Nevädnúce kvety

DaVinci 0

Predslov

Twistartový papierový špagát je vyrobený z celulózy a je to prírodný materiál. Má veľa vynikajúcich vlastností, napríklad je antistatický, teda nepriťahuje prach. Papier na slnečnom svetle nemení farbu, pretože pri farbení sa používajú odolné farbivá. Môžete teda z neho smelo zhotovovať aj okenné ozdoby. Tento materiál je veľmi trvácny, odolný voči oderu a netrhá sa, preto z neho tkajú koberce, obrusy i nástenné ozdoby. Papier sa najskôr zvinie a potom sa zafarbí textilnými farbami, takže farba vsiakne nerovnomerne. Keď papier rozviniete, dostanete mramorovaný vzor, ktorý sa často používa ako pozadie. Publikáciu odporúčame škôlkam i základným školám, pretože okrem twistartového papierového špagáta sú na zhotovenie kvetov i ozdôb potrebné len nožnice a lepidlo. Vďaka farebnej stálosti, v porovnaní s krepovým papierom, nezafarbí deťom ruky, aj keď je navlhčený. Pustite sa smelo do práce a urobte si z papierového špagáta pôsobivé ozdoby do bytu alebo vhodné darčeky pre svojich najmilších.

Dobrú zábavu pri zhotovovaní papierových kvetov a ozdôb vám prajú autori

Materiály a prostriedky

Na zhotovenie kvetov a ozdobných predmetov potrebujeme tieto materiály a pomôcky:

 • disperzné lepidlo na papier, ktoré je v tekutom stave biele, po uschnutí priesvitné,
 • nožnice,
 • lepiaci lak – dekupážne lepidlo. Papierové špagáty sa líšia len šírkou papiera po rozvinutí. Rozlišujeme štyri druhy twistartových papierových špagátov:
 • papierový špagát (Micro), po rozvinutí má šírku 1 cm,
 • tenký papierový špagát, po rozvinutí má šírku od 1 cm do 5 cm,
 • špirálovitý špagát je zväzok štyroch navzájom popreplietaných papierových špagátov, po rozvinutí majú šírku od 1 cm do 5 cm,
 • papierový špagát (Macro), po rozvinutí má šírku od 5 cm do 11 cm.

Základné zručnosti

Rozvinutie papierového špagáta

Príprava: Zoberieme si do ruky 30 – 40 cm dlhý papierový špagát. Keď pracujeme so špirálovitým špagátom, musíme z neho vytiahnuť jeden papierový špagát. Chytíme ho medzi ukazovák a palec, napneme a v protismere stočenia rozvinieme (obr. 1). Špagát lepšie napneme na hrane stola (obr. 2).

Úplné rozvinutie: Použijeme palce i ukazováky oboch rúk. Papierový špagát neuhladíme úplne, lebo tak sa s ním dá lepšie pracovať (obr. 3). Papierový špagát možno rozvinúť do rôznych šírok (obr. 4).

Listy a okvetné lístky (obr. 5)

Vo väčšine prípadov nemusíme papierový špagát úplne rozvinúť, napríklad pri liste ho rozvinieme v strede alebo na konci. Pri okvetnom lístku rozvinieme len stred papierového špagáta, nožnicami ho opatrne prepichneme a navlečieme na stopku. Pri zhotovovaní hviezdy takisto rozvinieme tri kúsky papierového špagáta a pootočíme ich a prilepíme jeden na druhý.

Krstiny – výzdoba na stôl

Materiál

 • ružový alebo bledomodrý tenký papierový špagát
 • nožnice
 • lepidlo

Vystrihnutie častí na jednu ružu

 • 35 cm dlhý úplne rozvinutý papierový špagát na lupene
 • 2 kusy 8 cm dlhého papierového špagáta na okvetné lístky
 • 10 cm dlhý papierový špagát na stonku

Urobíme si ružu asi s 10 cm stonkou. Z jedného 10 cm dlhého papierového špagáta vytvoríme stopku ruže. Na pripevnenie lupeňa z neho rozvinieme asi 2 cm kus.

Po rozmotaní ružového, prípadne bledomodrého špirálovitého špagáta rozvinieme jeden 30 cm dlhý papierový špagát. Jeden koniec pripevníme k stopke, spodnú stranu natrieme lepidlom a voľne stočíme. Hotové hlávky pripevníme do dvoch 6 cm dlhých rozvinutých okvetných lístkov. Miery na venček na pohár prispôsobíme spodnej časti pohára na stopke, aby sme mohli venček navliecť. Okolo dlane si trikrát obmotáme malý venček a po oboch stranách necháme asi 8 cm kus špagáta. Zviažeme ho jedným 20 cm kusom a pred druhým uzlom do neho vsunieme aj ružu. 8cm kusy rozvinieme na list. Takto sa zhotovujú aj krúžky na servítky, ale tie treba obmotať päťkrát okolo dlane.

Pripravené v spolupráci s partnermi:

Potrebné materiály a knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť v obchodoch DaVINCI – (Aupark Shopping Park, Einsteinova ul., Polus City Center, Vajnorská ul., Avion Shopping Center, Ivánska cesta, Bratislava) www.davinci.sk.

Knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť aj v kníhkupectvách Panta Rhei v Bratislave, v Trnave, v Martine, v Nových Zámkoch, v Žiline, v Košiciach, v Šamoríne, v Senci, v Trenčíne a vo Veľkom Mederi, objednať na e-mailovej adrese: pantarhei(at)pantarhei.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár