Ako ušetriť pri platení kartami v zahraničí

Naďa Urbanová 1

Počas dovolenky v zahraničí je ideálne kombinovať hotovostné platby s platením kartou. Hotovosť v mene krajiny, v ktorej sa práve nachádzate, sa dá kedykoľvek vybrať z miestnych bankomatov. Aby ste sa rozhodli pre najvýhodnejší spôsob platenia, je užitočné sa vopred informovať o poplatkoch, ktoré sa môžu v jednotlivých krajinách líšiť.

Najlepšie riešenie

 • kombinácia hotovosti a platobných kariet
 • platba kartou je lacnejšia ako výber z bankomatu
 • ak môžete, zoberte si so sebou aj Visu aj MasterCard

V európskych destináciách je najvýhodnejšie mať so sebou istú hotovosť v domácej mene, keď je to možné, platiť kartou a na výber hotovosti používať bankomaty a nie pobočky banky. V krajinách, kde má skupina ERSTE svoje zastúpenie, to môže byť zadarmo (napr. Chorvátsko, Srbsko, Česko či Maďarsko).

Podľa internetového prieskumu agentúry Mediaresearch Slovakia sa toto leto chystá na dovolenku približne 50 % opýtaných. Z nich 65 % plánuje stráviť dovolenku mimo Slovenska. Mnohí z nich sa však zabúdajú vopred informovať o možných spôsoboch platenia v zahraničí.

„Turisti sú často po návrate prekvapení z  poplatkov, ktoré za používanie bankových služieb v zahraničí zaplatili. Neraz je to len v tom, že si z rôznych možností nevybrali tú najvýhodnejšiu. Aby sa vyhli nepríjemným prekvapeniam, chceme im vopred poskytnúť užitočné rady a tipy,“

hovorí Henrieta Gahérová, riaditeľka odboru riadenia produktov Slovenskej sporiteľne. “Vo všeobecnosti je lepšie si vyberať z bankomatov naraz väčšiu hotovosť a uskutočňovať výbery menej často. Poplatky sa tak minimalizujú. Rovnako je lacnejšie, ak na sa na výber z bankomatu využije debetná, nie kreditná karta,“ dodáva.

Strata karty v zahraničí

Klientom pred cestou do zahraničia odporúčame mať pri sebe karty spoločností VISA aj MASTERCARD, pretože sa môže stať, že by obchodníci neakceptovali platbu niektorou z nich. Minimálne dve karty je užitočné mať aj pre prípad straty alebo odcudzenia jednej z nich. V takýchto prípadoch či na menšie úhrady je dobré mať pri sebe istú hotovosť.  

Mnohí ľudia pri pobytoch v zahraničí preferujú kreditné karty. Poskytujeme k nim totiž poistenie ich zneužitia v dôsledku odcudzenia alebo straty. Vzťahuje sa na neoprávnené transakcie, ku ktorým dôjde počas 24 hodín pred nahlásením zablokovania kreditnej karty. Poistenie je v cene karty.

Ak klient platobnú kartu stratí, alebo mu ju ukradnú, okamžite by mal kontaktovať svoju banku a kartu zablokovať. Karta sa zablokuje hneď potom, ako o to požiada. Karta sa tým stáva nefunkčnou a nie je možné ju zneužiť.

Karta s cestovným poistením

Ku každej debetnej karte (s výnimkou VISA Electron EURO<26 a iXtra) je možné si dokúpiť komplexné cestovné poistenie platné na každý pobyt v zahraničí s dĺžkou max. 90 dní. Poistenie sa vzťahuje na liečebné náklady, trvalé následky úrazu, smrť následkom úrazu, poistenie právnej ochrany na cestách v zahraničí, poistenie batožiny, cenností, elektronických a optických prístrojov a športového náradia, poistenie nepojazdného motorového vozidla (len pre embosované karty). Poistenie k debetným kartám typu GOLD navyše zahŕňa aj oneskorenie letu, zdržanie batožiny leteckou spoločnosťou a poistenie storna zájazdu.

Gold karty už majú zahrnuté cestovné poistenie a aj členstvo v prestížnej organizácii IAPA alebo ECI v cene karty. Členstvo v IAPA / ECI umožňuje získať výrazné zľavy vo vybraných hotelových sieťach, požičovniach áut a mnohé ďalšie výhody, ktoré je možné využiť predovšetkým na cestách do zahraničia.

Poplatky za výber hotovosti z bankomatu v zahraničí

a) debetnou kartou

Za výber z bankomatu, ktorý patrí banke zo skupiny ERSTE (Česká republika, Maďarsko, Rakúsko, Chorvátsko, Srbsko, Rumunsko a Ukrajina), klient zaplatí  0,13 €.

Pri výbere z iného bankomatu v krajine, ktorá používa ako domácu menu euro, klient
zaplatí 1,26 €.

Za výber z iného bankomatu v zahraničí klient zaplatí 2 % z transakcie, min. 5,31 € a max.
19,92 €.  

Klient Slovenskej sporiteľne, ktorý využíva služby zahrnuté v  balíku Exclusive, môže vyberať z bankomatov zo skupiny ERSTE bez poplatku. Neplatí ani za výber v krajine, ktorej domácou menou je euro.

Ak klient využíva balík služieb Extra plus, poplatok za výber z bankomatu ERSTE je nižší. 

b) kreditnou kartou

Za výber z bankomatu v zahraničí kreditnou kartou klient zaplatí 2 % z vyberanej sumy, min.
4,98 €.

Poplatky za platbu kartou u obchodníka v zahraničí:

a) debetnou kartou

Pri platbe kartou za nákup v zahraničí klient Slovenskej sporiteľne, ktorý využíva služby zahrnuté v ktoromkoľvek balíku, neplatí žiadny poplatok. Ostaní zaplatia 0,13 €. 

b) kreditnou kartou

0 €

Prázdninové euro – kde majú vaše peniaze najvyššiu hodnotu

Najlepšou voľbou na dovolenku je tento rok Bulharsko, okolité Poľsko s Maďarskom či Slovákmi obľúbené Turecko – euro tam má totiž najvyššiu hodnotu. Naopak najdrahšie európske destinácie sú pre nás Francúzsko a Taliansko.

Prázdninové destinácie/ Hodnota slovenských 100 Eur
1 Bulharsko/ 139
2 Poľsko/ 129
3 Maďarsko/ 108
4 Turecko/ 108
5 Slovensko/ 100
6 Chorvátsko/ 95
7 USA/ 88
8 Portugalsko/ 85
9 Veľká Británia/ 77
10 Grécko/ 76
11 Nemecko/ 70
12 Rakúsko/ 69
13 Taliansko/ 68
14 Francúzsko /65
 
*ide o približné výpočty ku koncu júna

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Lzivy clanok. Ma nas presvedcit, ze ak ste klientami SLSP, ze mate vyhody a u ostatnych platite.

  Napr. u mBank sa za vyber za bankomatu v zahranici, plati 0.0000. U SLSP – ak mam verit autorke clanku – 0.13€ – ked trafite dobry bankomat, na co sa nespoliehajte, inak omnoho viac.

   

  Atd, atd.

  Ta, pani je z SLSP – vid zaver clanku, miesto informovania verbuje do SLSP.

Pridaj komentár