Tkané koráliky pre deti

DaVinci 2

Predslov

Tkanie korálikov obľubujú rovnako dievčatá i chlapci, pretože táto technika sa dá ľahko osvojiť a potrebujete iba farebné koráliky a priadzu. Tkací rám na koráliky si môžete kúpiť v obchode s kreatívnymi pomôckami alebo si ho zhotoviť sami (napr. z vrchnáka bonboniéry). Hotový náramok je milý darček pre priateľku či spolužiačku pri akejkoľvek príležitosti (na narodeniny aj Vianoce) alebo ako symbol priateľstva. Ukážeme vám, ako môžete náramky z tkaných korálikov ešte ozvláštniť: visiacimi príveskami, hodinkami alebo obrovskými korálikmi. V obchodnej sieti sú k dispozícii koráliky rozličných farieb a tvarov. Môžete pracovať so sklenými (zrniečkovými) korálikmi, sklenými korálikmi rôznych tvarov a drevenými korálikmi. Tkanie rozvíja jemnú motoriku a je vynikajúcou činnosťou na hodinách technickej výchovy, v školskej družine alebo letnom tábore. Pri tkaní korálikov vám prajeme príjemnú zábavu.

Materiály a pomôcky

Koráliky

Na tkanie korálikov používame rovnomerne tvarované sklené koráliky vynikajúcej akosti a s priemerom 2 – 4,5 mm, ktoré môžeme doplniť jedinečnými korálikmi rôznych tvarov s priemerom 4 – 8 mm. Náramky môžeme zdobiť aj malými plastovými alebo kovovými ozdobami, hodinkami, mušľami atď.

Tkací rám na koráliky

V predajniach s kreatívnymi pomôckami možno kúpiť rôzne tkacie rámy. Na ráme sú zárezy, na ktoré sa dajú napnúť nite osnovy. Keď takýto rám nemáme, môžeme použiť aj rám na obrazy (vnútorný rozmer je asi 20 cm). Nite osnovy pripevníme hore i dolu lepiacou páskou alebo pripevníme uzlami na rám.

Niť osnovy

Na niť osnovy je najvyhovujúcejšia tradičná dvojpramenná vyšívacia priadza (Puppets alebo Anchor Perlé), ktorú možno kúpiť v rozličných farbách. Nepoužívame takú vyšívaciu priadzu, ktorá sa rozstrapká. Aby kraje náramku boli stabilné, priadzu na krajoch berieme dvojmo. Koráliky upravíme medzi dve nite osnovy. Keď teda chceme napríklad náramok široký sedem riadkov, musíme napnúť desať nití osnovy: počet nití osnovy = počet korálikov + 3. Asi 50 cm dlhú priadzu obmotáme zvisle na rám tak, aby bola vzdialenosť medzi niťami hore i dolu rovnaká. Nite hore i dolu upevníme lepiacou páskou alebo ich spevníme uzlom.

Niť útku

Na ľavostrannú niť osnovy (je dvojmo) uviažeme priesvitnú priadzu navlečenú do ihly na navliekanie korálikov. Touto niťou (niť útku) priberáme koráliky a tkáme vodorovné riadky. Ako niť útku môžeme ešte používať tenší silon (asi 0,15 mm) alebo tradičnú niť na navliekanie korálikov. Pre istotu môžeme túto niť použiť dvojmo.

Tkáme dovtedy, kým nám stačí niť. Keď sa minie, uviažeme novú niť útku na krajnú niť osnovy. Prebytočnú niť (priadzu) pripevníme uzlom na niť osnovy a navlečieme späť do korálikov.

Upozornenie

Pri každom náramku potrebujeme rám na tkanie, priadzu a lepiacu pásku, preto ich už pri jednotlivých modeloch neuvádzame.

Základné zručnosti

1. Niť útku navlečieme do ihly na navliekanie korálikov a koniec priviažeme (uzlom) na ľavostrannú krajnú niť osnovy.

Na ihlu navlečieme koráliky, prevlečieme ich popod nite osnovy a usporiadame (medzi nite osnovy sa musí dostať po jednom koráliku). Zospodu pritlačíme koráliky ukazovákom. Tak sa ľahšie dostanú na svoje miesto.

Ihlu vytiahneme na pravej strane, pritom ukazovákom stále držíme koráliky.

2. Ihlu vedieme sprava doľava cez všetky koráliky tak, že postupujeme nad niťou osnovy. Po ukončení úkonov niť útku vždy dôsledne utiahneme, aby bola práca pekne napnutá.

Na konci práce niť útku zapracujeme a priviažeme ju o niť osnovy. Napokon ju vedieme späť medzi koráliky.

3. Hotový náramok zložíme (odstrihneme) dole z tkacieho rámu, pripevníme k stolu a nite osnovy rozdelíme na dva zväzky. Zväzky po jednom stočíme zľava doprava. Potom ich po dvoch stočíme do seba. Zväzok z pravej strany natočíme vždy na zväzok z ľavej strany. Stočenú šnúrku ukončíme uzlom.

4. Tkanie môžeme doplniť ozdobami. Na to si okrem korálikov priberieme na ihlu aj ozdoby a potom vedieme ihlu späť do korálikov. Najprv priadza prechádza hore (nad ozdobou), potom dole (pod ozdobou). Pri opisoch podrobne uvádzame spôsob navliekania ozdôb a vedenie priadze vyznačujeme aj na nákrese. Vždy začíname navliekať pri červenom bode.

Nápady a zručnosti

  • Najťažšie je tkanie a úprava prvého radu. Aby sa tento rad nerozišiel, vedieme cez neho priadzu dvakrát: sprava doľava, zľava doprava, potom opäť sprava doľava a späť.
  • Pri opise sme zadali dĺžku náramku bez šnúrok. Pred tkaním podľa rozmerov zápästia skrátime alebo predĺžime náramok. Pri vzoroch tkania po oboch stranách vynecháme po jednom riadku alebo zopakujeme tieto riadky.

Naháňačka so škriatkami

Materiál

Horný náramok (15 cm)

  • svetlomodré, svetlozelené, žlté, oranžové, červené a fialové drevené koráliky s priemerom 4 mm,
  • modrá vyšívacia priadza (na napnutie rámu).

Stredný náramok (16 cm)

  • svetlomodré, svetlozelené, žlté, oranžové, červené a fialové drevené koráliky s priemerom 4 mm,
  • zelené a modré hranaté drevené koráliky (10 mm),
  • modrá vyšívacia priadza (na napnutie rámu).

Dolný náramok (14 cm)

  • svetlomodré, svetlozelené, žlté, oranžové, červené, fialové a čierne drevené koráliky s priemerom 4 mm,
  • modrá vyšívacia priadza (na napnutie rámu).

Horný náramok

Desať priadzí (krajné dvojmo) napneme na rám. Utkáme rady pozostávajúce zo siedmich korálikov. Na konci náramku rozdelíme nite osnovy na dve časti a stočíme ich do šnúrky.

Stredný náramok

Osem priadzí napneme na rám (krajné dvojmo) a z piatich korálikov utkáme päť radov. Posledný rad spevníme dvojitým tkaním. Nite osnovy rozdelíme na dve časti a na štyri a štyri priadze navlečieme po jednom hranatom koráliku. Priečnu priadzu vedieme cez hranatý korálik na ľavej strane. Potom utkáme päť radov. Prvý a posledný rad opäť utkáme dvojmo. Tento postup zopakujeme trikrát. Náramok uzavrieme dvoma šnúrkami na dvoch koncoch.

Dolný náramok

Na rám napneme deväť priadzí (krajné dvojmo). Potom tkáme rady zo šiestich korálikov. Oba konce náramku uzavrieme dvoma šnúrkami.

Pripravené v spolupráci s partnermi:

Potrebné materiály a knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť v obchodoch DaVINCI – (Aupark Shopping Park, Einsteinova ul., Polus City Center, Vajnorská ul., Avion Shopping Center, Ivánska cesta, Bratislava) www.davinci.sk.

Knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť aj v kníhkupectvách Panta Rhei v Bratislave, v Trnave, v Martine, v Nových Zámkoch, v Žiline, v Košiciach, v Šamoríne, v Senci, v Trenčíne a vo Veľkom Mederi, objednať na e-mailovej adrese: pantarhei(at)pantarhei.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár