Škola, v ktorej by ste sa chceli učiť aj vy

Marcela Beňová 0

Ešte pred pár rokmi stačilo, aby škola naučila deti čítať, vymenovať vybrané slová, a aby školáci zvládli prijímačky na stredné školy.

Aj vďaka tomuto prístupu dnešní dospeláci prežívajú stres z veľkej priepasti medzi tým, čo im poskytlo vzdelanie, a skutočnými požiadavkami v práci a v živote.

Libellus

Nároky dnešnej doby sú vysoké – na vedomosti, zručnosti aj charakter človeka. Pripravme na ňu deti čo najlepšie. A začnime od základnej školy.

Nie je jedno, v akej lavici sedíme

Svet, do ktorého vyrastajú dnešné deti, bude mať na našich potomkov svoje požiadavky. V zamestnaní dostanú prednosť kreatívne osobnosti, ktoré dokážu kriticky myslieť a pracovať v tíme. Vo vzťahoch sa očakáva zrelosť, obetavosť a pochopenie pre potreby ostatných.

A v chaose dnešnej doby budú mať deti čo robiť, aby si udržali schopnosť porozumieť samé sebe. Toho, čo sa musia za pomerne krátky čas naučiť, nie je málo.

Na nároky dnešnej doby musia reagovať rodičia aj školy. Darí sa nám to? Nie vždy. V pravidelnom testovaní deti zaostávajú a samé neraz hovoria o tom, že škola ich nebaví, že v nej nie sú spokojné. Popri všetkých nárokoch pribúda čoraz viac detí, ktoré majú problémy s učením, a do bežnej školy sa skrátka nehodia.

Na všetky tieto požiadavky sa rozhodol zareagovať tím pedagógov z projektu Libellus. Pri plnom rešpektovaní osnov Ministerstva školstva chcú deti vyučovať inak a vytvoriť modernú základnú školu s osobným prístupom, radosťou a bez stresu.

Libellus

Libellus tvorí pre deti taký priestor, kde sa škola stane nielen zábavou, ale aj vstupnou bránou do skutočného života.

Dôraz na to, čo je dôležité

Pre učiteľov z Libellusu nie je dôležité len vyučovanie, ale aj samotné učenie. Chcú, aby sa deti na hodinách samé naučili objavovať, spájať, myslieť a tvoriť. Aj preto vzali zo vzdelávacieho procesu to najlepšie priniesli do školských lavíc kvalitu, moderný prístup a tvorivosť.

V matematike so žiakmi napríklad používajú Hejného metódu, ktorej cieľom je, aby dieťa objavovalo matematiku samo a s radosťou.

Deti majú možnosť získať aj praktické vzdelanie v cudzích jazykoch. Súčasťou týždňového programu je aj jeden bilinguálny deň a anglická alebo španielska družina. Žiaci sa naučia prirodzene a plynule komunikovať v angličtine či španielčine, nielen memorovať slovíčka a časovať slovesá.

Pedagógovia z Libellusu vnímajú aj čoraz rozšírenejší problém – deti zabúdajú, ako čítať s porozumením. Aj preto je súčasťou vyučovania slovenského jazyka aktívne podporovanie čitateľskej gramotnosti.

Odtiaľ pochádza aj názov Libellus, ktorý v latinčine znamená „knižka“.

Libellus

Libellussa vo vzdelávaní zameriava na moderné metódy. Pedagógovia používajú blokovú výučbu, praktické experimenty a niektoré prvky Montessori pedagogiky. Okrem matematiky či slovenčiny pomáha deťom tvoriť a obľúbiť si hudbu či umenie.

Preto má trieda svoju kapelu, chodievajú do galérií a žiaci sami zapájajú svoju fantáziu pri tvorení programu. Práve tvorivosť je mostom medzi tým, čo sa deti učia, a tým, čo raz môžu odovzdávať ďalej.

Nielen zlomky, aj charakter je dôležitý

V snahe pomôcť dieťaťu dostať sa na dobrú školu a nájsť si kvalitné zamestnanie, zabúdame, že bez toho, aby sa naučilo starať o svoje vzťahy, bude každý úspech zbytočný.

Preto má v Libelluse každý mesiac svoju tému, kedy budú deti rozvíjať dôležité charakterové vlastnosti. Výchova k štedrosti, vytrvalosti či trpezlivosti je základným predpokladom, aby raz uspeli nielen v práci, ale aj v osobnom živote.

Súčasťou vyučovacieho procesu je aj neustála spolupráca s rodičmi. Školy a rodičia by nemali byť na dvoch opačných stranách, medzi ktorými sa dieťa pohybuje. Práve naopak – pedagógovia aj rodiny spoločne potrebujú komunikovať, podporovať sa a hľadať to, čo je najlepšie pre dieťa.

V rámci vzdelávania má každý žiak svojho tútora, ktorý spolupracuje s rodinou. Porozumieť, ako dieťa napreduje, a kde sú jeho silné a slabé stránky, umožní rodičom aj slovné hodnotenie, ktoré nahrádza tradičné známkovanie.

Takto môžu deti namiesto strachu zo známku prežívať radosť a nadšenie z učenia, na ktorom ho budú pedagógovia aj rodičia sprevádzať.

Hľadáte pre svoje dieťa moderné a kvalitné vzdelávanie?
24.3.2020 sa medzi 17. a 18. hodinou uskutoční ONLINE Deň otvorených dverí, v ktorom vám pedagógovia predstavia Libellus a povedia všetko o koncepte vzdelávania a výchovy. Máte tak možnosť nahliadnuť do lavíc, v ktorých by ste sa radi učili aj vy.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 3,33 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár