Výkladový slovník k listu pre Ježiška

Táňa Malá 4
foto: isifa.com

Moje dieťa už  vyprodukovalo svoj  predvianočný zoznam.  Po minulé roky sa skladal z  „bežných“ želaní typu kniha, stavebnica a spoločenská hra. No teraz som narazila na položky,  ktoré ma dostali na lopatky. 

Ak riešite podobný problém, tu je malý ťahák, čože to tie naše deťúrence školského veku vlastne chcú.

 

Android/ iPhone

Definícia udáva, že „Názov „Android“ pochádza z gréckych výrazov andros (muž, človek) a -eides (rovnakého druhu, podobný).“ Iná definícia zas hovorí, že „Android je literárne označenie umelo vytvorenej bytosti“ a tiež poznáme operačný systém Android. Hmmm, čo to dieťa vlastne chce? Teraz už viem – chce mobilný telefón s množstvom funkcií, z ktorých polovicu ani nevyužije.

Tablet /iPad

Kde kúpiť túto vecičku? Je to malý notebook či priveľký telefón? Alebo len módny doplnok? Máloktorý majiteľ dokáže využiť plnohodnotne. Ale dieťa pri ňom a na ňom dokáže úspešne zabiť čas – hrami, túlaním sa po internete, čítaním a posielaním e-mailov, aktívnou účasťou na sociálnych sieťach, počúvaním hudby, či sledovaním videí. A možno aj čítaním elektronických kníh.

PDA

Podľa definície je „Personal Digital Assistant (skr. PDA), často nazývaný vreckový počítač, prístroj, ktorý zväčša nemá klávesnicu a ovláda sa pomocou dotykového displeja a pera nazývaného stylus.“ V preklade zariadenie plné moderných technológií, ktoré umožní prístup k internetu a e-mailu, pomôže nezabudnúť na schôdzku, pamätá si za vás telefónne čísla priateľov aj rodiny (ak chcete). A samozrejmé je aj prehrávanie multimediálnych súborov alebo hranie hier.

Multifunkčka

Musíte ju mať? Samozrejme, veď kde by si vaše dieťa vytlačilo referát? Alebo skopírovalo poznámky od spolužiaka? Či naskenovalo kreatívny obrázok, aby ho o pár sekúnd zavesilo na sociálnu sieť alebo poslalo mailom? Samozrejme, farebná je lepšia. Kašlať na tonery J

Externý disk

Tiež bez toho vaša ratolesť neprežije? Samozrejne, v počítači už nie je miesto a nie všetky súbory su vhodné pre rodičov. Tak šup s nimi na externý disk. Samozrejme, že tam má len a len veci na štúdium. A nezabudnite na štýlový obal!

USB kľúč

Nie, neotvoríte ním žiadna dvere, jedine ak dvere tajomstiev. Tiež je to nevyhnutná výbava na fotky, hry, ale samozrejme aj do školy. Na veľkosti záleží (teda skôr na kapacite) a na dizajne tiež. Nech to pri kľúčoch (aj) od bytu nejako vyzerá.

Wirelles

Doteraz mal myš aj klávesnicu a zrazu nie sú dobré. Nutne potrebuje wirelles verziu! Veď kto by sa dnes zaťažoval káblami, keď to ide aj bez nich?

Bluetooth

Hmm, iba vaša znalosť anličtiny bude v tomto prípade nanič. Modrý zub? A vraj sa dá použiť nielen v počítači, taka bluetooth myš by tiež bodla, telefón je bez neho absolútnou technologickou šunkou. A bluetooth slúchadlá sú určite oveľa lepšie ako tie s káblom.

Headset

Ešte stále nemáte všetko. Napríklad taký headset, teda slúchadlo s mikrofónom, je absolútne nevyhnutný. Veď ako ináč by ste skypovali s kamošom? Samozrejme, obstojí iba verzia s volume control, pardón, s ovládačom hlasitosti.

PSP, DS aj Xbox

Aj väčšina spolužiakov vášho juniora vlastní aspoň jednu takúto skratku? Sony Playstation, Nintendo DS či Xbox – herné konzoly a video hry, pri ktorých sú rodičia, škola, a niekedy aj kamaráti zabudnutí.

Stratený nielen v počítači a jeho príslušenstve

Ak ste si mysleli, že ste stratený len v počítačovej oblasti, výrobcovia a predajcovia vám dokážu, že medzery (ba až krátery) máte aj v iných oblastiach.

Jojo / Yoyo

Pamätáte sa na 2 plastové klobúčiky so šnúrkou? Žeby naše deti lákala takáto drobnosť? No drobnosť to je, ale jej prevedenie je výrazne iné ako za našich mladých liet. Je dokonca niekoľko druhov – yoyá môžeme rozdeliť podľa štýlu na stringové, loopovacie, offstringové a freehandové, či úrovne pre začiatočníkov až po pokročilých. Dokonca existujú špeciálne príručky v knižnej aj DVD podobe, držiaky, kufríky aj oblečenie. A vedeli ste, že už sú aj prví majstri sveta v hre s touto hračkou?

Hudba

Ani pri výbere hudobného nástroja sa nemusíte trafiť. Napríklad gitara. Elektrická? Akustická? Klasická? Či niektorý špeciálny druh? Ani pri klávesoch sa nemusíte hneď trafiť. Lebo piáno, keyboard, syntetizátor, workstations, sampler …

Konverzy

Pamätáte na „číňany“? Také lacné plátenky nášho detstva. Teraz ich ako módny doplnok kúpite za cenu kožených topánok. Samozrejme, že sú modernejšie a v novom dizajne.

Možno v liste pre Ježiška nájdete ďalšie nové slová či skratky. Dajte nám o nich vedieť pod článkom.  Výkladový slovník doplníme.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Darčeky takého typu u nás nehrozia. Môj pubertiak je našťastie skromný a slovám mapa, kniha a podobne rozumiem 🙂 Značkové veci a vyššie uvedené výdobytky si môže kúpiť z peňazí, ktoré si zarobí na brigáde. Vianoce sú o niečom inom. Som nesmierne šťastná, že v našej (aspoň v tej úzkej) rodine sa na to nezabúda zwinker smile Prajem Vám krásne sviatky 🙂

Pridaj komentár