Hiking – turistika s deťmi

Mária Kohutiarová 0

Tí, ktorí sú na turistike závisláci, nemajú zväčša problém vrátiť sa ku svojmu koníčku ani vtedy, keď sa stanú rodičmi.

A rozhodne nečakajú, kým ich dietko bude schopné prejsť vlastnoručne reťazové etapy poniektorých náročných trás. Do hôr a dolín sa dá s deťmi prísť podstatne skôr.

Kedy začať turistikovať s deťmi?

Zásadná otázka, od ktorej sa všetko odvíja. Záleží v prvom rade na dieťatku či deťoch samotných – od ich povahy a vývoja. S náročným dieťaťom je aj jednoduchý pobyt vonku náročný. Na druhej strane práve dobrý vzduch a pobyt vonku môžu aj takýmto deťom pomôcť.

Druhým nie nepodstatným faktorom je rozhodnutie rodičov vo všetkej zodpovednosti napriek turistickej vášni: 

shutterstock

Čo za turistiku zvládneme ako rodina? Bude to pre deti dobré? 

Odporúčania skúsených podľa veku detí sú asi takéto:

  • Deti do pol roku –  odporúčajú sa ľahké prechádzky v horách, ideálne v babyvaku, ideálne je, ak sú iba dojčené.
  • Deti od pol roku do roku – náročné obdobie na túry, deti spia ešte zvyčajne 2x, majú svoju stravu, už nie celkom dojčené, veľmi sa chcú hýbať a všetko ochutnávať a chytať. Zvážiť dĺžku trasy, skôr do 2 hodín.
  • Deti od roku – časť trasy dovoliť prejsť peši, časť v nosiči, aby sa unavili. Voliť trasu tak, aby denný obedný spánok bol zachovaný (v aute, na chate, v kočíku). Trasa by nemala byť dlhšia ako 3-4 hodiny.

Ideálne obdobie na plnohodnotnejšie túry nastáva od 3 rokov veku.

Tipy na turistické trasy aj pre deti

Dobrým radám, kam s deťmi, sa určite mnohí rodičia – turisti potešia. Podľa skúsených vytrvalcov v turistike je takých trás viac. Niekoľko z nich vám ponúkneme, začneme trasami vo Vysokých Tatrách:

  • Lysá Poľana – dolina Roztoky – Schronisko Morske oko – Lysá Poľana (trasa okolo najkrajších tatranských plies, pri menších deťoch ideálne rozdeliť na dva dni).
  • Štrbské pleso – Popradské pleso – Popradské pleso TEZ (vítané posedenie s prestávkou pri Hincovom potoku). Trasu je možné absolvovať aj opačným smerom, cesta späť sa dá absolvovať aj na skladacej kolobežke.
  • Starý Smokovec – Hrebienok. Ľahká túra za každého počasia, pre deti vítané pozorovanie prevádzky a fungovania lanovky. Opäť je možné použiť na časť cesty skladaciu kolobežku.
  • Hrebienok – Zámkovského chata. Jedna z menej náročných trás, odmenou je pohľad na Obrovský vodopád plus obed či pochutnanie si v chate na detskom menu. Deti poteší aj diplom, do ktorého dostanú pečiatku z návštevy tejto aj iných tatranských chát.
  • Hrebienok – Rainerova studňa – Tatranská Lomnica. Jednoduchá a vďačná túra s výhľadom na Studenovodské vodopády, možnosť vyhliadky z novej drevenej plošiny.
  • Náučný chodník Pramenisko. Pokojná prechádzka, kde budete skôr sami ako v dave. Chodník je kvôli častej prítomnosti vody spevnený guľatinou, čo sa deťom páči, rovnako ako ich zaujmú dva vyhliadkové posedy.

Pre deti je vítaná zmena prostredia a trasy, takže na výber ponúkame ešte iné možnosti: Važecká dolina, Dobšinská ľadová jaskyňa a náučný chodník Mokrade Hnilca, spojené s videním Telgártskeho viaduktu a Telgárskej slučky popod Kráľovu hoľu.

Dobrým tipom je Stará Ľubovňa s návštevou hradu, skanzenu pod ním, v ideálnom počasí vidno z veže hradu až do Pienin na Tri koruny. Nie veľmi známou, ale pre deti atraktívnou ponukou je výlet na Čiernovážsku úzkokoľajku Považskej lesnej železnice.

Pre veľmi malé bábätká je dobrou túrou na zvykanie si prechádzka okolo Roháčskych plies (ideálne je turistikovať s deťmi v nosiči – napr. babyšatke).

Dobré rady na turistický výlet s deťmi

Okrem riadnej turistickej výbavy, potrebného oblečenia a dostatočných zásob jedla a pitia pre deti netreba zabudnúť ani na iné „drobnosti“: ak sa vydávate na túru na pomedzí hraníc, nezabudnite pre seba občianske preukazy a pre deti pasy. Trasu zvoľte tak, aby vždy v prípade kritickej situácie (prudká zmena počasia alebo stavu výdrže malých turistov) bolo možné zvoliť kratší návrat.

shutterstock

Jednou z možností je aj zvoliť nocľah v polovici trasy. Ak použijete na schádzanie niečo iné ako nohy (korčule, kolobežky) nezabudnite na chrániče hlavy a prilby.

Vždy sa z túry s deťmi vráťme ešte za svetla!

Schádzanie z hôr je náročné aj pre dospelých, nieto pre deti. Pozor aj na náročnosť trasy – rozhodne si odpustite teraz túru na Chatu pod Rysmi s deťmi a podobné perly, vhodné pre veľkých. V lete určite nezabudnite na opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom – deti sa v horách vždy rýchlo a silno spália.

Pri deťoch pozor na veľké výškové rozdiely

Deti do dvoch rokov môžu mať problémy s tlakom v strednom uchu pri prekonávaní výškových rozdielov. Preto sa odporúča postupovať pomaly a po prekonaní výškového rozdielu 300-500 m dieťa počas prestávky nakojiť. V opačnom prípade riskujete tlak v ušiach detí, následnú bolesť a plač. Rozdielna je tiež adaptácia detí na pokles kyslíku vo vzduchu a hoci je u každého dieťaťa individuálna, jej trvanie je až do 13-14 rokov a treba brať na ňu ohľad. V tomto prípade by deti do 2 rokov nemali počas turistiky prekročiť nadmorskú výšku 2000 metrov nad morom.

Pozor na nosenie v sedačkách – deti sa v tomto postroji nepohybujú a ich organizmus sa rýchlejšie podchladí. Dôležité je dobré oblečenie. Výbornou pomôckou sú spreje na zvlhčovanie nosnej dutiny pri vyšších nadmorských výškach.

Turistiku vo vysokohorských podmienkach treba dobre zvážiť s deťmi vo veku medzi 2-4 mesiacmi – aj keď nie sú doložené klinické štúdie, je možné riziko syndrómu náhleho úmrtia. Deti na horách spotrebujú 1,5 až 2 x viac tekutín, ako zvyčajne.

Keď to nejde ďalej

Pri problémoch s deťmi sa treba vždy radšej z túry vrátiť. O to viac, ak ide o kombináciu viacerých ťažkostí.

Varovné signály pri turistike s deťmi

Treba si všímať – bolesť hlavy, zažívacie problémy, únavu alebo slabosť, závraty a problémy so spánkom. Ak majú deti silný prejav niektorého z týchto problémov, alebo aj mierne prejavy minimálne troch spolu, treba túru prerušiť. Rovnako to platí o počasí či náhlych problémov s kondičkou veľkých či malých.

V každom prípade, ak sa rozhodnete do hôr ísť s deťmi, majte na pamäti, že postupným a ľahkým zvyšovaním náročnosti máte istotu, že deti sa do hôr zamilujú rovnako ako vy.

Spracované s použitím lezec.cz a hiking.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár