Oslava vína spoza hraníc

Roman Pašteka, Rastislav Pavlík 0

Vo svete sa nové vína prezentujú rôznymi spôsobmi na atraktívnych podujatiach. My sme dostali pozvánku na takéto podujatie iba kúsok za hranice Bratislavy do rakúskej vinárskej oblasti Carnuntum. Vinári z tejto oblasti sa už vinári tradične prezentujú na pestrom podujatí s názvom Carnuntum Experience.

Vinári sú združení pod značkou Rubin Carnuntum a už po štvrtýkrát pozývajú návštevníkov v termíne od 13. do 29. augusta na veľkú oslavu vína spojenú s množstvom programov a akcií. Do tohto veľkolepého podujatia sa im podarilo zapojiť gastronomické a kultúrne zariadenia, historické pamiatky a najkrajšie výletné ciele v oblasti. Patrí medzi ne napríklad Archeologický park Carnuntum alebo cisársky zámok Schloss Hof. Vďaka tomu sa návštevníci tešia zo 17-dňového maratónu plných zážitkov a prekvapení v rámci 70 akcií, pri ktorých nechýbajú ochutnávky vína najvyššej kvality, ukážky kulinárskeho a vinárskeho umenia, dobrodružný program pre deti, hudobné a umelecké večierky, programy klubovej scény pre mladých alebo plesová noc vo víre valčíka.

Medzi najväčšie akcie Carnuntum Experience patria veľké degustácie bielych vín White Wine Fashion v kameňolome Bad Deutschalternburgu a červených vín Rubin Carnuntum na zámku Schloss Hof. Prvá akcia zabaví návštevníkov a druhá poskytne relax pre rodiny s deťmi.

Tradične začína Carnuntum Experience kultovou párty v bielom. V najstaršom kameňolome Rakúska na Pfaffenbergu si mladí a večné mladí hostia užijú nádherné stránky leta spojené s diskotékou, vínom a jedlom.

Továrenská hala kameňolomu cementárne zabezpečuje akcii White Wine Fashion za každého počasia (my sme tu zažili silnú búrku) pokojný domov. Vrcholom večera bol program, kde rodinní príslušníci vinárskych rodín nereprezentujú svoje vína, ale modely návrhárov na módnej šou.

Ale poďme späť k vínu, samozrejme bielemu.

Celkovo bolo prezentovaných 35 vín, počínajúc Rizlingom vlašským, Veltlínom zeleným (7 vzoriek), pokračujúc odrodou Chardonnay (5 vz.), Rizlingom rýnskym (1 vz.), Rulandským bielym (5 vz.), kupážami Rulandského bieleho (4 vz.), ďalej Sauvignon blancom (4 vz.), Muškátom žltým (8 vz.) a záverom netypickou kupážou z červených odrôd v bielej farbe Blanc de Noir (kupáž z Zweigeltu a Frankovky modrej).

Vzorky Veltlínov zelených boli tradične vynikajúce, s typickou výraznou horkastou mandľovou dochuťou, charakteristickou pre oblasť Carnuntum. Čo v tomto prípade zvýrazňovalo dozvuk vína a zážitok z neho. Rulandské biele boli porovnateľné svojou kvalitou s veltlínmi. Rizling vlašský sa nám zdal trochu netradičný, pričom Rizling rýnsky bol typickým zástupcom svojho druhu. Najväčším prekvapením večera však boli vzorky vína Sauvignon blanc, ktoré svojou výraznou ovocnou chuťou nezaostali za skvostami francúzskej školy. Početná skupina Muškátov žltých nezaostáva za kvalitou predchádzajúcich vín, ale autori tohto článku nie sú fanúšikmi tejto odrody.

Blanc de Noir pôsobil veľmi zaujímavo, netradične a prekvapil nás relatívne vysokými kyselinkami.

Pre všetkých záujemcov ešte ostáva posledná príležitosť osláviť tieto sviatky vína.

Vyvrcholením a korunováciou podujatia Carnuntum Experience býva dlhoročná prezentácia červených vín Rubin Carnuntum dňa 29. augusta na cisárskom slávnostnom zámku Schloss Hof v Dolnom Rakúsku. Okolo 40 vinárov z Rubin Carnuntum tu bude prezentovať svoje vína, ktoré sú ocenené titulom „Rubin Carnuntum“. Popri degustácii vín je pripravený pestrý program pre milovníkov vína a ich rodiny. Návštevníci sa môžu posilniť biopotravinami na pikniku z celého regiónu, môžu navštíviť semináre o víne, preskúmať prekrásnu barokovú záhradu a pomaškrtiť si na marmeláde. Deti sa na tomto popoludní určite nudiť nebudú, či sa budú hrať s domácimi zvieratkami, vyrábať keramiku, jazdiť na poníkoch a kočoch, alebo pretekať v lúštení hádaniek po zámockom areály.

Prijaté pozvanie na túto akciu nebude Vašou stratou času, ale potešením a relaxom pre Vaše telo a dušu. Na zdravie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár