Servítková technika

Zuzana Labancová 0

Byť mamičkou nie je vždy ľahké! Často mávame tendenciu nechať sa viesť každodenným životom a pritom na seba čiastočne alebo úplne zabúdať. Pretože často nemáme inú možnosť a niekedy ani sily, zabúdame, že aj my potrebujeme mať nejaký zdroj zadosťučinenia, iný ako sa starať o deti. Často chýbajú financie na to, aby sme si mohli vyjsť s kamarátkami, ísť do kina a pod. Jedným z riešení je čerpať zdroje satisfakcie z našej vlastnej schopnosti robiť pekné veci. Teraz nemám na mysli dokonale poumývať okná alebo kúpeľňu, aj keď čistý a uprataný byt nás tiež môže uspokojiť. Myslím na schopnosť, ktorú máme všetky v sebe: vytvoriť pekné veci vlastnými rukami. Naše ruky. Dva úžasné nástroje, ktoré nám boli dané zadarmo a ktoré s trochou vytrvalosti a zručnosti môžeme použiť najlepším možným spôsobom. Pre nás aj pre naše deti.

Servítková technika

Táto technika je veľmi jednoduchá a lacná. Pomocou servítok môžete rýchlo ozdobiť rôzne predmety.

Príprava:

 • lak-lepidlo (zmes bieleho lepidla a laku), pozn. prekl. sada lepidiel a lakov určených na túto techniku sa dá kúpiť aj na Slovensku,
 • štetce,
 • akrylová farba (biela alebo béžová),
 • farebné servítky (musia byť viacvrstvové, radšej kvalitné, budú trochu drahšie, ale výsledný efekt bude krajší),
 • šmirgeľ (podľa toho, aký predmet budete ozdobovať),
 • lak a vhodný štetec,
 • nožnice,
 • a samozrejme predmet, ktorý si chcete ozdobiť (drevený, plastový, kovový…).

Postup:

 1. Pripravte si všetko, čo budete potrebovať. Rada: namaľujte bielou alebo béžovou akrylovou farbou predmet, ktorý si chcete ozdobiť. Ak je zo svetlého dreva, netreba. Podklad bude presvitať spod nalepenej servítky. Ak treba, jemne ošmirgľujte predmet.
 2. Vystrihnite si motív a oddeľte vrstvy. Budete potrebovať iba farebnú vrstvu.
 3. Tenkú vrstvu zmesi lepidla a laku natrite na miesto, kam chcete nalepiť motív. Priložte motív a uhlaďte štetcom, aby ste odstránili vzduchové bubliny.
 4. Keď táto vrstva uschne, aplikujte 2 vrstvy laku (3 vrstvy, ak sa predmet často používa). Jednotlivé vrstvy nechajte zaschnúť.
 5. Prajem vám príjemnú zábavu!

  Preložila a spracovala Z. Labancová, zdroj: www.maman-solo.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár