Víly a kvety

DaVinci 0

Predslov

Predstavíme vám mnohostranné využitie papierovej stuhy a papierového špagáta. Z tohto základného materiálu, ktorý je v ponuke v rozličných farbách, môžeme zhotoviť kvety, črepníky, vence, víly, panáčiky a vynikajúco poslúžia aj pri darčekovom balení. Ďalšie využitie nájdeme aj pri veľkonočných a adventných prípravách, pretože môžeme pracovať spolu s deťmi a jednotlivé ozdoby sa dajú zhotoviť veľmi ľahko. Spoločná činnosť je vždy zdrojom radosti a hotová ozdoba je milou spomienkou.

Táto technika je odporúčaná aj materským a základným školám, pretože práca s papierom rozvíja jemnú motoriku a fantáziu.

Pri zhotovovaní papierových kvetov a ozdôb vám prajeme príjemnú zábavu.

Materiály, pomôcky a potreby

  • Papierová stuha je asi 6 – 8 cm široký, po dĺžke trochu pokrčený papierový pás, ktorý dostaneme v 13 základných farbách a v nespočetnom množstve odtieňov. V ponuke je páskovaný aj s prechodom farieb. Papierový špagát tvoria zvinuté vlákna a môžeme ho použi napríklad na zhotovenie stonky kvetu, žilnatiny listu, peľníc, po rozvinutí na zhotovenie samostatného listu, lupeňov kvetov, na zhotovenie papierových figúrok (ruky a nohy), ale môžeme z neho upliesť aj košíky. Dostať ho vo viacerých obmenách, po rozvinutí v rozličnej šírke (od 1 cm do 12 cm) a v rozličnej dĺžke. V tejto publikácii pracujeme s dvoma druhmi špagátov, s papierovým špagátom (Micro), ktorý po rozvinutí meria 1 cm, a s tenkým papierovým špagátom, ktorý po rozvinutí meria od 1 cm do 5 cm.
  • Nožnice; rýchloschnúce, extra silné disperzné hobby lepidlo v plastovej tube; krajčírsky meter; drôt s hrúbkou 1,2 mm; drevená guľôčka s veľkou dierkou; pedig (rotang), prípadne špajdľa; alobal; špendlík; korková zátka; hnedá plsť (chumáč vlny); ni na viazanie alebo rafia.

Základné zručnosti

Pred začiatkom práce papierovú stuhu opatrne rozvinieme po šírke a uhladíme, aby sa jednotlivé časti dali ľahko vystrihnúť (podľa predlohy, nákresu). Dbáme, aby sa stuha neroztrhla. Jednotlivé časti stuhy striháme podľa zásad úspory materiálu na požadované rozmery, presné rozmery udávame pri spotrebe materiálu. Pri niektorých predmetoch, kde je to potrebné, vystrihneme jednotlivé časti podľa šablóny na vystrihnutie, ktorú nájdeme v primeranej veľkosti v pracovnej prílohe. V prípade papierových stúh používame len málo lepidla, aj to len po kvapkách, pretože lepidlo môže narušiť farebnosť stúh.

Orchidea v črepníku

Materiál

  • 40 cm dlhá tmavozelená tenká papierová stuha,
  • 43 cm dlhá bledozelená tenká papierová stuha,
  • 35 cm dlhá ružová papierová stuha,
  • 7 cm dlhá bordová alebo cyklámenová papierová stuha,
  • 10 cm dlhý tenký papierový špagát krémovej farby,
  • asi 30 cm dlhý bledozelený papierový špagát (Micro),
  • 25 cm dlhý drôt.

Drôt obmotáme tenkou 40-centimetrovou bledozelenou papierovou stuhou. Z tmavozelenej papierovej stuhy vystrihneme 4 kusy listov a nalepíme ich na jeden koniec stonky asi vo vzdialenosti 3 cm (pozri predlohu).

Z ružovej stuhy vystrihneme 4 kusy trojcípových spodných a 4 kusy dvojcípových vrchných lupeňov. Do stredu spodného lupeňa nalepíme jeden vrchný lupeň, potom stred prepichneme jedným drôtom, pripevníme doň 2-centimetrovú peľnicu, odstrihnutúť z tenkého papierového špagáta krémovej farby. Vnútorné lupene vystrihneme z bordovej stuhy, do stredu pripevníme papier krémovej farby, pokrčený do guľôčky, potom ho celý prilepíme na ružový lupeň. Z bledozeleného papierového špagáta (Micro) odstrihneme šesť 5-centimetrových kusov a oba konce asi v dĺžke 1 cm rozvinieme; jeden koniec pripevníme ku kvetu, druhý k stonke.

Púčiky sú vytvorené z papiera v tvare guľky, zabaleného do zeleného papiera. Hotový kvet zapichneme do črepníka vystlaného plastelínou, ktorú prekryjeme machom.

Pripravené v spolupráci s partnermi:

Potrebné materiály a knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť v obchodoch DaVINCI – (Aupark Shopping Park, Einsteinova ul., Polus City Center, Vajnorská ul., Avion Shopping Center, Ivánska cesta, Bratislava) www.davinci.sk.

Knihy z edície „Z dielne DaVINCI“ si môžete zakúpiť aj v kníhkupectvách Panta Rhei v Bratislave, v Trnave, v Martine, v Nových Zámkoch, v Žiline, v Košiciach, v Šamoríne, v Senci, v Trenčíne a vo Veľkom Mederi, objednať na e-mailovej adrese: pantarhei(at)pantarhei.sk.


 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár