Skladáme, vystrihujeme, nalepujeme

DaVINCI 0

Z papiera môžeme jednoduchým a zábavným spôsobom vytvoriť pekné dekorácie, ako napr. košíky, ozdoby na okná, ozdoby do kvetináčov a veľa ďalších. Pri práci s predlohami v pôvodnej veľkosti môžu aj menšie deti hravo uskutočniť svoje nápady.

Jednoduché motívy stačí len vystrihnúť,na prerušovaných čiarach poskladať a nakoniec zlepiť. Postavičky môžeme prizdobiť. K veselej činnosti prajeme Vám aj Vašim deťom príjemnú zábavu a veľa úspechov.

Materiál a pomôcky

K výrobe skladačiek budeme potrebovať nasledujúci materiál a pomôcky:

 • tvrdú podložku na vyrezávanie
 • priesvitný papier
 • kartón na prípravu šablón
 • farebný kartón a školský papier
 • kružidlo
 • pravítko
 • ceruzku
 • tyčinkové lepidlo
 • kancelársky nožík (orezávač)
 • farebné krúžky s priemerom 8, 12 a 18 mm
 • čiernu fixku

Špecifický materiál potrebný k výrobe jednotlivých skladačiek uvedieme pri aktuálnych popisoch.

Šablóna na stiahnutie.

Základný postup

1. Na hárku s predlohami vyhľadáme predlohu jednotlivých motívov. Položíme priesvitný papier na vybraný motív, prekreslíme obrysy a vyznačíme aj prerušované čiary.

2. Prilepíme priesvitný papier s obkresleným motívom na kartón a vystrihneme jednotlivé časti. Tieto vystrihnuté časti budú slúžiť ako šablóny.

3. Položíme šablóny na farebný školský papier alebo farebný kartón a ceruzkou ich obtiahneme.

4. Jednotlivé časti vystrihneme.

Prerušované čiary ukazujú, kde treba papier poskladať, prípadne ohnúť. Položíme pravítko na prerušovanú čiaru, nožnicami alebo kancelárskym nožíkom urobíme opatrne ryhu – takto sa kartón ľahko ohne.

Nakoniec zlepíme dokopy všetky časti.

Hruška s červíkom

Žltý kartón s rozmermi 24 x 9 cm zložíme na polovičku a na takto prehnutý kartón položíme šablónu hrušky tak, aby prerušovaná čiara na šablóne prekrývala čiaru ohybu. Obkreslíme hrušku ceruzkou a vystrihneme ju. Vystrihneme aj zelené listy,na prerušovanej čiare vyznačíme ryhu, ohneme a spolu so stopkou prilepíme na hrušku.

Červík je vyrobený z 2 kusov papierového prúžku dlhého 25 cm a širokého 0,7 cm poskladaných nasledovne:

2 prúžky papiera na jednom konci položíme na seba v pravom uhle a zlepíme. Začneme rekladať papierové prúžky striedavo, vždy spodný prúžok na horný, kým sa prúžky neminú.

Konce prúžkov opäť zlepíme. Hlavu červíka tvorí oranžový kruh s priemerom 1 cm, ktorý  prilepíme na telo. Ako posledný krok namaľujeme tvár čiernou fixkou.

Lienka

Vystrihneme dvakrát červené telo lienky. Na jednom urobíme v strede ryhu, ohneme, na ohybe natrieme tyčinkovým lepidlom a prilepíme na druhé. Oči väčšej lienky vyrobíme tak, že 2 čierne krúžky s priemerom 12 mm nalepíme na 2 biele krúžky s priemerom 18 mm. Oči menšej lienky budú tvoriť dva biele krúžky (priemer 8 mm), zreničky nakreslíme čiernou fixkou.

Vystrihneme nožičky a tykadlá a nalepíme zospodu k telu. Jedna čierna bodka sa skladá z dvoch kruhov, jeden kruh v polovičke naryhujeme a ohneme, nakoniec prilepíme na druhý.

Takto pripravené bodky rozmiestnime a nalepíme na krídla lienky.

Pripravené v spolupráci s partnermi:

Potrebné materiály a knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť v obchodoch DaVINCI – (Aupark Shopping Park, Einsteinova ul., Polus City Center, Vajnorská ul., Avion Shopping Center, Ivánska cesta, Bratislava) www.davinci.sk.

 

Knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť aj v kníhkupectvách Panta Rheiwww.pantarhei.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár