Adventný kalendár pre rodiny – aktivity na druhý týždeň

Kika Kováčiková 27

Začali sme adventným kalendárom s aktivitami na prvý týždeň, prinášame pokračovanie, ako sme si sľúbili. Na adventnom venci pribudla druhá horiaca sviečka.

Aj tento týždeň sa zameriame na aktivity, či zamyslenia do rodinného večerného rituálu. Majte krásny druhý adventný týždeň!

8. december. Nezabudnúť, o čom sú Vianoce

Na adventnom venci dnes bude horieť druhá sviečka. Tá podľa tradícií patrí najstaršiemu dieťaťu v rodine. Ak nechcete v každodennosti zabudnúť, o čom sú naozaj Vianoce, vytlačte si Vianočnú verziu Listu Korinťanom, ktorá vás vráti zase na správnu cestu.

Začína sa takto:

Keby som svoj dom dokonale vyzdobil jedľovými vetvičkami, blikajúcimi svetielkami a vyhrávajúcimi zvončekmi, ale nemal by som lásku k svojej rodine, nebol by som ničím iba dekoratérom.

Keby som sa namáhal v kuchyni a piekol kilá vianočných keksov, labužníckych maškŕt a keby som k jedlu prestrel nádherný stôl, ale nemal by som lásku k svojej rodine, nebol by som ničím iba kuchárom.

Prečítajte si pokračovanie.

9. december  Vianočné pozdravy

Všetci si prajeme „šťastné a veselé,“ alebo „požehnané a milostiplné“ alebo len jednoducho „krásne“ Vianoce. Niekto z lásky k nostalgie siahne po pohľadniciach.

Pozdravy si môžete vyrobiť aj doma s deťmi, stačí pár šikovných rúk, nožnice, papier, možno nejaké tie pečiatky a o večer so zmysluplnou aktivitou je postarané.

Ale môžete to dať aj na súčasnej vlne a vyrobiť pozdrav digitálny. Oblečte sa do sviatočného vianočného, nech vám niekde v blízkej diaľke hrajú vianočné melódie, zapnite si na telefóne nahrávanie a urobte pre svojich kamarátov – ale aj starých rodičov – vianočné video, v ktorom im zaželáte tie najkrajšie Vianoce.

Poďme na to: dajme sa do vianočných pozdravov!

Shutterstock

 

10. december Vianočné zvyky a tradície

Poďme sa dnes rozprávať o vianočných zvykoch a tradíciách. Začnime tým, ako sme zvykli sláviť Vianoce v našej rodine, keď sme boli malí. Bez čoho si neviete predstaviť Vianoce? Sú to oblátky s medom, kapustnica alebo kapor? Vianočný stromček? Polnočná omša?

Začína sa u vás večera čítaním Biblie? Máte jedno miesto pri stole voľné pre prípadného hosťa? Dávate si pod sviatočný obrus šupinky z kapra? Zazvoní u vás po večeri zvonček, aby sa ste rozbehli pod stromček, čo priniesol Ježiško? Zaspomínajme si aj na darčeky, ktoré nám urobili najväčšiu radosť v detstve.

11. december Vianočné pečenie medovníčkov

Vyzerá to idylicky, vysmiata rodinka s medovníkovými vykrajovačkami a trochou múky poprášenej na stole, ale v skutočnosti je táto povinná jazda veľkou skúškou našej trpezlivosti.

Pravdepodobne bude nutné poutierať aj tienidlo lustra a predné sklo na susedovom aute, tam všade sa ocitne múka a kúsky cesta… a po prvom plechu budete mať veľkú chuť dať si prvý ibalgin, ale stojí to za to.

Je to veľká zábava, tak teda poďme do toho a vyhrňme si celá rodina rukávy a chopme sa formičiek (nech je múka až za ušami, inak sa to nepočíta)! A nezabudnite si odložiť nejaké medovníčky na neskôr. Tie, čo nezjete, by sa ešte zišlo dozdobiť. Ale to už úlohy z kalendára predbiehame.

12. december Vianočné dekorácie

Keď už sme si prevoňali náš príbytok pri vianočnom pečení, čo tak doladiť ešte nejakú tú výzdobu a pustiť sa do vianočných dekorácií? Napríklad vystrihnúť z bieleho papiera mesto alebo snehovú vločku a nalepiť ju na okno alebo si vianočné obrázky môžeme nasprejovať cez šablónu bielym sprejom.

 

13. december Svätá Lucia

Hovorí sa „Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc…“ Kedysi si dievčatá v tento deň varili halušky, triasli plotmi a strechami alebo búchali varechou o studňu. Aby zistili, za koho sa vydajú, robili všeličo. Najznámejšie je písanie si lístočkov s menami chlapcov. Každý deň dievča jeden lístok spálilo a na Štedrý deň jej ostal posledný, na ktorom bolo meno jej nastávajúceho.

Na Luciu pripadol jeden z tzv. „stridžích“ dní, keď sa nesmeli vykonávať žiadne ženské práce, ženy nepriadli, nešili, ani nepárali perie, ale ženy sa aj tak zišli, aby sa porozprávali. A teda, ani vy dnes nemusíte upratovať, ale môžete si prečítať príbeh o sv. Lucii a o tradíciách, ktoré si uctievali naši predkovia po tieto dni.

14. december Obľúbený vianočný film.

Čo keby sme si dnes spravili filmový večer s vianočnou témou? Máte nejaký svoj obľúbený, ktorý si radi pozriete každý rok? Sám doma? Perinbaba? Tri oriešky pre Popolušku? Vianočná koleda? Grinch? Či pre dospelých niečo ako Prázdniny? Láska nebeská?

Rozložte gauč, naskladajte na kopu deky, pripravte pukance a vreckovky, keby vás v oku chcela páliť slza od dojatia. Spravte si krásny večer.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše najmä odborné články o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" alebo aktuálne "Správy pre rodiča."

články autora...

Pridaj komentár