A je tu jún, mesiac, keď sa cestovateľské lýtka zapaľujú nielen základným školám, ale aj rodinkám s deťmi. Slovenské domácnosti sa častejšie ocitnú v prírode, pri vode, ale aj na hradoch, v múzeách, galériách a ďalších svätyniach kultúry. Je chvályhodné, koľko rodín radšej vyrazí za poznaním a krásou, než do obchodného centra.
Už pár rokov ma kultúrne inštitúcie a sprevádzanie živia, a keďže kultúra má v prvom rade vychovávať, možno vám pri najbližšom výlete pár mojich postrehov príde vhod.
foto: autorka
Vážení hostia, sem si môžete odložiť ruksaky a bundičky
Keď odo mňa na prehliadke počujete túto vetu, myslím tým jediné. Aby ste si odložili veci. Má to hneď dva dôvody, ktoré nemusia nevyhnutne zahŕňať pohodlie návštevníkov. Buď je v priestoroch veľmi teplo, a ja si nechcem každú prehliadku polámať nohy na odhodených veciach, alebo vaše dietky s obrovskými ruksakmi na chrbáte zhadzujú exponáty, narážajú do obrazov či ďalších návštevníkov. To pri tridsať člennej skupine nie je vôbec vylúčené.
Ak sa veľmi, ale že fakt veľmi bojíte o svoj majetok, lebo dieťa prišlo v starožitnej bundičke zo 16. storočia, alebo má v ruksaku nebodaj zlaté tehličky, môžete sa opýtať zamestnanca, či sa nedajú veci niekde uzamknúť (vopred vravím, že nedajú, ale skúste). Inak odporúčam nosiť radšej lacnejšiu výbavu, ktorá znesie stratu. V každom prípade – odkladajte si veci, ak vás o to poprosíme.
Môjho malého to strašne zaujíma…
Túto vetu počujem v každej skupine, kde sú rodiny s deťmi (od učiteliek teda ani náhodou). Väčšinou sa tým rodičia snažia ospravedlniť fakt, keď prídu na dvojhodinový okruh zámkom s trojročným dieťaťom, ktoré zaujíma všetko, len nie osudy manželiek grófa Pálfiho. Celkom sranda je, keď tým vysvetľuje, prečo dieťa lezie na starožitné kreslo či šmátra po renesančných obrazoch (vybavených alarmom, vážení!).
Je v poriadku, ak je vaše dieťa neposedné, ale v určitom veku vrelo odporúčam exkurziu po miestnom ihrisku či detskom kútiku. Tu sem tam nastane, že zablatený koberec z 18. storočia privedie niečieho šéfa do vytrženia. V podobných inštitúciách pre zamestnancov neraz platí hmotná zodpovednosť, a verte mi, ani trojmesačný plat by na niektoré objekty nemusel stačiť. Na druhej strane, pokiaľ je detský návštevník schovaný za mobilom, kým jeho rodičia nadšene počúvajú, mám preto ja aj ostatní kolegovia pochopenie. Raz sa pre rozvoj záujmom obetuje rodič, inokedy dieťa.
A zľavička by nebola?
Každú prvú nedeľu v mesiaci je do vybraných hradov a múzeí vstup zdarma. Ich zoznam nájdete na stránke Ministerstva kultúry. Okrem toho sa dá väčšinou uplatniť seniorská zľava, vstup zdarma pre deti do 6 rokov, pre vysokoškolských študentov, pre osoby so zdravotným znevýhodnením, pre ich sprievodcov, pre pani učiteľky, ak je skupina nad 15 osôb, zamestnancov kultúrnych inštitúcií, verejnej správy, darcov krvi… je to málo?
Takže ak vám práve nevyšla zľava, u nás sprievodcov ju nezjednáte. Neverili by ste, ako často sa o to návštevníci pokúšajú. Sem-tam si my sprievodcovia vypočujeme aj priateľský komentár: “Čože?? Sme na Slovensku a vstupné tu máte drahšie ako na Eiffelovku?” Verte mi, aj ja by som radšej sprevádzala po Eiffelovke ako v slovenskom múzeu, a cez prestávku si dala kafíčko v parížskom bistre, a nie nescu v kancli bez okien medzi škatuľami. Kto by vám ale potom ukázal, do ktorej skrine si cisárovná Sissi odložila sveter, keď prišla dovolenkovať do Uhorska?
