Na túlačkách s deťmi – a nie pešo

Mária Kohutiarová 3
foto: isifa.com

Turistika s deťmi je úžasná vec a nie je potrebné na ňu používať len vlastné nohy: tým teraz nechcem poškrabkať svedomie niektorým „všeumelcom“, ktorí turistikou nazývajú dovoz famílie pod ruiny hradu, kde sú za 5 minút a potom pohodlný návrat autom späť. Okrem trénovania svalov dolných končatín pešibusom sa totiž dá „túrovať“ aj na bicykli alebo – pre tých odvážnejších rodičov – po vode.  

Cyklo a jeho pravidlá

Pokiaľ sú vám blízke dve kolesá, dáme vám dobré tipy, čo a ako urobiť, aby rodinné kolesovanie sa bolo príjemné, bezpečné a úspešné.

 1. Bicykle musia byť vo výbornom technickom stave – pred jazdou ich treba skontrolovať, preskúšať brzdy a dofúkať pneumatiky.
 2. Jazdíme len po cestách verejne prístupných a rešpektujeme dopravné značenie. Ak ideme s deťmi, treba im prispôsobiť rýchlosť, zvlášť v zjazde dolu kopcom, samozrejmosťou musí byť prilba všetkých cyklistov.
 3. Cyklotúru treba skončiť pred súmrakom, v lese jazdiť len po vyjazdených stopách, nevytvárať nové. Bicykel nie je na ničenie trávnatých plôch, ani na ohrozovanie peších.
 4. Aj tu platí pravidlo náhradného oblečenia v batohu, zvlášť pre deti. Má tam byť aj lekárnička, dostatok jedla a pitia, ale aj základné kľúče a nástroje pre prípad opravy, ideálna je aj náhradná duša v prípade defektu.
 5. Ak potrebujete ísť verejným dopravným prostriedkom, treba si zistiť, či je možné v ňom prepravovať bicykle.

Máme so sebou deti

Deti s bicyklom či na ňom potrebujú tiež nejaké usmernenia navyše:

 • Deti do 4 rokov nejazdia samostatne, vezú sa v sedačkách. Z toho dôvodu netreba zabúdať na to, že dlho v nich nevydržia, potrebujú tiež aktívny pohyb – a preto je nutné znížiť dávku kilometrov cyklotúry. Taktiež nezabúdajte, že dieťa v sedačke sa nehýbe a preto musí byť viac oblečené. Dobré je mať vymyslený náhradný program, ak by nás zachytilo zlé počasie.
 • Deti okolo 5-6 rokov idú hrdinsky na vlastných kolesách, i tu platí skrátená verzia trasy. Pred výjazdom treba deti presne poučiť o pravidlách pohybu po ceste – dopravná výchova je nevyhnutná! Napriek tomu musí mať jeden člen skupiny jedno dieťa stále na očiach, rozprávať s a sním, pomáhať mu do kopca. Dobrou skúsenosťou je, aby sprevádzajúci dospelý nešiel v jednej rovine za dieťaťom, ale bol mierne vysunutý do stredu cesty. Je to dôležitý ochranný faktor pred obchádzajúcimi vozidlami a tiež poistka v prípade, žeby dieťa nečakane vybočilo do strany.

Po vode

Ideálny čas na jazdu po vode s dieťaťom je vo veku jeho troch rokov – samozrejme, nie na žiadne kaskády, ale na bežné splavované prázdninové rieky. Dieťa na vode je cenný náklad, teda vezie sa v samom prostriedku lode. Nie sme obmedzovaní v kilometráži, ale opäť: tým, že sa nepohybuje, potrebuje byť teplo oblečené a tiež mu treba dožičiť pri prestávkach možnosť „vyjašenia sa“. Dieťa na lodi musí mať svoj komplet bufet s keksami či piškótami a „pravým čajovým vodáckym pitím“ – pre neho informácia, že za hodinu sme na brehu a dáme si niečo, neobstojí.

Nevyhnutnosťou je plavecká vesta, s ktorou treba urobiť aj prvý tréning a šokovú terapiu: ak nie je pred začiatkom plavby zlé počasie, posadíme dieťa vo veste do lode a po chvíli loď prevrhneme. Počítajte s plačom, ale treba drobcovi povedať, že sa nič nedeje, že loď znovu chytíme, povylievame vodu a dieťa má vždy kto zachrániť a posadiť späť do lode.

Od štyroch rokov  už môžu mať deti svoje vlastné detské pádla a dáme im možnosť aj pádlovať. Musíme ich naučiť držať ho správne a tiež aj dobre používať. Pri dobrom tréningu od siedmich rokov môžu jazdiť ako právoplatní členovia vodáckej posádky. Aj tu však platí, že loď s dieťaťom nikde nejde ako prvá – aj na rieke sa môže čokoľvek stať. Loď s dieťaťom musí byť v takej pozícii, že lode pred  a za ním musia vedieť okamžite zasiahnuť. Ak je pravdepodobnosť prevrhnutia sa, dieťa radšej vyložíme na breh.

Ak mu na záver každej plavby dožičíme zaslúženú zmrzku alebo niečo zaujímavé a plavba nebude len raz do roka a dieťa bude v pozícii aktívneho partnera, tak môžeme počítať s ďalším športovým vodáckym dorastom.

Na kolese i s pádlom pekné zážitky!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

 1. Mno my sme neprevrhavali, chalani naskakali do vody dobrovolne, ze je voda studene a netreba panikarit zistili ja tak. Ale vlastne padielka su super.

 2. my sme tiez na vode neboli, ale otacat naschval lodku… ale mozno to ma nejaky vyznam zwinker

  a kupili sme uzasny vynalez zavesny vozik a tyc za bicykel… naozaj skvele! bez toho by sme sa smodrchali nanajvys na zmrzlinu a spat, takto mozme ist normalne na celodenny vylet. teda v nasom podani to je tak 30-40km max zwinker ale to mame dost aj my, starci…

Pridaj komentár