Písmo Comenia Script je písmo vytvorené priamo pre potreby súčasných detí. Jeho hlavným znakom je, že je jednoduché a čitateľné.
Comenia Script je nové písané písmo, ktorého autorkou je Radana Lencová. Autorka sledovala pri navrhovaní písma prirodzené grafické tendencie deti i dospelých. Vychádzala napríklad z toho, čo sa deti naučia samé pred vstupom do školy ( paličkové písmo) a na túto schopnosť ďalej nadväzujú.
Názov „Comenia Script“ je zložený z dvoch slov: ako Comenius (Jan Amos Komenský) a Script (písmo na písanie).
Písmo prešlo pilotným overovaním v Českej republike v rokoch 2010/2012. Zúčastnilo sa ho 33 škôl: základných, špeciálnych, domácich, škôl pre deti so zrakovým postihnutím, praktických škôl. V súčasnosti sa písmo vyučuje v Čechách na mnohých školách. Na Slovensku bolo zaškolených takmer 100 učiteľov, ktorí učia alebo plánujú učiť písať deti Comenia Scriptom.
Comenia Script je nespojené písané písmo. Má jednoduchú veľkú abecedu, ktorá je veľmi blízka deťom, ktoré prišli z predškolských zariadení a nemajú ešte dostatočne rozpísanú ruku.
Malá abeceda je inšpirovaná renesančnou kurzívou. Pisári písali veľmi rýchlo a zároveň čitateľne. Samotná základná časť malých písmen je o niečo väčšia a preto sa deťom píše jednoduchšie. Mnohé písmená CS sú písané jedným ťahom. Je zachovaný princíp priraďovania, aby si písmo zachovalo čitateľnosť.
Písmo Comenia Script má dva tvary: veľké i malé. Miesto štyroch znakov(veľké, malé, písané, tlačené) sa deti učia písať dva znaky jednotlivého písmenka. I v tomto smere ide o zjednodušenie písma.
Tvarové varianty Zvlášť sú v ponuke odporúčané ťahy pre ľavákov. Ide o horizontálnu líniu, keď deti nemusia tlačiť ceruzkou po linajke, no ťahajú ju. V prváckych písankách sú na začiatku i na konci riadku zobrazené kvetinky, ktoré slúžia na to, aby deťom pomáhali pri písaní písmeniek. Na konci riadku sú zobrazené kvetinky pre ľavákov.
Rovnako sú v ponuke i ďalšie tvary, ktoré sa učia deti v druhom ročníku. Tvary sú tiež iba doporučené. Ide o malé písmená f,y, a k; k sa môže písať jedným ťahom. Pri veľkých písmenách je to G a J. Ide o výraznejšie tvary. V ponuke sú aj číslice 3 a 4. Deti si môžu vybrať, ktorý tvar je im blízky. Dôležité je, aby deti vybraný tvar využívali vo svojom ďalšom písomnom prejave. Keď sa im písmo zautomatizuje, nerozmýšľajú nad možnosťou tvarov.
V prvom ročníku píšu kolmo na riadok. V druhom ročníku sa tiež učia deti písať so sklonom. Rovnako si majú možnosť vyskúšať, čo im viac vyhovuje.
Pri písaní so sklonom deti naberajú na rýchlosti. Pri dostatočnom rýchlom písaní, resp. vypísanom písme, jednotlivé slová vyzerajú akoby boli napísané jedným ťahom.
Písanky a didaktický materiál Pri výučbe v prvej triede používajú deti písanky Viem písať 1,2 a na rozcvičenie ruky Kreslím tvary. V 1.ročníku sa dbá na rovnomernosť písmen, na správne tvarové varianty, na správne usadenie interpunkčných znamienok, na rovnomerné medzery medzi slovami. Deti si kreslia zozačiatku hviezdičky medzi slovami alebo používajú ukazovák.
V druhom ročníku sa deti učia tvarové varianty a písanie so sklonom. Používame písanky Viem písať na cestách 1,2. Sprievodcom je Plyšiačik Myšiačik. Deti sa okrem zdokonaľovania písania zároveň oboznamujú i s rôznymi krajinami a mestami. Súčasťou sú pútavé básničky.
V treťom ročníku je už písmo dostatočne individuálne, dbá sa na dynamiku a rovnomernosť písania. Pripravená je písanka Putujeme za písmom .
Deti a i dospelí sa môžu oboznámiť so vznikom písma od úplných prvopočiatkov až po súčasnosť. K dispozícii sú i rôzne didaktické pomôcky ako obrázkové písmená, ktoré deťom pomáhajú pri vybavovaní si jednotlivých písmen. Ide o veľké, malé písmená a číslice.
Tiež pexeso, dúhové písmená ap. a manuál pre učiteľa.
Aký Šlabikár používať? V Českej republike písmo Comenia Script vyučujú na cca 150 školách. V ČR majú 3x viac šlabikárov ako v SR. Školy používajú šlabikár, s ktorým pracujú a ktorý je im blízky. Rovnako i v SR je možné pri výučbe CS používať šlabikár, ktorý škola preferuje.
Písmo vhodné pre deti s poruchami učenia Písmo je veľmi vhodné i pre deti so špecifickými vývinovými poruchami učenia. Jednotlivé interpunkčné znamienka sa píšu hneď po napísaní každého písmenka, nie až po napísaní celého slova.
To znamená, že i pri slovnom prejave deti jednotlivé myšlienky nemusia prerušiť pri dopísaní znamienok. Tak ako ide o čítanie s porozumením, pri písme Comenia Script ide o písanie s porozumením.
autor:
Andrea Cinegová, CZŠ Narnia Garant Comenia Script na Slovensku
Loading...