Deti a televízia: aký má vplyv?

Pavlína Pavlíková 0

Televízne programy, youtube a strímingové služby ponúkajú množstvo obsahu aj pre deti. Ako nastaviť stravený čas na televízií tak, aby bol pre deti prínosný? Kedy je už nezdravé pozerať do obrazovky? 

pexels

 

Tv pre deti ako odmena

Televízia by mala pre deti slúžiť ako odmena a oddych po vykonaní niečoho prospešného. Je dôležité, aby deti sledovali programy, ktoré ich rozvíjajú a inšpirujú.

Správne “dávkovanie” televízie vie byť užitočné a môže rozvíjať zmysel pre kritické myslenie a širšie chápanie sveta okolo seba. Obrazovka sa pre deti stáva nielen fascinujúca, ale aj návyková – preto sú dôležité jasné pravidlá – koľko sa pozerá a čo sa pozerá.

Stres z televízie

Sledovanie televízie si vyžaduje porozumenie toho, čo sa v programe odohráva. Predovšetkým menšie deti môže obraz vystrašiť a spôsobiť stres. Ako dlho by deti mohli sedieť pred telkou závisí nielen od veku, ale aj od jeho zrelosti.

Nadmerné pozeranie TV a nevhodné programy pre deti môžu oddialiť vývoj motoriky, stať sa návykovými a prispievať k vnútornému nepokoju detí.

Sledujte televíziu spoločne

Deti pod 5 rokov by podľa odporúčaní expertov nemali sedieť pred TV samé. Pozerajte televíziu radšej spolu, odpovedajte na otázky detí, ktoré pri sledovaní vznikajú.

Sledovanie televízie s dieťaťom má mnoho výhod, ak program sledujete spolu, môžete si objasniť všetky nejastnosti a diskutovať o tom, čo ste videli. Zároveň máte kontrolu nad tým, aký obsah dieťa vidí a včas si všimnite, či sú scény pre dieťa nevhodné.

Dieťa sa počas sledovania TV učí nielen novým pojmom a spoločenskému správaniu ale oboznamuje sa aj s neznámym prostredím.

TIP redakcie:

Máte už doma TV s internetom?

Poznáte výhody 4KA TV cez internet? Televízne vysielanie so 4kou môžete sledovať na smart televízoroch a aj cez mobilné aplikácie pre smartfóny a tablety. Všetky stanice môžete sledovať aj cez cez webový prehliadač na počítači.

Čo sa týka starších televízorov, pripojíte sa cez klasický set-top-box. So 4kou Vám jedna platba sprístupní televízne vysielanie na všetkých zariadeniach.

4KA zároveň ponúka až 7-dňový archív, čo znamená, že nemusíte s deťmi sedieť pred TV v čase vysielania, ale jednoducho si programy pretočíte.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Pavlína Pavlíková

Vyštudovala som andragogiku na UK, rok života som strávila na univerzite v Nemecku. Zaujímam sa o vzdelávanie, históriu, digitálne a environmentálne témy.

články autora...

Pridaj komentár