Cestujem sem z Bratislavy a vy ma nevezmete?!
Presne tak. Hoci cestujete v Bratislavy, Košíc alebo z Marsu, ak prídete po otváracích hodinách, tak vás nevezmeme. Keď sa už chystáte na výlet do múzea alebo zámku, je fajn hodiť jedným očkom na web či sociálne siete a uistiť sa, že si vstup netreba dohodnúť vopred. V čase letných mesiacov je fajn zakúpiť vstupenku vopred online. Verte mi, bola som nedávno v Benátkach a vstup do Dóžovho paláca sa kupuje mesiace (!) vopred.
Je celkom fajn zistiť si, či náhodou neprebieha rekonštrukcia, lebo na ňu odklepli príspevok či eurofondy. Vtedy je naozaj zbytočné poslať desať naštvaných emailov, ako si dovoľujeme byť cez sezónu zatvorení. Financie čerpáme, keď môžeme. Kto nečerpá, keď môže, skončí ako Rázsochy. Môže sa stať, že si vstupenku nezakúpite ani vtedy, ak má rezervovaný vstup trieda s kopou detí. Ich pani učiteľke reálne záleží na tom, aby mala trieda sprievodcu len pre seba, je to ich čas a ich program. Ak máme takéto pravidlo, uvádzame to na stránke. Ak si nie ste istí, zavolajte. V telefóne sú sprievodcovia milší ako dohadzovači pôžičiek a chápeme, že k nám z Bratislavy nechcete cestovať zbytočne.
Môžem si vás nahrávať?
Nie, nemôžete. Vo väčšine múzeí by ste mobil či foťák nemali dokonca bez súhlasu sprievodcu ani ani vyťahovať. My sprievodcovia sme zaznamenali nový fenomén – dospelí návštevníci si extrémne radi nahrávajú časti našej prednášky. Niežeby som sa nechcela stať hviezdou TikToku, veď jedine preto chodím do práce aj v sobotu. Bez srandy, nahrávanie je úplne mimo. Je to nepríjemné, je to neetické, a hoci sa to tak môže na prvý pohľad zdať, sprievodca nie je exponát. Normálne sa aj naňho vzťahuje GDPR. Okrem toho väčšinou nechceme skončiť v telefóne postaršieho otecka ani premotivovanej mamičky. V smartfóne ich detí už vôbec nie.
Nedivte sa, ako vyzerá cestovný ruch na Slovensku, keď máte v nedeľu (v pondelok, na Valentína, na moje narodeniny) zatvorené
Obľúbenejší turistický výrok slovenskí sprievodcovia nepoznajú. Priatelia, uisťujem vás, že sme v práci častejšie, ako by sme chceli či potrebovali. Pracujeme v čase, keď máte vy voľný čas. Aj naše deti, frajeri, manželia, psi, mačky a susedia majú v tom čase voľno, ktoré trávia bez nás.
Dôvod, prečo sú niektoré kultúrne objekty zatvorené, je ten, že im chýba pracovná sila navyše, nemajú peniaze na víkendové príplatky (štátna správa zvlášť) alebo jednoducho počet návštevníkov nie je taký, aby sa oplatilo mať otvorené.
Ak máte nejaké otázky, pokojne sa spýtajte
Väčšinu sprievodcov práca baví. Baví nás byť s ľuďmi, hovoriť o dejinách, vyťahovať zaujímavé historky a tešíme, keď si od nás rodinky odnesú niečo viac ako magnetku. Je to nezaplatená, nedocenená práca, ktorá je vážne fajn, hoci si pri nej vykričíte hrdlo a 10 000 krokov dáme už pri prvom okruhu.
Keď teda počujete “máte nejaké otázky”, pokojne sa pýtajte. Je to spätná väzba, že sprievodca posledných 45 minút nežil nadarmo. Radi zazdieľame nielen pikošky zo súkromia obyvateľov kaštieľa (kto, kde, s kým však viete), ale odporučíme aj, kam ísť za kvalitnou kultúrou, dobrými haluškami a kde zobrať deti. Poznáme hračkárstva, cukrárne aj miesta, kde majú najlacnejšie pohľadnice. Je to nakoniec naša práca.
TIP: Máte chuť vyraziť na pekné miesto? Možno nájdete inšpiráciu na výlet »»»
Loading...