V dnešnej dobe informačných technológií nie je ničím výnimočným, že aj malé dieťa vie zapnúť tablet, stiahnuť si v ňom hru či pustiť obľúbenú rozprávku.
V roku 2012 prebehol na Slovensku prieskum medzi žiakmi piatych tried, z ktorého vyplynulo, že až 16,6 % detí najviac voľného času venuje televízii alebo počítaču. Ako teda dostať deti spred obrazovky? V prvom rade je najdôležitejšie nájsť si pre ne čas. Či ich zoberiete na výlet alebo si s nimi zahráte spoločenskú hru, je už potom na vás. Jedno je isté, spoločne strávené chvíle dajú deťom určite viac.
Vďaka spoločenskej hre Tik Tak Bum sa deti nielen zabavia, ale môžu si otestovať aj svoju verbálnu pohotovosť a spontánnosť. „Obsahuje 55 kariet, na ktorých sú umiestnené slabiky z oboch strán a hráči musia pomocou nich vytvoriť kombinácie slov. Použitie slabiky v slove určuje kocka. Podľa toho, aký symbol na kocke padne, hráč danú slabiku vysloví na začiatku, v strede alebo na konci slova,“ vysvetlila Jana Karásková zo spoločnosti Piatnik.
Aby to však nebolo až také jednoduché, v rukách hráčom tiká bomba, ktorá má špeciálny časovač. Ten vybuchne zakaždým v inom časovom intervale v rozmedzí 10 až 60 sekúnd. Nikto teda netuší, ako dlho bude bomba tikať, kým vybuchne. Hráči hľadajú a vymýšľajú slová obsahujúce dané slabiky na kartičkách a pritom si prehadzujú tikajúcu bombu.
Hra existuje aj vo verzii Junior. Na kartách sa však nachádzajú obrázky rôznych miest a situácií (napr. v mori, hudobné nástroje, na pláži, ľudské telo) a nadpisy sú v piatich jazykoch – v českom, slovenskom, anglickom, nemeckom a francúzskom.
Hráči musia vysloviť vhodné slovo súvisiace s obrázkom a odovzdať tikajúcu bombu ďalej. Vyhráva ten, kto nazbiera najmenej kartičiek. Deti sa nielen zabavia, ale môžu si precvičiť aj cudzie slovíčka.
Loading...