Perníky

DaVinci 0

Medovníky predstavujú neobyčajné spojenie chutí, vôní a tvarov. Majú niekoľkotisícročnú tradíciu, ktorá sa však k Vianociam viaže iba niekoľko stoviek rokov. Slúžili ako ozdoba na vianočný stromček a ponúkali sa koledníkom. Medovníky mávajú rozličné tvary (bábiky, zvieratá, vojaci, koníky atď.) a zdobia sa prevažne tradičnými motívmi daného kraja. Toto bohaté dedičstvo môžeme rozvíjať vytváraním ďalších, svojich vlastných tvarov, a rozvíjať tak tradíciu. Základ všetkých medovníkov tvoria po stáročia pšeničná alebo miešaná ražná múka, kypridlá, vajcia, med a koreniny. Zdobia sa cukrovou polevou, hrozienkami, orechmi či cukrovými perličkami. Jednotlivé medovníky sme do knižky vyberali tak, aby sme vám predstavili čo najviac tradičných techník a spôsobov zdobenia. Vychádzajúc z nich predstavujeme nové vzory a ďalšie možnosti pečenia medovníkov. Pečenie medovníkov môže byť príjemnou sviatočnou udalosťou pre deti, celú rodinu i priateľov. Pritom ponúka i možnosť vyhotoviť jedinečný darček od jeho plánovania až po radosť z hotového výrobku. Pustite sa smelo do práce podľa našich podrobných návodov a upečte medovníky pre seba alebo svojich blízkych.

Prajeme vám, aby ste pri vytváraní jednotlivých vzorov prišli i na ďalšie nápady a aby ste si na pečenie medovníkov nespomenuli len v období Vianoc. Veď medovníky môžu byť svojimi jedinečnými tvarmi i zdobením milým darčekom na ktorýkoľvek sviatok v roku – či je to Valentín, Veľká noc, Deň matiek, alebo Deň otcov. Pri zdobení medovníkov vám prajeme veľa úspechov.

Na zhotovenie a zdobenie medovníkov potrebujeme rôzne pomôcky. Pri jednotlivých návodoch ich už opätovne neuvádzame.

Na prípravu cesta potrebujeme:

  • veľkú misu,
  • hrubostennú nádobu,
  • varešku,
  • odmerku,
  • valček na cesto,
  • plech na pečenie s nízkym krajom,
  • formičku a papierovú šablónu,
  • špicatý nôž,
  • nôž so širokou čepeľou,
  • nôž na pizzu,
  • papier na pečenie.

Na zdobenie potrebujeme:

  • husté sito,
  • elektrický mlynček,
  • misku na šľahanie peny (bielkov),
  • elektrický šľahač,
  • mikroténové vrecúško,
  • gumu na zaváranie,
  • nožnice,
  • slamku,
  • špáradlo,
  • štetec,
  • ozdobnú šnúrku, rafiu na zavesenie.

Recept

Suroviny: 50 dag medu, 25 dag masla alebo margarínu, 25 dag cukru, 1 kg múky, po 1 lyžici mletej škorice a klinčekov, 1 kopcovitá kávová lyžička sódy bikarbóny, 1 vajce.

Zhotovenie

Na malom plameni zmiešame med s maslom a cukrom. Kým vychladne, zmiešame vo veľkej mise sypké suroviny: múku, medovníkové korenie a sódu bikarbónu. Keď je medová zmes vlažná, vlejeme ju do sypkých surovín a pridáme jedno vajce. Dôkladne spracované cesto necháme prikryté jednu až dve hodiny odležať na chladnom mieste.

Vaľkanie a vykrajovanie

Cesto spracúvame po častiach, naraz si odoberáme do rúk iba kus veľkosti dlane. Cesto v dlani prehnietime a potom vyvaľkáme valčekom na hrúbku asi 4 mm. Z tohto množstva možno vykrojiť asi 1 – 2 tvary. Prebytok zmiesime s ďalšou dávkou.

Pečenie

Vykrojené figúrky prenesieme opatrne na plech nožom so širokou čepeľou, aby nestratili tvar. Poukladáme ich od seba vo vzdialenosti 1 cm, pretože počas pečenia trochu „narastú“. V rúre vyhriatej na 180 °C ich pečieme asi 10 – 15 minút. Medovníky sú upečené vtedy, keď kraje začínajú nepatrne hnednúť. Nedotýkame sa ich, až kým nevychladnú, lebo sú krehké.

