Servítková technika v kuchyni

DaVinci 4

Predslov

Na slávnostné príležitosti kupujeme často servítky, aby sme aj pekne prestretým stolom umocnili krásu sviatočných chvíľ. Neraz zostane z každého balíka zopár obrúskov. Tie je nám ľúto vyhodiť a potom ich niekoľko rokov odkladáme v kuchynskom kredenci. Servítkovou technikou tieto poklady opäť ožijú. Staré i nové úžitkové predmety môžeme lepidlovým lakom a krásnymi servítkami celkom vynoviť. Z jednoduchých kuchynských predmetov alebo kvetináčov vyčaríme krásne a jedinečné ozdoby. Potešme priateľov nápaditými darčekmi alebo si zútulnime svoju kuchyňu vlastnoručne ozdobenými kachličkami, zbierkami receptov, ovocnými misami či kvetináčmi. Potrebujeme na to iba servítky, lepiaci lak a nožnice.

Pri servítkovej technike vám želajú príjemnú pohodu autorky.

Materiály a pomôcky

Na výrobu predmetov uvedených v knihe potrebujeme tieto materiály a pomôcky:

Servítky

V špecializovaných obchodoch predávajú servítky rôznych farieb a vzorov. Pri výbere servítok dbáme na to, aby sme veľké vzory použili na väčšie predmety, malé vzory, napríklad roztrúsené drobné kvety, na malé, prípadne úzke predmety, napríklad na vešiaky či veľkonočné vajíčka. Na výrobu predmetov v našej knihe sme použili servítky rôznych výrobcov.

Lepiaci lak

Na servítkovú techniku (dekupáž) dostať osobitne lepidlo i lak a tzv. lepiaci lak. Ak použijeme lepidlo, po nanesení motívu musíme predmety ešte nalakovať, ale ak použijeme lepiaci lak, lepenie a lakovanie spravíme naraz. Servítky môžeme pripevniť na povrch dreva, pálenej hliny, kovu i skla, niektorými druhmi lepidla aj na textílie, ktoré možno pri teplote 30 °C prať.

Hobby farby

Povrch predmetu na zdobenie natrieme hobby farbou (akrylovou farbou na báze vody) v odtieni, ktorý bude ladiť so servítkou. Na to môžeme použiť lacnejšie hobby farby, ktoré sú napríklad vhodné aj na maľovanie stien.

Krakovací lak

Tento lak (nazýva sa aj praskajúci alebo antický lak) po nanesení vyvoláva dojem antického vzhľadu.

Ostatné pomôcky

 1. Kancelárske nožnice na papier a malé špicaté nožničky;
 2. Štetinový štetec na dekupáž alebo kúsky špongie na nanášanie hobby farby;
 3. Mäkký, hrubý vlasový štetec na nanášanie lepiaceho laku;
 4. Predmety môžeme zdobiť stuhami, textilnými kvetmi a označovať fixkami odolnými proti vode. Pri opise každého predmetu sa nachádza zoznam potrebných materiálov a pomôcok.

Základné informácie

Maľovanie predmetov

V každej domácnosti sa nájdu predmety, ktoré možno skrášliť servítkovou technikou. Ak je povrch predmetov tmavý, prípadne vzorkovaný, najprv ho pretrieme svetlou farbou, ktorá sa hodí k servítke. Na svetlom povrchu vyzerajú servítky najlepšie, pretože na predmety aplikujeme len ich vrchnú, priesvitnú vrstvu. Prírodné drevo a sklo netreba natrieť svetlou farbou. Pri natieraní podkladu musíme brať do úvahy, že veľmi svetlé pozadie, napríklad snehobiele, bude pôsobiť príliš výrazne. V takomto prípade je lepšie nalomiť tvrdosť farby hubkou. Tak bude obrázok viac ladiť so servítkou. Pre viaceré predmety v tejto brožúrke sme vytvárali podklad touto technikou. Na papierový tanier alebo na starú kachličku nanesieme tmavú farbu. Potom do nej namočíme hubku a pritlačíme ju na biely podklad. Veľmi dobre ukáže, ak druhou hubkou nanesieme na podklad aj inú farbu. Skôr ako lepiacim lakom prilepíme servítky, podklad musí úplne zaschnúť.

