Tábory bez diery vo vačku? Sú!

Mária Kohutiarová 0

Ak sme vás v predchádzajúcom článku nahryzli a vy čakáte nejaké to hodené záchranné lano – lebo už bežia posledné termíny prihlasovania sa na tábory – máme dobrú správu: pripravili sme pre vás malé návnady, kam a kde sa obrátiť, ak chcete pre svoje deti predsa len „iný“ tábor na leto…

Skautské

Hovoriť o skautoch asi netreba: a dať im deti do rúk znamená (odskúšané na vlastnom dieťati) aj v prípade knihomoľa nepraktu málo pohyblivého dobrý ťah do budúcnosti. Počítať ale treba s tým, že spať sa bude v stanoch – podsadách, resp. v típí uprostred prírody a varia si deti na tábore samé, to isté sa týka prania a inej sebaobsluhy. Že prídu domov s prírodnou arómou, je jedna vec, na druhej strane sa učia skúsenosti a majú zážitky, ktoré sa nedajú kúpiť za žiadnu cenu komerčného tábora.

Určite im tam nebaľte veci, ktorých by vám bolo ľúto: stačí staršie oblečenie, a ak aj treba niečo kúpiť, skôr v sekáči alebo pozháňať použité, lebo väčšina oblečenia je už potom nepoužiteľná, ak sa vráti vôbec domov. Do čoho treba ale investovať, sú dobré topánky, batoh, nepremokavá vetrovka, lampáš, kvalitný nôž a dobrá fľaša na vodu. Skautský tábor  by mal byť samozrejmosťou pre každého chlapca, dievčatá nie sú výnimkou, ktorý má rád prírodu a je mu blízky indiánsky spôsob života… Viac informácií sa dá získať na Ústredí slovenského skautingu.

Cirkevné

Pokiaľ ste veriacou rodinkou, treba sa v prvom rade popýtať o tábor vo vašej farnosti či zbore: mnohokrát ponuka je, len sa o nej tak nevie. Ak sa naozaj tábor nekoná, ešte nemusíte vešať hlavu. V prípade mladších detí skúste kliknúť na stránku Erka, hnutia kresťanských spoločenstiev detí. Cez kontakty skúste nájsť niekoho, kto vedie deti na stretkách blízko vášho bydliska: letný tábor je pre erkárov vrcholom celoročnej práce s deťmi a nie je pre nich problém urobiť trebárs vášmu dieťaťu vstup na spoločenstvo práve cez letný tábor.

Podobnú ponuku možno nájsť aj u saleziánov, napríklad už roky funguje tábor pre miništrantov alebo pre mladých prostredníctvom Domky, kde však treba tiež nájsť najbližšie stredisko podľa miesta bydliska.  Podobné ponuky sa dajú nájsť aj v iných zboroch. Stačí len hľadať.

Také iné

Kto má chuť na niečo netypické, môže ísť na tábor aj vo veku, kedy už s ním žiadne cestovky nerátajú. Napríklad na záchranu starého kláštora, kde bude žiť ako v stredoveku – ale pekných pár manželstiev z týchto táborov hovorí svoje o vzťahoch, ktoré tam sú a ako vydržia. Hrabanie sena a tábor? Aj to sa dá tu.  Prázdniny sa dajú prežiť aj na spôsob cyperských rytierov. No ak ste už totálne v koncoch a bez fantázie, skúste sa pozrieť tu.

Nech sa vám dobre vyberá a deťom dobre užíva!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár