Diktáty pre štvrtákov – ohybné slovné druhy

Klára Grafová 0

Ohybné slovné druhy

V mojej izbe stojí stôl z dubového dreva. Na stene mám štyri obrázky. Na jednom z nich je Slnečná sústava. Druhý a tretí ukrývajú moje diplomy z futbalu a recitačných súťaží. Do štvrtého zarámovali moji rodičia fotografiu celej rodiny. My sme skvelá rodina. Každý víkend chodíme na turistiku alebo cyklistiku. Bývame v Žiari nad Hronom už pätnásť rokov.

V izbe visí iba jeden obraz. Paľo si nedá povedať.  Starký šípi, že sa stane nešťastie. Najlepšie sa kosí skoro ráno. Zajko sa zobudí, pomaly dvíha hlavu.  Evka prosí rodičov, aby jej kúpili psíka.  Krajčír na nič nemyslí, iba strihá.

Malé  dieťa  sa  bojí  neznámych  ľudí. Otec často hovorí synovi o svojej práci. Dcéra matku prekvapí, urobí jej po vôli. Zajko neverí, že drevený psíček aspoň troš­ka nezahavká. Elenke sa zlomenina pomaly hojí. Chlapec cíti, že ho otec pochopí.

Po ulici jazdili dopravné prostriedky. Ľudia sa ponáhľali domov z práce. Bolo devätnásteho decembra a všetci sa chystali na Vianoce. Obchody boli preplnené tovarom od výmyslu sveta. Vysoký vianočný strom žiaril na celé námestie. Po ulici sa naháňali deti. Aj malý Jožko sa vybral s mamičkou na predvianočné nákupy. Vo výklade ho zaujala rozprávková kniha o Snehulienke a siedmich trpaslíkoch.

Celý deň sme boli vonku. Ivan stojí nad rybníkom a hádže omrvinky do vody. Dievčatá hrali skrývačku. Labute zasipeli. Chránili svoje práve vyliahnuté mláďatá. Okolo prešli traja rybári. Rýchlo sa zotmelo. Komáre sú nepríjemný hmyz. Na večeru sme mali rizoto. Starý otec si už vybavil rybársky lístok. Nad vysokými topoľmi preleteli dva kŕdle holubov.

Katka, Janka a Ema sú tri sestry. Katka má pätnásť rokov a chodí do deviatej triedy. V jej izbe stojí stôl z dubového dreva. Janka a Ema sú dvojčatá a v máji oslávili desiate narodeniny. Včera poumývali v byte všetky štyri okná. Za odmenu  pôjdu v nedeľu s ockom plávať do krytej plavárne. My sme skvelá rodina. Bývame v Žiari nad Hronom už pätnásť rokov. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (14 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...
Author image

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.

články autora...

Pridaj komentár