Pripevnenie servítky

Prvý krok: Najprv nožnicami vystrihneme zo servítky vzor. Pri väčšine motívov je to veľmi jednoduchý úkon. Ak je okraj motívu príliš nepravidelný, vystrihuje sa oveľa ťažšie. Ak vzor opatrne vytrhneme, bude sa nám pracovať ľahšie, ani pozadie nebude prekážať.

Druhý krok: Keďže budeme potrebovať iba vrchnú vrstvu, servítky rozoberieme. Zvyčajne to nebýva ťažké, no niekedy sa dve vrchné vrstvy môžu zlepiť, najmä ak sú okraje vzoru veľmi nepravidelné. Servítku chytíme medzi palec a ukazovák a okraje jemne pošúchame. Tak sa nám určite podarí servítku rozobrať.

Tretí krok: Mäkkým vlasovým štetcom nanesieme tenkú vrstvu lepiaceho laku na podklad. Vystrihnutý vzor položíme na vrstvu lepidla a rukou vyhládzame motív od stredu k okrajom. Pracujeme opatrne. Servítka je veľmi tenká, ak ju potiahneme silnejšie, môže sa ľahko pretrhnúť.

Štvrtý krok: Napokon na motív nanesieme ešte jednu vrstvu lepiaceho laku. Hrot mäkkého štetca priložíme na stred vzoru a lepidlo roztierame smerom k okrajom. Týmto spôsobom vyhladíme drobné záhyby. Druhou vrstvou lepiaceho laku pripevníme servítku na podklad. Ak predmet použijeme vnútri, v byte, nie je potrebné povrch ďalej upravovať. Ak však chceme ozdobený predmet umiestniť vonku, celý jeho povrch ešte pretrieme priesvitným lakom.

Aplikácia servítky na tmavý podklad

Keď je podklad tmavší ako vzor, motív sa na ňom nevyníma. Napríklad biela hus vynikne na modrom podklade len vtedy, ak povrch pod obrázkom natrieme nabielo. Keď biela farba zaschne, nanesieme na ňu lepiaci lak a položíme servítkový motív.

Krakovacia technika

Ak chceme, aby predmet pôsobil starobylo, najskôr ho natrieme hobby farbou. Po uschnutí nanesieme vrstvu krakovacieho laku. Postupujeme podľa návodu výrobcu. Necháme zaschnúť, potom predmet natrieme svetlejšou hobby farbou. Horná vrstva farby pôsobením krakovacieho laku popraská a v prasklinách bude vidno spodnú vrstvu farby. Keď nová vrstva farby zaschne, položíme na ňu servítku. Krakovací lak najlepšie vynikne na prírodnom drevenom povrchu. Keďže do kovu a keramiky farba nevsiakne, schnutie trvá dlhšie a jednotlivé vrstvy sa nenanášajú rovnomerne.

Zdobenie

Predmety s aplikáciou môžeme servítkovou technikou ešte vylepšiť. Napríklad obrázky na kachličkách veľmi pekne vyniknú, ak ich prizdobíme farebne ladiacou stuhou, prípadne sušenými kvetmi. Aj na jednoduchú škatuľku môžeme priviazať stuhy alebo ju olemovať.

Pozor!

Sklené a keramické predmety zdobené servítkovou technikou neumývame v umývačke riadu, len ich utierame.

Predmety s motívom kravy

Materiál

 • Biele smaltované vedierko
 • Korková podložka pod riad
 • Fľaša na mlieko
 • Biela hobby farba
 • Lepiaci lak
 • Servítka s motívom kravy

Na zdobenie kvetináča vystrihneme zo servítky kravu. Mäkkým štetcom nanesieme tenkú vrstvu lepiaceho laku na vedierko. Vrchnú vrstvu servítky s motívom položíme na zafarbenú plochu a servítku od stredu k okrajom vyhladíme. Potom vzor pretrieme ešte jednou vrstvou lepiaceho laku. Pracujeme opatrne, aby sa servítka neroztrhla. Pri zdobení fľaše na mlieko postupujeme tak ako pri vedierku. Vystrihnutý vzor zo servítky pripevníme lepiacim lakom na fľašu a nanesieme naň ešte jednu vrstvu lepiaceho laku. Naspodok fľaše nalepíme lemovanie s motívom kravských škvŕn. Korkovú podložku pod riad natrieme bielou farbou. Keď vyschne, vystrihneme motív kravy a zopár škvŕn a lepiacim lakom ich pripevníme na biely podklad. Na každý servítkový motív nanesieme ešte jednu vrstvu lepiaceho laku.

Pripravené v spolupráci s partnermi:

Potrebné materiály a knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť v obchodoch DaVINCI – (Aupark Shopping Park, Einsteinova ul., Polus City Center, Vajnorská ul., Avion Shopping Center, Ivánska cesta, Bratislava) www.davinci.sk.

Knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť aj v kníhkupectvách Panta Rhei v Bratislave, v Trnave, v Martine, v Nových Zámkoch, v Žiline, v Košiciach, v Šamoríne, v Senci, v Trenčíne a vo Veľkom Mederi, objednať na e-mailovej adrese: pantarhei(at)pantarhei.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Je to velmi pekne, No rada by som sa spytala, kde bezne nakupujete lepidlo na dekupaz, lak na dekupaz a farbu. Ked som poslala manzela do papiernictva po tieto materialy na dekupaz, pani predavacka sa mu rozosmiala Razz vraj co to je.. Eek ..

  Napokon sa mne podarilo objavit jedno papiernictvo, kde to mali, no cena sa mi zdala byt dost vysoka Confused – male lepidielko asi ako lak na nechty v hodnote 80,- Sk a lak na dekupaz tiez v tejto hodnote.. (pani mi to povedala este v SKK). Zdalo sa mi to trosku drahe,(a uz ani nehovoriac o peknych servitkoch), tak sa chcem spytat, ci je to bezna cena za tieto materialy, a kde ich zhanat a tiez farby. Vdaka. zwinker

 2. Je to velmi pekne, No rada by som sa spytala, kde bezne nakupujete lepidlo na dekupaz, lak na dekupaz a farbu. Ked som poslala manzela do papiernictva po tieto materialy na dekupaz, pani predavacka sa mu rozosmiala Razz vraj co to je.. Eek ..

  Napokon sa mne podarilo objavit jedno papiernictvo, kde to mali, no cena sa mi zdala byt dost vysoka Confused – male lepidielko asi ako lak na nechty v hodnote 80,- Sk a lak na dekupaz tiez v tejto hodnote.. (pani mi to povedala este v SKK). Zdalo sa mi to trosku drahe,(a uz ani nehovoriac o peknych servitkoch), tak sa chcem spytat, ci je to bezna cena za tieto materialy, a kde ich zhanat a tiez farby. Vdaka. zwinker

 3. Existujú špecializované predajne, v BA je to da Vinci, kde dostať potrebné veci. A cena? Napr. jedna servítka 0,27 eura, lepidlo, myslím 1, 75 eur, ale obsahuje už aj lak, takže obrázok netreba potom lakovať.

 4. Existujú špecializované predajne, v BA je to da Vinci, kde dostať potrebné veci. A cena? Napr. jedna servítka 0,27 eura, lepidlo, myslím 1, 75 eur, ale obsahuje už aj lak, takže obrázok netreba potom lakovať.

Pridaj komentár