Večerné čítanie si obľúbia predškoláci aj malí školáčikovia. Vymeňte rozprávky za knihu s vianočnou tematikou a uvidíte, že ich od večerného čítania neodtrhne žiaden animák v telke.
Vybrať si môžete vianočné príbehy na pokračovanie, biblický príbeh narodenia Ježiška alebo Vianočnú koledu – príbeh o objavení zmyslu Vianoc.
V kníhkupectve nájdete aj výborné knihy o tradíciách a zvykoch počas Vianoc na Slovensku, ktoré zaujmú aj staršie deti. Klasikou je napríklad Vianočné mystérium Josteina Gaardera.
Shutterstock 3. Vyrobte darček pre niekoho, kto je dieťaťu blízky Keď som bola školáčka, mama mojej kamarátky musel ísť za prácou do zahraničia. Pre kamarátku, najmä takú malú, to museli byť smutné sviatky. Aby som ju rozveselila, napadlo mi, že jej urobím darček.
Zo starého papiera som vyrobila hrubiznú knižku plnú krížoviek, doplňovačiek a obrázkov. Na Štedrý večer som sa brodila snehom do ich záhrady a zaklopala som práve, keď si so súrodencami sadali k večeri. V tej chvíli som si neuvedomovala, ako veľa pre ňu taký darček znamenal v deň, keď jej chýbal niekto blízky.
Obdarúvanie by sa nemalo scvrknúť len na kopu detských darčekov pod vianočným stromčekom. Naučiť sa darovať niečo sám, nielen písať listy s vlastnými želaniami, má pre dieťa oveľa väčší zmysel.
Neobmedzujte sa len na starých rodičov a pripravte spoločne darček pre niekoho, kto je vášmu dieťaťu naozaj blízky. Či už je to kamarátka, pani učiteľka alebo mladší súrodenec. Máločo dodá takú vianočnú náladu ako chystanie darčeka z lásky.
Shutterstock 4. Potešte niekoho, kto to potrebuje Kým prváci a druháci si ešte dokážu vychutnávať detské Vianoce, staršie deti už vedia, že sviatky nie sú len o daroch. Uvedomujú si námahu, ktorú musia rodičia vynaložiť, aby ich prežili spolu a príjemne.
V tomto čase ich môžete zapojiť do rôznych vianočných aktivít, ktoré sú venované pomoci druhým. Na Slovensku prebieha viacero projektov, kde môžete aj bez darovania financií prejaviť svoju solidaritu a láskavosť.
Jednou z pekných aktivít je napríklad Vianočná pošta , ktorá je venovaná ľuďom v domovoch sociálnych služieb. Spoločne s deťmi môžete doma vyrobiť vianočnú pohľadnicu a poslať ju starkým v domove dôchodcov, ktorí tieto sviatky nebudú môcť tráviť v kruhu najbližších.
5. Advent s teenagermi? Môžu vás prekvapiť Kým deti majú radosť z takmer každej aktivity, u teenagerov je to inak. Nie raz nad našimi tvorivými nápadmi či pozvaniami prevracajú oči. My rodičia máme potom právom pocit, že by sa najradšej zavreli do izby a dali si na uši slúchadlá.
Moja kamarátka, ktorá má dvoch pubertiakov, preto vymyslela akciu, ktorú nazvala “Povinných 15 minút .”
Každý večer si sadli k adventnému vencu a deti si vytiahli jednu z 23 vopred pripravených tém. Rodičia týmto spôsobom chceli zistiť, čo deťom chodí hlavou a či ich okrem školy a nákupov niečo trápi.
Zostali prekvapení. Kým prvé posedenia sa niesli v trápnom tichu, čoskoro sa deti dokázali rozhovoriť. Témy – Čo keby sme ako rodina adoptovali dieťa alebo Kto potrebuje pomoc charity, rozprúdili rozhovor na celý večer. Deti svojimi názormi a postrehmi mamu s otcom veľakrát predbehli.
Hru vymyslela kamarátka podľa podobného modelu, aký sa používa aj počas manželských večerov, a otázky zvolila podľa veku dieťaťa. Tento rok vraj hru pripravujú namiesto nej deti.
Loading...