Zdobenie bielou cukrovou polevou

Najprv si pripravíme práškový cukor. Zomelieme ho a preosejeme tak, aby v ňom neboli väčšie čiastočky. Z jedného bielka vyšľaháme tuhý sneh. Celé množstvo sa oplatí pripraviť vtedy, ak sa na zdobení zúčastňujú viacerí „majstri“. Ak pracujeme sami, množstvo rozdelíme na polovicu a po častiach doň pridáme asi 10 dag práškového cukru. Poleva je dobrá vtedy, keď z nej vyberieme šľahač a v pene vzniknuté „kopčeky“ sa neroztečú. Polevu nalejeme do hrubého (pevného) mikroténového vrecka. Na rohu vrecka urobíme nožnicami malý otvor, ktorý sa počas zdobenia nesmie roztiahnuť. Roh vrecka položíme na začiatku práce na medovník a potom ho nadvihneme 2 – 3 mm nad neho. Kontúry by mali byť rovné a vedené dynamicky. Ak sa nám vzor nevydarí presne podľa predlohy, polevu neutierame hneď, ale počkáme, kým uschne. Vtedy sa dá bez stopy odlúpnuť a základ možno opäť zdobiť.

Hnedá poleva

Na tanierik dáme 1 malú lyžičku kakaa a 1 malú lyžičku práškového cukru. Rozbijeme jedno vajce a z bielka dáme 1 malú lyžičku vedľa kakaa a práškového cukru. Tenkým štetcom s pevnými štetinami vymiešame pár kvapiek hnedej polevy. Z uvedených surovín pridávame rovnaké množstvo. Z hnedej polevy spotrebujeme veľmi málo, preto sa ju neoplatí pripraviť vo väčšom množstve. Radšej vždy pridávame po troche zo surovín na tanierik. Na upečený, vychladnutý medovník nakreslíme vzor štetcom.

Hnedé cesto

Na kombinovanie cesta prírodnej a hnedej farby si pripravíme dve dávky surovín. Hnedú farbu dosiahneme pridaním 5 dag kvalitného kakaa. Pri zostavovaní receptu preosejeme kakao k prísadám. Preosiatie je nevyhnutné, aby sme dostali rovnomerne jemný prášok. Potom pokračujeme v zhotovovaní cesta zvyčajným spôsobom.

Červený medovník

Upečieme požadovaný tvar a počkáme, kým neuschne. Povrch namaľujeme štetcom, ktorý namáčame do tekutej potravinárskej farby. Tekutú potravinársku farbu možno kúpiť v obchodoch s potravinami. Na veľké plochy používame hrubý alebo široký štetec. Povrch medovníkov premaľujeme dvakrát, aby sme dostali rovnomernú farbu. Pred nanesením druhej vrstvy farby počkáme, kým celkom neuschne predchádzajúca vrstva. Po uschnutí môžeme zdobiť bielou polevou. Použijeme na to osobitný štetec.

Zlepovanie roztopeným cukrom

Pri zostavovaní priestorových medovníkov používame na zlepenie častí roztopený cukor.

Na malom plameni roztopíme 8 – 10 dag cukru na rovnomernú masu a nádobu stiahneme z plameňa. Roztopený cukor je veľmi horúci, preto nie je vhodné, aby tento úkon vykonávali deti. Pracujeme s lyžičkou s dlhou rúčkou, aby sme sa rukou nedotkli horúcej nádoby alebo cukru. Počkáme, kým cukor nezačne hustnúť, bude lepkavý, ale ešte tekutý.

Potom lyžičkou nanesieme na okraj vodorovnej plochy roztopený cukor a postavíme tento plát vedľa ďalšieho plátu, ktorý je postavený kolmo na predchádzajúci plát. Cukor nanesieme na vnútornú hranu, kde sa stretávajú tieto dve plochy.

S roztopeným cukrom sa nepracuje ľahko, ale v porovnaní s lepením bielou polevou sa dá veľmi rýchlo zostaviť priestorový tvar a netreba dlho čakať, kým „lepidlo“ uschne.

Pripravené v spolupráci s partnermi:

Potrebné materiály a knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť v obchodoch DaVINCI – (Aupark Shopping Park, Einsteinova ul., Polus City Center, Vajnorská ul., Avion Shopping Center, Ivánska cesta, Bratislava) www.davinci.sk.

Knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť aj v kníhkupectvách Panta Rhei v Bratislave, v Trnave, v Martine, v Nových Zámkoch, v Žiline, v Košiciach, v Šamoríne, v Senci, v Trenčíne a vo Veľkom Mederi, objednať na e-mailovej adrese: pantarhei(at)pantarhei.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár