Čičmany: aby deti poznali svoje korene a kultúru

Mgr. Zuzana Szemöková 0

Čičmany. Ak sa pýtate, prečo zájsť na výlet so svojimi najmenšími práve sem, odpoveď je prostá: aby poznali korene a kultúru svojej vlasti, aby videli, ako krásne, poskromne, ale i veselo sa žilo kedysi a pamätali si, že ešte stále existujú na svete miesta, kde si tradíciu ľudia vedia patrične uctiť a uchrániť.

cicmany
Shutterstock

 

Prečo Čičmany

Dedinka Čičmany, rozprestierajúca sa v Rajeckej kotline v obklopení Strážovských vrchov, je jednoducho krásna a príroda navôkol až vzácne čistá a pohostinná.

Ľudia sú zhovorčiví a priateľskí, jedlá chutné, zároveň si prídu na svoje aj milovníci turistiky: všade navôkol sa ponúkajú krásne turistické scenérie vhodné pre rôzne vekové kategórie a stupne náročnosti terénu.

Cicmany
Shutterstock

 

Čo preslávilo Čičmany

Prvé zmienky o obci Čičmany sa datujú kdesi v roku 1272 a svojím unikátnym vzhľadom sú mnohým Slovákom i cudzincom známe až dodnes.

Dedinku preslávili najmä (ne-)tradičné maľované zrubové drevenice, pre záchranu ktorých bola dolná časť dediny v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

Atmosféru slovenskej ľudovej dediny dotvára aj zaužívaný zvyk nosenia ľudových krojov.

Unikátne Čičmany

Drevenice i kroj spája unikátna geometrická ornamentika vyšitých a namaľovaných vzorov.

Nájdete ich všade: od jednoduchých krížikov, kosoštvorcov, vlnoviek, až po rôzne srdiečka, kotútikov, či pávy.

Symbolika všakovakých víkrutiek, baraních roškov, srciek, kľučiek, pohárcov je spätá s miestnou kultúrou, pôvodný význam je daný mytologickými predstavami o ochrane majetku pred vplyvmi zlých síl. Práve preto boli okrasné maľby najprv orientované len na oblasť vchodových dverí.

Zdroj: A. Ciglanová

Typické vzory

Spočiatku boli vzory úplne jednoduché, nanášané vápnom, či hlinou. Po roku 1921, kedy došlo k rozsiahlemu požiaru, sa už na dreveniciach objavujú vzory zložitejšie.

Z času na čas, keď sa z nich farba vytráca, miestni obyvatelia a majitelia ich opäť premaľovávajú. Používajú sa už ale, samozrejme, latexové farby.

Medvede

Hneď, ako vojdete do obce, stretnete niekoľko milých a výrečných miestnych ľudí, ktorých svojou návštevou neprekvapíte, ale aj po mnohých rokoch intenzívneho turistického ruchu, skôr milo potešíte.

Radi vám porozprávajú miestne zážitky, ale i upozornia na výskyt medveďov v blízkom okolí lesov. Niektorí požartujú, niektorí vás vystríhajú. Vždy ale s priateľským úmyslom. Treba však pripomenúť, že pokiaľ sa vzdáte dobrodružných predstáv o objavovaní lesných zákutí, medveďov sa naozaj obávať nemusíte.

Prejdite celé Čičmany

Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete vybrať sa na sever Slovenska autom, či autobusom, stojí za to prejsť si dedinku celú odspodu až nahor. Ponúka sa vám tu niekoľko malých uličiek, ukrývajúcich drevenice, uznané za kultúrnu pamiatku.

Oplatí sa vám neprehliadnuť drevenicu, pomenovanú po Ondrejovi Gregorovi, s veľkým nápisom „Ľudovo – umelecké Čičmany„. Obslúži vás milý pán, porozpráva o vandrovaní a o tom, že turistiku treba mať v srdci. Deťom sa tu bude obzvlášť páčiť.

Drevenica Ondreja Gregora, ale i mnohé iné ponúkajú na predaj množstvo ľudových suvenírov. Najesť sa môžete hneď v niekoľkých penziónoch, či reštauráciách. Oddýchnuť a posedieť si ale môžete aj pri neďalekom toku rieky Rajčianka.

Zdroj: A. Ciglanová

 

Aké veľké deti výlet zvládnu

Čičmany ako také je jedna z tých menších dediniek. Prechádzka centrom nemá viac ako 2000 metrov, a preto je pomalým krokom prispôsobená naozaj pre kohokoľvek. Pričom malé zastávky jednotlivých atrakcií či domčekov môže deťom spraviť výlet nezabudnuteľným.

Ubytovanie

Obec ponúka niekoľko možností ubytovania priamo v historických chalúpkach. Treba sa informovať na oficiálnych stránkach Čičmian. Závisí však na Vás, či dáte pri ubytovaní prednosť komfortu alebo historickému zážitku.

Zdroj: A. Ciglanová

Turistika v okolí Čičmian

Skutočnosť, že ste v Rajeckej kotline, zistíte veľmi rýchlo, aj keby ste ako spolucestujúci práve prespali polku cesty. Cestu okolitými lesmi sa naozaj neoplatí prespať!

Z trasy Prievidza – Rajec sa vám hneď ponúka majestátny vrchol Kľaku v centre Národnej prírodnej rezervácie Kľak. Vďaka nezameniteľnému vzhľadu je dobre viditeľný a rozpoznateľný od Bystričian až k Rajeckým Tepliciam.

Pocítiť nadmorskú výšku 1.351,6 m.n.m. vám dovolí vďaka ľahko zvládnuteľnému turistickému chodníku, vedúceho z Fačkovského sedla až na sever pohoria. Odštartovať túru môžete od miestneho Salaša Kľak, kde takisto nájdete množstvo chutných jedál.

Spočiatku je trasa kaskádovitá, cikcakovitá, no napriek tomu ľahko zvládnuteľná. Z Fačkovského sedla vyjdete na Reváňske sedlo a na lúčke si opäť môžete oddýchnuť. V období, kedy rastie medvedí cesnak (marec) ho tu nájdete na tony. Celé posiate oblasti plné zdravého medvedieho cesnaku! Z lúčky už prechádzate po hlavnom hrebeni pohoria.

Zdroj: A. Ciglanová

Čím bližšie ste k vrcholu, tým krajšia krajina sa vám pred očami otvára. Na vrchole sa už smelo kocháte majestátnymi výhľadmi a krásou okolitých vrchov. Nájdete tu typický symbol Slovenska: dvojkríž. Možno si urobíte fotografiu. No a nezabudnite sa zapísať do vrcholovej knihy ako milú pamiatku, že ste tu boli.

Rajecká kotlina ponúka množstvo krásnych miest a zákutí pre výlety mladých, i viacgeneračných rodín. Strávite veľa príjemných chvíľ obklopený panenskou čistotou okolitej prírody.

Ak by vám po návšteve Čičmian, či Kľaku predsa len ostala chuť a čas nazvyš, zájdite si do neďalekej obce Rajecká Lesná, ktorá sa pýši nádherným slovenským betlehemom s prívlastkom Najväčší pohyblivý drevený betlehem na Slovensku

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár