4. Na kreslenie bodiek používame opačnú stranu štetca (rúčku). Čím viac pritlačíme, tým bude bodka väčšia.
 5. Na kontúry a kľukaté línie si naberieme na štetec dostatočné množstvo farby, aby sme líniu nemuseli prerušiť. Na konci línie štetec postupne dvíhame, aby boli línie tenšie.
 6. Pri maľovaní hviezdy si predstavíme roznoženého človiečika s rozpaženými rukami. Body spojíme v takomto poradí: hlava, pravá noha, ľavá ruka, pravá ruka a pravá noha.

Kvetinová víla

Materiál

Farba na tvár:

 • modrá,
 • tyrkysová,
 • biela,
 • ružová,
 • tmavomodrá,
 • strieborná,
 • glitrová (mix farieb).

Postup

 1. Hubkou nanesieme na tvár od stredu čela pozdĺž oka po bradu modrú farbu. Na druhej strane namaľujeme podľa obrázka modrou farbou iba napravo od oka fľak. Pozdĺž nanesenej línie vytieňujeme tyrkysovou farbou. Podklad ozdobíme aj striebornou farbou.
 2. Štetcom namaľujeme listy, kľukaté línie a bodky.
 3. Okolo jednej bielej bodky namaľujeme ružovou farbou lupienky v tvare kvapky (pozri s. 5). Obrysy listov a niektoré línie obkreslíme tmavomodrou farbou. Pery, lupienky kvetov a listy ozdobíme glitrovou farbou (mixom farieb).

Nápad

Ak nezoženieme požadovanú farbu, odtieň si môžeme namiešať aj sami.

Pripravené v spolupráci s partnermi:

Potrebné materiály a knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť v obchodoch DaVINCI – (Aupark Shopping Park, Einsteinova ul., Polus City Center, Vajnorská ul., Avion Shopping Center, Ivánska cesta, Bratislava) www.davinci.sk.

Knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť aj v kníhkupectvách Panta Rhei v Bratislave, v Trnave, v Martine, v Nových Zámkoch, v Žiline, v Košiciach, v Šamoríne, v Senci, v Trenčíne a vo Veľkom Mederi, objednať na e-mailovej adrese: pantarhei(at)pantarhei.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Váš komentár Dobrý den chcela by som sa informovat o malovaní na tvar, nakolko mám záujem o takuto činnosť. mam 17 rokov a študujem na umeleckej škole. Bola by som veľmi rada keby ste mi mohli dať nejake rady alebo nejaky kontakt ohľadom malby na tvar. Dakujem.

 2. Váš komentár Dobrý den chcela by som sa informovat o malovaní na tvar, nakolko mám záujem o takuto činnosť. mam 17 rokov a študujem na umeleckej škole. Bola by som veľmi rada keby ste mi mohli dať nejake rady alebo nejaky kontakt ohľadom malby na tvar. Dakujem.

Pridaj komentár