Veselé figúrky z FIMO hmoty

DaVinci 0

Modelovaciu hmotu FIMO možno kúpiť v rozličných farbách, dokonca aj svetielkujúcu. Tvorivej práci s ňou i hotovým figúrkam sa potešia deti aj dospelí. Drobné figúrky môžu zdobiť tašky či poličky, alebo môžu byť milým darčekom, prípadne jeho súčasťou pre našich najmilších. Kvalitná modelovacia hmota sa dá tvarovať v rukách, udrží si tvar a možno z nej vytvoriť i najmenšie časti. Deťom odporúčame mäkšiu modelovaciu hmotu, ktorú nemusíme predtým premiesiť. Zvyšok modelovacej hmoty  uložíme do uzatvárateľnej nádoby alebo do vrecka, kde vydrží aj viac mesiacov. Pozor! Pracujeme len s modelovacou hmotou, ktorá zodpovedá európskym normám a neškodí zdraviu.

Pracovná plocha

Môže ňou byť sklenená podložka, kovová platnička, prípadne obkladačka, teda materiály, na ktorých môžeme hotové predmety vložiť do rúry.

Tvrdnutie a farbenie

Hotové figúrky vložíme do rúry a pri maximálnej teplote 130 °C necháme tvrdnúť (vypáliť) 20 – 30 minút. Modelovacia hmota sa dá aj variť vo vriacej vode asi 1 – 3 minúty. Stvrdnuté predmety môžeme farbiť akrylovými farbami.

Tip: Jednotlivé časti figúrok spojíme ešte pred stvrdnutím. Ak sa nám neskôr kúsok odlomí, prilepíme ho naspäť disperzným lepidlom.

Pomôcky

Na zhotovenie figúrok potrebujeme len málo pomôcok:

  • špajľu na vyvŕtanie dierky do hlavy, tela, rúk alebo nôh, prípadne na vytvorenie formy,
  • malý špicatý nožík na kúskovanie hmoty, prípadne na vytváranie kontúr úst,
  • okrúhlu ceruzku ako „malý váľok” na vytvorenie prechodov medzi hlavou, ušami
  • a telom.

Ruky a nohy

Na upevnenie rúk a nôh budeme potrebovať tenkú šnúrku. Skôr ako vložíme figúrky do rúry, vyvŕtame do tela, nôh a rúk približne 0,5 až 1-centimetrové dierky. Na upevnenie rúk prevŕtame telo priečne vo výške pŕs (hrudného koša). Po stvrdnutí (vypálení) nakvapkáme do dierok (otvorov) lepidlo a upevníme do nich šnúrku. Na horné končatiny prevlečieme šnúrku cez dierky v tele a na jej konce upevníme ruky. Šnúrky na nohy pred upevnením položíme na vhodné miesto, aby sme skontrolovali, či je dĺžka dostatočná.

Tip:  Ak zabudneme pred stvrdnutím vyvŕtať niektorú dierku,
môžeme tak urobiť aj dodatočne ručnou vŕtačkou.

Oči, tvár a bodky

Oči maľujeme čiernou akrylovou farbou tenkým štetcom. Na červené líčka nanesieme trochu červenej farby na tvár a prstom opatrne rozotrieme. Na vytvorenie bodiek vytvarujeme z hmoty odlišnej farby tenké valčeky, nakrájame ich na malé kúsky a popritláčame na telo alebo hlavu. Bodky opatrne zapracujeme do tela, akoby sme vaľkali cesto.

Tip: Farby možno vzájomne miešať a takto môžu vzniknúť aj nové odtiene.
Do modelovacej hmoty možno zapracovať aj flitre.

Vlasy

Na vlasy sú najvhodnejšie pierka zodpovedajúcej farby. Pierka ostriháme na dĺžku asi 0,5 – 1 cm a zastrčíme do hlavy. Môžeme použiť aj plsť alebo šnúrky s dĺžkou 2 cm. Pierka nalepíme na figúrky až po stvrdnutí (vypálení). Nezabudnime predtým urobiť do hlavy špáradlom malé dierky. Chvost urobíme podobne. Môžeme použiť aj umelé vlasy, rafiu alebo vlnu.

Pripravené v spolupráci s partnermi:

Potrebné materiály a knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť v obchodoch DaVINCI – (Aupark Shopping Park, Einsteinova ul., Polus City Center, Vajnorská ul., Avion Shopping Center, Ivánska cesta, Bratislava) www.davinci.sk.

Knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť aj v kníhkupectvách Panta Rhei v Bratislave, v Trnave, v Martine, v Nových Zámkoch, v Žiline, v Košiciach, v Šamoríne, v Senci, v Trenčíne a vo Veľkom Mederi, objednať na e-mailovej adrese: pantarhei(at)pantarhei.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 1,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár