Čo frustruje rodičov detí v puberte?

MikSa 0

„Ani sme si neuvedomili ako ten náš chrobáčik už vyrástol, o chvíľu pôjde do školy/ bude mať stužkovú/ maturitu/ chystá sa na vysokú, na skusy do sveta/ budú sa brať…“

Taký je častý povzdych rodičov dospievajúcich detí, keď prestávajú mať „to zlaté dieťatko“ doma, blízko pri sebe a  „pre seba“.

shutterstock

Ako rodičia sa zvykneme trápiť s myšlienkami: čo sa teraz deje v jeho srdci? dali sme mu dobrú výchovu?, vie byť samostatné? nezabudne na nás? dobre si vybral? má priateľku či priateľov? atď. Mnohokrát vystupujeme ako akýsi neistí rodičia adolescentných detí, ktorí si za všetko sypú popol na svoju hlavu. Z tejto neľahkej situácie nás môžu vyslobodiť doporučenia rodiča – odborníka. 

Dospievanie je vzrušujúca a bláznivá doba, je ako nebezpečný let do vesmíru.

Mama a otec chcú letieť s dieťaťom, ale v rakete je miesto iba pre jedného.

Najhorší zážitok rodičov z letu ich dieťaťa je pristávanie. Bude mať raketa ten správny uhol, aby v nej astronaut nezhorel? Strata spojenia so zemou pri pristávaní, to je to obdobie, keď dospievajúci nechce s rodičmi hovoriť a keď sa jeho slovník obmedzí na „neviem, možno, zabudol som, ja?, nie, áno?, kto?, ja?“.

Väčšina detí odštartuje svoj let do vesmíru v 14. – tich rokoch a vo väčšine rodín je pristátie okolo 20. roku. Potom obyčajne nasleduje krásne obdobie v živote oboch generácii.

Metóda uvolňovania a uťahovania

Cieľom v období dospievanie je udržať dieťa vo svojom (rodičovskom) tíme. Rodičia môžu vyskúšať metódu uvoľňovania a uťahovania – kde sa všade dá, tak uvoľniť putá, uťahovať pri dôležitých životných záležitostiach. Hovoriť áno, ako často je to len možné. 

Doba dospievania kladie na rodičov rovnaký tlak ako doba predškolská, dospievajúce dieťa obracia celú rodinu hore nohami.

Rodičia sa nesmú nechať vyčerpať vzdorom dospievajúceho.

Múdry rodič je ten, ktorý si vie uchovať rezervy a nevyčerpať sa v dobe, keď je toho priveľa. V oslabenej pozícii môže totiž inak bežný stres prerásť do hádky. Programom pre rodičov dospievajúceho dieťaťa by mohlo byť: dodržiavanie jednoduchého denného programu, veľa odpočívať, jesť výživné jedlo a držať sa pri zemi, lebo vyčerpaný dospelý jedná ako prchké dieťa.

Čo frustruje rodičov detí v puberte?

Najmä deprimovanosť, hluk, neporiadok v izbe, hádky, zlý prospech, zlí priatelia, veľa telefonických hovorov, vzdor, plač, škaredé slová a buchnutie dvermi.

„Uspokojovanie tyrana v akomkoľvek veku, keď túži po moci, vyvolá u neho chuť po ešte väčšej moci.“ Zničenie rodiča dospievajúcim nastáva vtedy, ak sa jeden z rodičov alebo aj obaja vzdali svojej rodičovskej pozície a keď nestál na čele rodiny nik – len vzdorovité dieťa. 

Spracovala MikSa

Vybrané myšlienky z knihy Jamesa Dobsona, Rodičovství chce odvahu, 1. vyd., Návrat domu, Praha 1995

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár