Dovolenka v Chorvátsku je pre koronu rizikom

Kristína Kováčiková 0

Chorvátsko hlásilo v piatok 10. júla 116 nových prípadov koronavírusu za uplynulých 24 hodín. Od 25. februára, kedy bol zaznamenaný prvý prípad nákazy, to bolo najviac ochorení za deň.

Rekordom je ale sobota – pribudlo ďalších 140 pozitívne testovaných.

Chorvátsko má od začiatku júla od epidemiológov „žltú kartu,“ niektorí sa vyjadrili, že ide o druhú vlnu a neodporúčali cestovať do Chorvátska. Mnohé rodiny však k moru vycestovali alebo sa ešte len chystajú.

Kde je najviac prípadov koronavírusu

Najviac aktívnych prípadov ochorenia COVID-19 už nemá hlavné mesto Záhreb, ale dve župy susediace so Srbskom (Vukovar, Osijek).

Z prímorských oblastí od Istrie po Dubrovnik je najviac zasiahnutá Splitsko-dalmatinska župa (114) a Istria (96), nasleduje Zadarská (38).

Dubrovnik a oblasť Neretvy (25), Šibenik (15), Rijeka a okolie (27). Najlepšie čísla má Ličko-Senjska župa (2).

aktualizované 24.7. o 10.00

Aktuálnu situáciu môžete sledovať na stránke koronavirus.hr.

Lokálna korona panika

Chorváti zatiaľ zvažujú sprísnenie na hraniciach, ale týka sa to najmä príchodu vlastných občanov zo Srbska a Bosny i Hercegoviny, odkiaľ môžu byť importované nové prípady.

Kritika sa však znáša do vlastných radov. Ohniskami nákazy sa stali nočné kluby v Záhrebe, rizikový bol Djokovićov Adria Tour v Zadare, kde ochoreli viacerí tenisti a teraz je lokálna korona panika na Jadrane – vďaka dvom veľkým svadbám.

V Splite, kde bolo 150 hostí – pozitívni boli 18 pozvaní a ich kontakty – nakazilo sa od nich ďalších 10 ľudí, ktorí na svadbe neboli.

V Zadare sa vydávala dcéra chorvátskeho generála Mladena Fuzula a prišlo 300 ľudí z celého Chorvátska, ktorí sa po svadbe išli ešte dozabávať do nočných klubov. Pozitívni sú minimálne dvaja ľudia, ktorí majú “svadobnú” anamnézu. 

Nové opatrenia na Jadrane

Po prekonaní “stovkového” rekordu nových nakazených prichádzajú prvé opatrenia.

Od budúceho týždňa budú povinné rúška na tvári v obchodoch, nielen v hromadnej doprave (trajekty napríklad). 

Hostia v hoteloch a penziónoch nebudú musieť nosiť rúška, ale povinné budú pre personál, uviedol podpredseda vlády Božinović.

Ten tvrdí, že Chorvátsko je pre turistov bezpečné a nemajú ani jeden prípad ochorenia turistu, ktorý by sa nakazil v Chorvátsku.

Záujem o dovolenku pri mori stále je, podľa spoločností, ktoré majú na starosti diaľnice, je práve na cestách 70 % minuloročnej premávky. Na diaľniciach čaká na cudzincov informačná kampaň s názvom Cestujte bezpečne a zodpovedne v 8 jazykoch. Slovenčina medzi nimi nie je, ale čeština áno.

Slovinsko sprísnilo a vyškrtlo Chorvátsko

Slovinci nečakali a zareagovali na zhoršenú epidemiologickú situáciu u susedov už minulý týždeň.

Chorvátsko stratilo zelenú, bezpečnú farbu na mape. Namiesto nej má žltú farbu (menej bezpečná krajina). Hrozilo však, že dostane červenú – a tak do Slovinska musel pricestovať chorvátsky premiér a vypočuť si, čo sa od nich v boji s koronavírusom požaduje.

Ako sa to týka Slovákov, ktorí cestujú k moru

Slovensko má zelenú farbu – zatiaľ prejdete slovinské hranice v zásade bez obmedzení.

Pri tranzite cez Slovinsko sa nevyžadujú žiadne potvrdenia, ani test na ochorenie COVID-19 a ak cestujete za dovolenkou do Slovinska zo Slovenska, nemusíte absolvovať ani povinnú karanténu.

Ak však cestujete z Chorvátska, musíte sa stihnúť presunúť domov cez Slovinsko v priebehu 12 hodín. Pobyt v Slovinsku po odchode z Chorvátska si radšej neplánujte – dali by vám absolvovať 14-dňovú karanténu, pokiaľ nespĺňate 1 zo 16 výnimiek.

O novom režime s chorvátskymi susedmi uvažuje aj Maďarsko. A ako sa bude vyvíjať situácia u nás, uvidíme.

Čo sa stane, ak Chorvátsko nebude na zozname zdravotne bezpečných krajín

Ak máte naplánovanú dovolenku v Chorvátsku, preverte si pred odchodom situáciu na stránke Ministerstva zahraničných vecí.

Ak by Chorvátsko počas vašej dovolenky vypadlo zo zoznamu menej rizikových krajín, čaká vás nasledovné:

(1) musíte sa okamžite presunúť do domácej izolácie,

(2) nahlásiť svoj návrat na Slovensko Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva,

(3) nahlásiť sa svojmu lekárovi, ktorý vystaví PN z dôvodu karantény a

(4) najskôr v 5 deň od príchodu absolvovať test na ochorenie COVID-19.

Čo vás čaká v práci po dovolenke v Chorvátsku

Aj v čase, kedy Chorvátsko figuruje na zozname bezpečných krajín, vám zamestnávateľ po dovolenke pri mori môže prikázať napríklad prácu z domu, ale nie je vylúčené, že príde s návrhom, aby ste si čerpali ďalšiu dovolenku.

Prečítajte si viac v článku: Po dovolenke do izolácie, čo vám môže prikázať zamestnávateľ.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár