Ako si vyrobiť bábku – (7) Vahadlo

Viki Gavaldová 0

Vahadlo je vyrobené zo smrekového dreva v tvare vtáčika, dlhé 21 cm. Celé je zaoblené, nemá žiadnu hranu, aby sa príjemne držalo v ruke. V prednej časti je priečne vsadená palička, dlhá 19 cm. Vyskúšala som veľa typov vahadiel, toto sa mi osvedčilo ako najprirodzenejší ovládač pohybov.

Pri výrobe hlavy sme umiestnili očko na lanko, ktoré viedlo z jednej strany hlavy na druhú. Zatočením tohto očka do stredu vahadla pripevníme k vahadlu celú bábku. Teraz zatočíme do koncov paličky a na zadný koniec ešte tri očká a do prednej časti otvorený háčik.

 

Do chrbátiku bábky, 1 cm nad pásom, zatlčieme klinček a priviažeme k nemu lanko, ktoré prepichneme cez všetky šaty a druhý koniec priviažeme do zadného očka vahadla.

Do kolien bábky zatlčieme klinčeky a priviažeme k nim lanká, ktoré tak isto prepichneme cez šaty a každé priviažeme ku koncom paličky. Kráčanie bábky zabezpečí vychyľovanie paličky hore dolu.

Do dierok v rukách priviažeme lanko tak, že jeden koniec lanka do jednej ruky, prevedieme lanko cez háčik na vahadle a druhý koniec lanka priviažeme k druhej ruke. Pri pohybovaní rukami ho môžme vybrať z háčika a urobiť široké gestá bábky.

Celá bábka je priviazaná, nám neostáva nič iné, iba postaviť veľké zrkadlo na zem a učiť bábku hýbať sa. V zrkadle je lepšie vidieť, ako sa bábka pohybuje.

Odložiť bábku je najlepšie tak, aby bola zavesená. Nesmieme ju položiť, alebo pretočiť vahadlo. Nitky sa zamotajú a rozmotať sa dajú iba pretáčaním bábky. V najhoršom prípade odviažeme zopár nití a znovu ich priviažeme.

Napriek všetkému ťažkému, ktoré ste pri výrobe absolvovali, bábka prinesie veľa radosti. Možno prvá postava nebude mať všetko naj, ale učíme sa stále a skúsenosti nás nesmierne obohacujú.

Prajem všetkým veľa tvorivej radosti.
Viki Gavaldová

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár