Hory, ktoré nebolia peňaženku

Mária Kohutiarová 2

Patríte k rodinám, ktoré vyznávajú turistiku a fascinujú ich horské štíty? Máte radi vysokohorské stúpanie a deti s vami kráčajú bez reptania? Hľadáte miesto, kde ísť s celou rodinou a kde nie je problém vziať so sebou na túru malé deti?

Ak ste viac, ako raz odpovedali áno, máme pre vás vyskúšané miesto: Ždiar. Dedina leží mimo pridrahých – pre rodičov – a pre malé deti prináročných trás Vysokých Tatier, no zato ponúka viac, ako len pohľad na nádherné Belianske Tatry.

My sme sa sem vybrali toto leto síce sami dvaja, ale o to viac sme si všímali, ako to celé funguje v prospech rodín – a máme dobré správy.

Ubytovanie

Ždiar je posiaty množstvom penziónov a privátov, takže skutočne je si z čoho vyberať podľa vašich predstáv – či sa vám žiada viac komfortu, alebo postačí aj drevenica s veľmi pekne zariadenými izbami. Cenovo je ubytovanie podstatne prijateľnejšie ako za rohom vo Vysokých Tatrách, čoho svedectvom bolo veľké množstvo dovolenkujúcich rodín s malými deťmi.

Samozrejmosťou pomaly pred každou aj najjednoduchšou drevenicou je malé detské ihrisko – čím väčší penzión, tým viac atrakcií pre deti, niekde dokonca aj s obrovskou trampolínou, preliezačkami a šmýkačkami. Sú však voľne prístupné a nevideli sme, že by majitelia odháňali iné deti, ktoré nepatrili k ich klientom.

Stravovanie

Tak, ako aj ubytovanie, aj stravovanie tu má svoje široké rozpätie. My sme skúsili aj vynikajúcu kuchyňu penziónu Strachan, pričom môj manžel bol prekvapený účtom – pozitívne.

Raňajky a večere sme si pripravovali sami v kuchynke našej dreveničky, k čomu nám dopomáhalo množstvo obchodíkov s potravinami, dokonca sme boli prekvapení otváracími hodinami, predĺženými kvôli turistom do večernej 20-tej hodiny.

Turistika

Pod nosom Ždiaru stoja nádherné Belianske Tatry, ktoré sú prijateľnejšie na túry s deťmi. Pre menších isto postačí prechod náučným chodníkom v Monkovej doline, návšteva Belianskej jaskyne alebo výlet do neďalekého Červeného Kameňa na splav plťou. To som napriek svojmu odporu k vode hlbšej ako 20 cm vyskúšala aj ja a bol to skutočne zážitok.

Aj tu bolo množstvo rodín s malými deťmi, ktoré pri návrate z konečného stanovišťa pltí (od Červeného Kláštora vzdialeného 10 km) využili požičovňu bicyklov, pre tých najmenších aj s prívesnými vozíkmi – tie som im po 8. Kilometri „prechádzky späť“ už závidela. Samozrejmosťou sú aj sedačky na bicykloch pre väčšie deti či samostatné bicykle pre dorast.

Iné lukratívnosti

Ak sa vám žiada niečo iné mimo turistiky na zmenu programu – a hlavne ak máte v posádke tínedžerov – môžete vyskúšať lanový parkt pod Belianskou jaskyňou v Tatranskej Kotline. Vo štvrtok a v sobotu lákajú blízke trhy v Nowom Targu, kam premáva aj samostatný autobus, pričom je nádherné sledovať špecifickú architektúru poľských pritatranských dedín, ktoré som ja sama nazvala „zámočky“. Tí, čo radi plávajú, si tiež môžu prísť na svoje v blízkych aqaparkoch.

Výhody

Budete v horách a nebudete mať v peňaženke prievan. Parkovanie je tu všade zadarmo na vyhradených plochách pred každým penziónom. Ždiar je použiteľný na dovolenku v každom ročnom období a pokiaľ chcete naučiť deti lyžovať, len v samotnej obci sú isto tri malé vleky so somárskymi lúkami, nehovoriac o množstve požičovní lyží a ski-servisoch.

Nám po jednom dni nádherné prírodné prostredie nielen Belianskych Tatier, ale aj celkovej architektúry plnej dreva a typických slovenských prvkov učarovalo. Špekulujeme, ako a kedy sa sem vrátiť po tomto prieskume vo dvojici v celej zostave. Ponúkame to na vyskúšanie aj vám.

Vzduch, ubytovanie, stravu, hory a svoje nohy otestovala Mária Kohutiarová s manželom.

foto:M.K.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár