Papierové girlandy

DaVinci 2

Predslov

Papierové girlandy sú neoddeliteľnou súčasťou detských osláv a sviatočných príležitostí, ale môžu byť aj bežnými zaujímavými dekoráciami do detských izieb. Vybrali sme také girlandy, ktoré môžete zhotoviť v každom ročnom období. Hotové girlandy môžu zdobiť okno, stenu, dvere skrine alebo poličku. Najzaujímavejšie je vyrábať girlandy spolu s deťmi a spojiť s tým výchovné aktivity z prírodovedy: vysvetliť, kde žijú opice či tigre, alebo porozprávať o vzniku sviatku Halloween. Girlandy odporúčame škôlkam i školám, pretože tieto dekorácie sa dajú zhotoviť z minimálneho základného materiálu aj na hodine výtvarnej výchovy a môžu spestriť a skrášliť triedu.

Pri zhotovovaní ozdôb vám prajeme dobrú zábavu.

Materiály, pomôcky a základné zručnosti

Girlandy môžeme zhotovovať z rozličných druhov papiera:

– fotokartónu (300 g/m2, aj dúhového),

– farebného kartónu (220 g/m2, aj reliéfneho),

– farebného papiera (130 g/m2, aj dúhového),

– vlnitého papiera (200 – 300 g/m2) alebo

– vlnitého papiera 3D (220 g/m2).

Okrem toho budeme potrebovať plsť, drôt, žinilkový drôt a stuhy.

Pomôcky

Na zhotovenie girlánd potrebujeme tieto pomôcky: na prekopírovanie vzorov indigo alebo pauzovací papier, na šablónu tenký kartón, pravítko, ceruzku, guľôčkové pero, špicatú ihlu a čierny lakový popisovač. Na lepenie je najvhodnejšie univerzálne lepidlo. Na lepenie drôtov používame obojstrannú lepiacu pásku.

Nástroje

Na vystrihnutie motívov si pripravíme kvalitné nožnice na papier a malé špicaté nožničky. Pre deti zaobstaráme nožnice so zaobleným hrotom. Dospelí môžu pracovať aj na podložke na rezanie a používať orezávač. Drôty ohýbame kužeľovitými kliešťami a odštikávame štikacími kliešťami. Na jednotlivé motívy potrebujeme ešte dekoračné nožnice, vyrezávačku a kancelársky dierkovač.

Prekopírovanie motívov a zhotovenie šablóny

Motívy si môžeme bezprostredne prekopírovať (pomocou indiga) z predlohy na kartónový papier, ale odporúča sa zhotoviť šablónu, ktorú môžeme použiť viackrát. Na to musíme pauzovací papier umiestniť na predlohu zvoleného motívu a obkresliť obrysy. Pauzovací papier nalepíme na kartónový papier tak, že strana, na ktorú sme kreslili ceruzkou, bude obrátená na kartón. Potom obrysy opäť prekreslíme tvrdou ceruzkou. Takto sa línie kreslené ceruzkou odtlačia na kartónový papier. Šablónu vystrihneme, položíme na zvolený kartónový papier alebo plsť a obkreslíme. Pri kreslení na plsť používame guľôčkové pero, lakový popisovač alebo krajčírsku kriedu.

Šašovia

Materiál šašovia

 • biely, béžový, žltý, oranžový, červený, ružový, svetlomodrý, kráľovský modrý, svetlozelený a čierny papier,
 • vzorované kartónové papiere (kockované),
 • nalepovacie pohyblivé oči s priemerom 14 mm,
 • brmbolce s priemerom 10, 15 a 20 mm,
 • roztváracia plastová guľa s priemerom 4 cm,
 • strieborný drôt,
 • konfety, drobné peniaze alebo sladkosti.

Materiál lopty

 • plastový papier,
 • farebne ladiaci kartónový papier,
 • strieborný drôt.

Postup – šašovia

 1. Podľa predlohy vystrihneme jednotlivé časti z kartónu zodpovedajúcej farby a podľa obrázka ich zlepíme.
 2. Pripevníme oči a brmbolce.
 3. Plastovú guľu roztvoríme a naplníme ju konfetami alebo drobnými sladkosťami. Ihlou navlečieme na strieborný drôt brmbolce rozličných farieb a plastovú guľu. Šašov pripevníme lepiacou páskou na drôt.

Postup lopty

 1. Podľa predlohy alebo obvodu pohára zhotovíme kruhy z farebného fotokartónu.
 2. Kruhy takej istej veľkosti (ako z fotokartónu) vystrihneme aj z plastového papiera a prepolíme (zložíme) ich. Dbáme na rovnaký smer vĺn, aby sa papier pekne otvoril.
 3. Polkruhy vystrihnuté z plastového papiera prilepíme na kartónové kruhy a do stredu umiestnime drôt. Potom roztvoríme plastový papier a prilepíme aj druhú polovicu. Tento úkon zopakujeme aj na druhej strane, aby sme dostali peknú okrúhlu papierovú loptu.
 4. Lopty zavesíme na drôt medzi šašov.

Girlandy – šablóny

Stiahnite si šablóny na vytváranie girlánd:

šašovia
levy
delfíny
zajačiky
legenda k práci so šablónami

Pripravené v spolupráci s partnermi:

Potrebné materiály a knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť v obchodoch DaVINCI – (Aupark Shopping Park, Einsteinova ul., Polus City Center, Vajnorská ul., Avion Shopping Center, Ivánska cesta, Bratislava) www.davinci.sk.

Knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť aj v kníhkupectvách Panta Rhei v Bratislave, v Trnave, v Martine, v Nových Zámkoch, v Žiline, v Košiciach, v Šamoríne, v Senci, v Trenčíne a vo Veľkom Mederi, objednať na e-mailovej adrese: pantarhei(at)pantarhei.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 2,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár