Urobiť deťom pekný deň

Mária Kohutiarová 3
foto: isifa.com

Máme možnosť za pár dní – keď budú mať svoj sviatok. Možno to v ten deň vyriešime zmrzkou, dobrou pizzou alebo inou mlsotinou, čo inokedy nebýva. Možno by sme však mali pouvažovať nad tým, ako im to cez najbližší víkend vynahradiť a osláviť sviatok tak naozaj, aj s tými deťmi, čo kdesi v hĺbke driemu aj v nás…

Nápadov, kam ísť, je veľa – my sme vám dali dohromady  tie najzaujímavejšie. Objektívne sme vybrali aktivity z celého Slovenska, aby to nebolo len o Bratislave a okolí za rohom. Záleží už len na vás a rodinnej rade (a tiež kase a čase), ktorú ponuku si vyberiete.

Západné Slovensko

Pokiaľ vaše deti obľubujú históriu, v deň MDD ponúka Bratislavský hrad lektorský sprievod pre školské skupiny zdarma po zakúpení vstupenky na výstavu – podmienkou je len objednať si lektora deň vopred.

Lákavou ponukou je ako vždy program v Bibiane, kde deň detí budú oslavovať od rána do večera – po brazílsky. V programe pod názvom Kamaráti vo svete sa už od 9.00 ráno bude striedať pravé brazílske bábkové divadlo (simultánny preklad je zabezpečený) s tvorivými dielňami, kde si deti vyrobia vlastné bábky z PET fliaš – tie si však majú priniesť. Druhou variantou je tvorba obrázkov z kávy a cukru – najdôležitejších surovín Brazílie alebo vyfarbovanie vlajok Brazílie a Slovenska. Atmosféru dokonale doplní vystúpenie Akadémie tanca Miguela Mendéza, kde si ohnivé tance deti budú môcť vyskúšať na mieste v tanečnej škole. Večer doplní premietanie filmov o Brazílii a ochutnávka originálneho nápoja –  bez alkoholu. Dobrá správa pre vrecká rodičov: od rána do večera je to zadara.

Tí, čo radi maškrtia, by mali isto ísť 4. 6. 2011 na Jahodový deň detí do Veselého pri Piešťanoch, ktorý pre všetkých milovníkov prvého červeného ovocia pripravila firma Plantex. Sľubujú súťaže, zábavu, odmeny, lezeckú stenu…

Odkaz pre ekológov milujúcich veľa zelene: stačí ísť do nádherného Arboreta Mlyňany, kde po celý deň 5.6.  od 10.00 h sa všetko bude točiť okolo detí.

No aby sme nezabudli na milovníkov histórie na západe, tak majestátny Trenčín sa už na deti chystá vo veľkom 28.5. od rána do večera: okrem tvorivých dielní čakajú deti aj vozenie na koni, dobový tábor s kuchyňou, raznica mincí či kováčska vyhňa. Okrem toho, na hrade bude Kráska a zviera… aby deťom urobili rozprávkovú prehliadku hradom – v tento deň pre všetky deti zadarmo.

Stredné Slovensko

Jeden z najväčších ťahúňov prichystalo na Deň detí Kysucké múzeum na Vychylovke: 5. júna otvárajú deti sezónu historickej železnice. Od 9.00 ráno čaká deti pestrý program plný súťaží – z vlastnej skúsenosti viem, že bývajú originálne a deti sa o ne trhajú. Aby nik o nič neprišiel, rovno v areáli bude o 9.30 sv. omša, o 12.15 ukážka gelbovania dreva, po obede vás čaká divadlo a vyhodnotenie súťaží, kde ceny bývajú iné, ako formálne pastelky… Program pokračuje detskou diskotékou alebo vozením na koníkoch či maľovaním na tvár, mamy sa môžu medzitým učiť piecť kapustníky. Tá najlepšia správa pre správcov rozpočtu: deti do 15 rokov majú vstupné na jazdu vláčikom a prehliadku múzea zdarma.

Klasikou ostáva zaujímavý program na Bojnickom zámku: od 9.00 ráno budú mať deti možnosť pozrieť si príbeh pána Bartolomeja a potom sa zahrať na minulosť priamo na zámku. Pokiaľ to nestihnete v deň „D“, od 16.júna máte možnosť s deťmi objaviť Bojnický zámok cez pohľad Kocúra v čižmách a pomôcť mu prekonať všetky prekážky… Zámok bude takto patriť len deťom, rozprávkam a ich vynachádzavosti.

Trošku menej známy, ale krásny hrad Modrý kameň sme objavili pred rokom a úplne nás fascinoval vynachádzavosťou jeho správcov. Aj teraz – keďže je tam stála expozícia bábok – pripravili program šitý deťom na mieru. Od 14.5. je na hrade výstava Dračou stopou, ktorá mapuje o drakoch všetko od rozprávok po súhvezdie Draka. Na túto výstavu nadväzuje od 1.6. aj program Porazil som draka – Stredoveký deň detí, kde si deti môžu vyskúšať to s drakom naostro, teda – skoro naostro. Odmenou je prijatie do rádu sv. Juraja – drakobijcu, ako aj bábkové predstavenie.

Ak ste ešte nemali šancu ísť riadne na Strečno, tak to určite urobte 5. júna – budete to mať aj so stredovekými hrami a chuťami, ba aj s ukážkou rytierskeho výcviku, sokoliarmi a špecialitou bude šport s vajcom… ale to už si radšej príďte vyskúšať sami.

Východné Slovensko

Tí, čo majú radi Spišský  hrad, si nemôžu nechať ujsť Hradohranie, ktoré pod hradom i v ňom bude od 30. mája do 3. júna od 9.00 do 15.00 h. V štrnástich hrách budú deti objaviť a presnoriť celý hrad od hradnej kuchyne až po hradnú mučiareň a to v cene za 5 Euro na osobu. Šibeničný termín nahlásenia zájazdov záujemcov je síce do 25. mája – ale možno, ak poprosíte…

Za rohom v Spišskom múzeu v Levoči však isto stojí pre romantické duše za zhliadnutie výstava Levočská biela pani – všetko, čo sa o nej dalo zistiť. Je to tiež posledná šanca vidieť túto výstavu v Levoči.

Košičania isto trafia 29.5. do ZOO, mali by tam prísť na 15.00 – čaká ich tam program pre deti s názvom Cesta okolo sveta. Predpredaj vstupeniek bude v Mestskom informačnom centre v OD Dargov alebo aj priamo v deň akcie na parkovisku.

Pikošku pre milovníkov historických vláčikov a starých železník pripravil Klub historických a koľajových vozidiel (KHKV) a vypraví 28. mája 2011 Ďalší nostalgický expres. Tentoraz bude venovaný deťom, no nielen ich historický vláčik Magda odvezie do Slavošoviec a povozí ich po celej Štítnickej doline.  V Slavošovciach je možnosť exkurzie papiernickej továrne alebo ísť po stopách Rozprávkova alebo preložené: ísť tadiaľ, kade chodil Pavol Dobšinský. Zvedavci môžu nahliadnuť aj do starého tunela, ktorý sa spolu s kusom nedokončenej trate nikdy nedočkal pravidelnej jazdy. Samozrejmosťou bude občerstvenie a pohľad – aj do foťáka – na staré mašinky. Rodinný lístok stojí 30 Euro – ale zas to nie je každý deň. Viac sa dozviete na: www.khkv.sk, prípadne: 0910 373 114 a 0905 412 322, lístok si totiž treba rezervovať.

Ak sa rozhodnete niekam mimo domu ísť, určite neoľutujete… ale ak vám deťúrence ešte veľmi nedovolia, isto pri obhliadaní nájdete  –  možno v ponuke mesta, škôlky alebo materského centra – niečo, čo bude pre vás to pravé orechové. A nezabudnite si veľkú – teda trojposchodovú – zmrzku kúpiť na Deň detí aj vy!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Aj my rozmyslame kam s detmi. Dcerka ma dva roky a kedze sme z BA, tak sme sa rozhodli jej spravit oslavu MDD tym, ze jej pojdeme poukazovat zvieratka, povozit ju na ponikovi

     

    gastrozlava.sk

     

    a tiez vyuzijeme termalne kupalisko smile

Pridaj komentár