Bojnice. Mestečko plné atrakcií pre detí

Juraj Jánošík 0

Bojnice patria k najnavštevovanejším miestam u nás.

Bojnický zámok, ktorý je ako vystrihnutý z rozprávky, zoologická záhrada, ktorá je plná exotických a zaujímavých zvierat a termálne kúpalisko, ktoré v letnom období osvieži každého výletníka, sú však len vrcholom ľadovca možností, ktoré vám táto destinácia ponúka.

K dominantám pribudla aj vyhliadková veža Čajka.

Bojnice sú tiež kúpeľným mestom, čo sa príliš  o nich nevie. Status kúpeľného mesta majú už od roku 1959 a zameriavajú sa v nich na liečbu nervových chorôb a pohybového aparátu.

Bojnice s detmi
Bojnice. Shutterstock

 

Príroda v okolí Bojníc

Bojnice ležia v úpätí pohoria Malá Magura v Hornonitrianskej kotline, blízko banských miest Prievidza a Handlová. 

Táto oblasť, nachádzajúca sa na pravom brehu rieky Nitra, je bohatým archeologickým náleziskom. Oblasť patrí k jedným z najstarších paleolitických osídlení na Slovensku.

Geologický podklad je bohatý na teplé, sírnaté pramene, ktoré boli v Bojniciach známe už od stredoveku. Bojnice tak nie sú len turistickým centrom ale aj kúpeľným mestom s dlhou tradíciou. 

Bojnický zámok

Najväčšou atrakciou Bojníc je určite Bojnický zámok. Romantická atmosféra stredovekých panstiev, na ktorých sa odohrávali romantické príbehy z  rozprávok, lákajú nielen turistov z okolitých krajín, ale aj celého sveta.

Zámok má veľmi zaujímavú a bohatú históriu. Prvá zmienka o ňom je z roku 1113, keď sa spomínal v dochovanom liste zoborského opátstva.  Medzi najslávnejších vlastníkov zámku môžeme zaradiť Matúša Čáka Trenčianskeho, aj kráľa Mateja Korvína.

V neskoršom období boli majiteľmi najmä šľachtické rody Turzovcov a Pálfyovcov, ktorých odkaz je v hradných komnatách najzreteľnejší. Svoju podobu romantického zámku však sídlo dostalo až v roku 1852.

Od roku 1950 sa Bojnický zámok stal majetkom štátu a odvtedy je v ňom umiestnené múzeum. V hrade si určite zastavte v Zlatej sále, Obrazárni a hrobke.

Bojnice ZOO
Shutterstock

Zoo Bojnice

Niekoľko hodín určite strávite aj prechádzkou po zoologickej záhrade, ktorá je treťou hlavnou atrakciou mesta Bojnice.

Vaše ratolesti budú fascinované množstvom exotického hmyzu, primátov a mačkovitých šeliem. Najväčším lákadlom sú však slony, ktorú budú pre každé dieťa zážitkom dňa.

Termálne kúpalisko Čajka

Ratolesti si však určite viac užijú pobyt na neďalekom termálnom kúpalisku Čajka. Teplota termálnej vody sa pohybuje od 27 do 31 °C, pričom k dispozícií je okrem plaveckého a dvoch detských bazénov aj tobogan, pieskovisko a ihriská.

Kúpalisko Čajka, zdroj: Slovakia.travel

Vyhliadková veža Čajka

Západne od Bojnického zámku sa dostanete na unikátnu vyhliadkovú vežu Čajka, vysokú asi 30 metrov, z ktorej sa vám naskytne pohľad nielen na okolie Bojníc, či Prievidzu. Na vyhliadku sa dostanete aj s menšími deťmi, či kočíkom. Výstup je spoplatnený.

Vedľa vyhliadkovej veže vznikla ďalšia atrakcia – Šmolko dedinka z rozprávkových domčekov, kde sa za vstup neplatí.

Bojnice, Cajka
Shutterstock

Ubytovanie v Bojniciach

Keďže cestovný ruch je hlavnou časťou mestských príjmov, Bojnice sú na turistov dostatočne pripravené. 

Na výber máte z množstva útulných penziónov a apartmánových domov. Pre náročnejších sú k dispozícií aj tri štvorhviezdičkové hotely, ktoré sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti bojnických atrakcií.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár