Muránska planina. Nepokosené lúky, lesné jahody, sysle

Marcela Beňová 0

Muránska planina sú nové Vysoké Tatry – akurát tu namiesto nemeckých turistov nájdete sysle a užijete si trochu nefalšovanej divočiny.

Muránska planina – krásne výlety s deťmi

Muránska planina, sysle.
Muránska planina a sysle. Shutterstock.

Nezničená nohou turistu

Toto miesto nás už nejaký čas lákalo. Predstavovali sme si prechádzky v tráve po pás (čo tam po kliešťoch, že?), zbieranie lesných jahôd a to, že na potulke lesom uvidíme, čo ja viem, líšku alebo srnu. Medveďa radšej nie. Aj divočina má mať svoje hranice.

Chceli sme si užiť kúsok prírody, ktorý ešte nezdemolovala noha turistu a podnikateľa, vyberajúceho vstupné na každom metri štvorcovom.

Ak to máte rovnako, Muránska planina je to pravé.

»»»»» Inak, vedeli by ste, čo robiť pri stretnutí s medveďom (prečítajte si)?

Muranska planina s detmi.
Inverzia na Muráni. Shutterstock

Lesné jahody aj dobré pivo

Tentokrát sme mali riadne šťastie, lebo sme našli veľmi útulné ubytovanie v apartmáne na Prednej Hore, kde bolo kopu miesta na kufre, naše deti a všetky donesené hračky.

Vybrali sme si ho ani nie tak pre super polohu – dostanete sa odtiaľ naozaj všade, ale predovšetkým preto, že sme tu našli aj wellness s bazénmi.

»»»»»» Prečítajte si aj: Kam na výlet s deťmi? Tipy pre celé Slovensko.

Wellness Muránska planina

Keď ideme na dovču s deťmi, je to prvá a hlavná vec, ktorú riešite. Deti chcú vodu a voda patrí k letu – základná matematika spokojnej dovolenky.

Wellness na Prednej Hore je v tomto super, decká sa vybláznia a my sme s mužom dali na striedačku saunu.

Predná Hora, to je inak miesto, ktoré je známe aj pre liečebňu. My sme sa tam boli prejsť, je to veľmi pekný a udržiavaný kaštieľ s parkom, kde sme si našli aj tie lesné jahody a kde sa dá super posedieť.

Inak sme si prechádzky veľmi neužili, lebo sme sa síce vybrali do hôr, ale so šatníkom ako do Chorvátska.

Počasie na Muránskej planine

Teplo sa oblečte. Aj v lete. Zasa som raz balila srdcom, nie rozumom, takže sme mrzli v kraťasoch a tričkách s krátkym rukávom, ktoré sme ocenili až v predvečer nášho odchodu.

Na Muránskej planine je chladno, aj v lete si treba pribaliť mikiny, nohavice a teplé ponožky. Pekné šaty nechajte doma, aj tak ich nebudete mať kam nosiť. Naopak, zoberte si dobrú obuv.

Marcela Beňová

Turistika v Muránskej planine ako z Pána prsteňov

Čo sa turistiky týka, tak pri väčších deťoch je Muráň a okolie neobmedzenou destináciou.

Aj prechádzka lesom vyzerá ako z Pána Prsteňov, nehovoriac o obrovských kopcoch a skalách. Na svoje si prídu aj cyklisti, hoci môj jediný šport bolo ťahanie detí za sebou.

»»»»» Prečítajte si aj: Muránska planina: tipy na turistické trasy s deťmi.

Sysle – povinná jazda na Muráni

Hneď prvý deň sme sa vybrali pozrieť sysle. Tie sú na Muráni niečo ako pandy vo Viedenskej zoo. Kto nevidel, akoby tu nebol.

Za sysľami sme šli peši, pretože pred pár týždňami spôsobil dážď zosuv pôdy a jedna z ciest do Muráňa ostala neprejazdná. No nie neprechodná, a tak sme sa ňou vybrali.

Pre decká bolo vidieť rozbitú cestu ako apokalyptický zážitok, ja som bola vďačná, že nás neprepadli medvede a nevyhodili cestári.

Sysle sa nachádzajú na dvoch lúkach, kde majú v zemi vydolované svoje cestičky. Turistov je ako pri Eiffelovke, a najmä malé syslíčatá si to užívajú. Nechávajú sa fotiť, chodia si po piškóty a pózujú.

