Praveká jaskyňa

Mária Kohutiarová 0

Moje škôlkárske dieťa je –saurofil. To znamená, že okrem nadmernej lásky ku všetkému zvieraciemu a neuveriteľným znalostiam o tom všetkom na šesťročného chalana má doma peknú zbierku dinosaurov, brontosaurov, tyranosaurov a neviem čoho ešte. Horšie bolo, že sa nám povaľovali kade tade a boli takí bezdomovci. Domáce zvery mali maštaľ, autá garáž a toto?

Vyrobiť jaskyňu

Jedného dňa som zahlásila, že to takto nejde: všetky –saury musíme niekde ubytovať. „Ale kde?“, skľúčene zahlásil Šimon v obave, že skončia kdesi v krabici a už ich uvidí len zriedka. Toto by som mu však neurobila, miesto toho som vytiahla pár vecí a po troch zásahoch je jaskyňa na svete. Nechajte sa inšpirovať…

Čo potrebujete?

  • Krabicu od topánok aj s vrchnákom
  • Voskovky
  • Krepový papier v prírodných farbách
  • Fotokartón v hnedej a zelenej farbe
  • Zvyšky farebného papiera v prírodných farbách
  • Lepidlo – najlepšie tyčinkové
  • Nožnice
  • Zošívačku

Ako na to?

Vrchnák od škatule rozstrihneme na polovičku a prilepíme zospodu krabice tak, aby sme po oboch stranách škatule mali akoby „záhradku“.

Z fotokartónu vystrihneme oblúk – alebo dva poloblúky ako my z nedostatku veľkosti papiera – a prilepíme ho dozadu na krabicu ako siluetu kopca. Vnútro krabice som nechala vyfarbiť deťom „maskáčovými“ vzormi voskovkami – čo pribúda dosť rýchlo a nebolelo ma, že to nebolo dokonalé.

Krabicu zvonku oblepíme natrhanými kúskami farebného papiera, dobre však poslúži aj starý katalóg z cestovky so zelenými stranami… Túto časť práce môžu bez problémov tiež robiť deti.

Ďalšia časť tvorby spočívala vo vytvorení otvoru jaskyne. Ja som nastrihala krepový papier na pásy a postupne som vytvárala po prednom obvode jaskyne vlny, ktoré som prištipla zošívačkou a znovu prekryla ďalšou vlnou. To hore malo byť ako divoký porast pravekých rastlín.

Rovnako som prekryla aj obvod „záhradiek“ po oboch stranách jaskyne. Na spodok v jaskyni aj v záhradkách som znovu nastrihané pásy krepového papiera jemne zvlnila a priliepala – čo malo znázorňovať trávu, či papradie, kým hnedá má byť ako  rozplačkané blato…

Ešte nás napadlo na kontúru kopca hore vyrobiť strom – kmeň vznikol preložením a prilepením papiera na viackrát do tvaru obdĺžnika, korunu sme vytvorili opäť krepákom, zošívačkou a tvorením vĺn na oválny podklad z fotokartónu, pripnutého o kmeň. Strom je pripnutý zošívačkou o „kopec“.

Ostalo už len dorobiť vchod do jaskyne – na ten sme použili svetlobéžový fotokartón, ktorý sme obstrihali do tvaru vchodu a opäť zošívačkou pripli o „porast“ jaskyne. Časť jaskynného otvoru – jeho vrchol – čnie ešte aj nad porastom nad vchodom…

Hotovo! Nasťahovali sme všetky nadšené dino, bronto, tyrano a neviemčosaury do nového a hnedky aj dostali návštevu: bratranca z rozprávok, po slovensky draka s ohnivou papuľou, ktorého nevedno prečo Šimon nechce odlúčiť od svojich pravekých kamarátov. Že vraj sa k sebe všetci hodia.

Však už teraz ok – miesta majú dosť.

Dúfame, že sa dáte nahovoriť – nech ani tie vaše saury nie sú bezdomovci.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár