Cestovné postieľky: 4 zo 6 modelov sú pre deti nebezpečné

Pavlína Pavlíková 0

Organizácia dTest preverila detské cestovné postieľky, ktoré sú dostupné na Slovensku. V laboratórnom testovaní sa zamerali na bezpečnosť, stabilitu a odolnosť modelov od rôznych výrobcov. Nezávislý test poukázal na to, že niektoré cestovné postieľky sú pre deti nebezpečné.

Na čo si dávať pozor pri výbere postieľky? Ktoré postieľky normy spĺňajú?

pexels

 

Na čo sa pri výbere cestovnej postieľky zamerať?

Medzi základnú výbavu pri balení na dovolenku s deťmi je cestovná postieľka, ideálne ľahko prenosná a kompaktná. Väčšina výrobcov uvádza, že tieto kritéria spĺňajú. Nezávislá organizácia dTest preverila, či postieľky tieto parametre skutočne dodržujú:

1. Bezpečnosť

2. Stabilita

3. Odolnosť

Testovanie bezpečnosti cestovných postieľok

Test skúmal, či nie sú v dosahu dieťaťa ostré hrany, vyčnievajúce súčiastky, o ktoré by sa mohlo zachytiť oblečenie, alebo malé otvory a medzery, v ktorých by sa im mohla zase zaseknúť hlavička či iné časti tela.

Laboratórni odborníci zároveň testovali aj fungovanie zaisťovacích mechanizmov. V teste bezpečnosti mala nedostatky až tretina skúmaných modelov.

Testom bezpečnosti neprešli postieľky:

Bugaboo Stardust :  nedostatočne chránené zipsy, ktoré môžu predstavovať nebezpečenstvo pre detské pršteky. 

Milly Mally Mirage : môže dôjsť k škrteniu dieťaťa pri zachytení oblečenia o kryty rohov. Problém môže vzniknúť aj pri uviaznutím hlavy dieťaťa v úložnej taške.

 

Nebezpečentvo, že sa dieťa s postieľkou prevráti

17 modelov cestovných postieľok prešlo záťažovým testom: „V testovaní sa modelovala situácia, keď väčšie dieťa stojí v postieľke, rukami sa pridŕža jej okraja a nakláňa sa smerom dopredu. Žiaduce bolo, aby sa nohy postieľky nenadvihli a aby sa neprevrátila,“ objasňuje proces šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová.

Testom stability neprešla postieľka:

Coto Baby Samba Lux 2020 : Pri uvedenom modeli sa zistili nedostatky. Taktiež tu hrozí tu aj uviaznutie hlavičky dieťaťa v úložnej taške.

Pri 5 modeloch padol rošt počas záťažových testov

Je bežné, že dieťa v postieľke neobsedí a začne si krátiť chvíľu poskakovaním. Cestovné postieľky by mali zvládnuť takú záťaž, akú dieťa vytvorí. Avšak, ani v tomto ohľade nemá dTest dobré správy, testom odolnosti neprešlo až 5 modelov a rošt sa počas záťažových testov poškodil.

Podnety k zahájeniu správneho konania

Z testovania ČOI vyplynulo, že až 4 zo 6 výrobkov nesplnili bezpečnostné požiadavky podľa technických noriem. Na základe negatívnych výsledkov laboratórnych skúšok detských cestovných postieľok bol podaný podnet k zahájeniu správneho konania na Českú obchodnú inšpekciu.

Ak vás zaujíma kompletný prehľad výsledkov testovania nájdete ho na webe dTest aj s podrobnosťami.

Modely cestovných postieľok, ktoré sú bezpečné

Podľa záťažových a bezpečnostných testov, odporúča organizácia 2 postieľky, ktoré prešli testovaním.

Testom prešli postieľky:

Caretero Basic a Chicco Goodnight :  odporúčané aj z pohľadu ceny a kvality.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Pavlína Pavlíková

Vyštudovala som andragogiku na UK, rok života som strávila na univerzite v Nemecku. Zaujímam sa o vzdelávanie, históriu, digitálne a environmentálne témy.

články autora...

Pridaj komentár