Moje deti dokonca vytiahli knihu, aby im čo – to prečítali, ale keď syslík zistil, že literatúra bude bez keksov, odišiel. Inak, sysľov sa nemá dotýkať, nezabúdajte na to.

Muráň, Muránska planina, buchty
shutterstock

Dedinka Muráň

Priamo od sysľov sa po hlavnej ceste dostanete aj pešky do dedinky Muráň.

Okrem zrúcaniny hradu, kde žila známa uhorská krásavica Mária Séčiová, sa určite zastavte v pekárničke, kde predávajú originál Muránske buchty. Ale príďte s hotovosťou. Nenájdete tu bankomat (ako v mnohých ďalších dedinách) a platí sa poväčšine cash.

Kráľova hoľa

Ďalšia obec, ktorá sa nachádzala blízko nášho ubytka, je Telgárt. Milujú ho hlavne turisti – profesionáli, lebo zdolať Kráľovu hoľu, to je taká turistická povinnosť.

Aj my sme to skúsili, a zlyhali. Došli sme asi do polovice cesty k Horskej chate pod Kráľovou hoľou, kde si za vysokohorskú prirážku dáte v neskutočne príjemnom prostredí nescu, pivo alebo cheescake.

Deťom to stačilo, po koláči bol cieľ splnený. Kráľovu Hoľu však môžete zdolať aj na bicykloch, pretože tu vedie vybudovaná asfaltka.

Stretli sme aj pár rodín, ktoré si to hore ťahali s potomkami. Osobne si myslím, že cyklovýlet s malými, unavenými deťmi, ktoré viac ako po Holi túžia po bazéne, nie je práve terno. Podľa plaču si to mysleli aj tie deti. V každom prípade, možnosť tu je.

Marcela Beňová

Chmarošský viadukt a prameň Hrona

Ak vás to neťahá do turistických topánok, ale dávate prednosť, čo ja viem, zaujímavostiam, tak dve tu určite nájdete.

Prvou je známy Chmarošský viadukt, ktorý bol postavený v 30. rokoch. Ak budete mať šťastie, a to sme mali, môžete ho zachytiť aj s vlakom, pretože táto trať je stále funkčná. Inak to funguje tak, že prídete, odfotíte sa, poobdivujete a idete preč.

My sme tu boli podvečer a pole bolo plné ľudí, ktorý skúšali spraviť ten najkrajší záber. Choďte až pod samotný viadukt, jeho masívne oblúky stojí za to vidieť aj zblízka.

Ak sa od mosta vyberiete po hlavnej ceste smerom preč z Telgártu, dorazíte k prameňu rieky Hron. Je to taká malá nenápadná studnička, ale pravý Horehrončan ju určite neobíde.

Muránska planina na kúsok od Raja

Muránska planina má polohu, ktorá umožní turistom, aby sa do hodinky dostali do Nízkych či Vysokých Tatier, alebo do Slovenského raja.

»»»»» Prečítajte si aj: Akú dlhú túru zvládnu deti?

Sem sa určite oplatí skočiť pozrieť Dobšinskú ľadovú jaskyňu. Deti síce predstierali, že ich zmohla nuda, a že jaskyňa je trápna, ale nakoniec to bolo fajn.

Slovenský raj, Muránska planina
Dobšinská ľadová. Shutterstock

Dobšinská ľadová jaskyňa

Milión turistov z celého Slovenska znamenalo, že väčšinu prehliadky sme čakali, kým sa tí vpredu pohnú, a tí vzadu dobehnú.

Jaskyňa je krásna, hoci ak idete za stalagmitmi, budete trošku sklamaní.

Najzaujímavejší je ľadový tunel, ktorý pripomína ten z Doby ľadovej, a ktorý v horúcom lete isto oceníte. Naše deti viac ocenili možnosť vyskúšať si horolezcké nadanie na detskej atrakcie Tarzánia, ktoré sa nachádza cestou do jaskyne.

Zrazu ožili, zahodili otrávený výraz a zahrali sa na chvíľu na dobrodruhov. Detí tu bolo kopu a je to určitá forma odmeny za to, že si nadšená mama pozrela jaskyňu.

Muránska planina je super.

Má v sebe čaro obyčajnosti: nepokosené lúky, halušky, za ktoré zaplatíte hotovosťou a všade samé rodinky s deťmi. Všetko je blízko a vládne tu pohoda. Aj líšku sme nakoniec stretli. Pozrela na nás a znudene pokrútila hlavou: ”No jasné, turisti.”

»»»»»» Prečítajte si aj: Slovenský raj s deťmi.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár