Diktáty pre štvrtákov – opakovanie z 3. ročníka ZŠ

Klára Grafová 0

Tretí ročník zvykne byť pre žiakov a ich rodičov tvrdým orieškom. Môžu za to najmä vybrané slová, na ktoré sa kladie veľký dôraz a zvyknú tretiakov poriadne potrápiť.

Je veľmi dôležité, aby mali deti dostatočnú slovnú zásobu, aby chápali významu slov, ktoré je potrebné osvojiť si a uložiť do pamäte. Aj tak však zvyčajne stačí jedno prázdninové leto na to, aby zabudli slovíčka, s ktorými sa celý rok stretávali. Nehovoriac o násobilke a delilke, na ktorej vo vysokom tempe pracovali na matematike.

Preto sa na začiatku štvrtého ročníka venuje veľká pozornosť opakovaniu a v priebehu ďalších mesiacov k upevňovaniu vedomostí z 3. ročníka a ich rozširovaniu.

V prípade vybraných slov sa budú štvrtáci učiť aj ďalšie, odvodené vybrané slová. Bez dobrého základu to nepôjde. V 4. ročníku je počet kontrolných diktátov stanovený na 10, pričom im predchádzajú diktáty nácvičné.

Diktáty na vybrané slová

♥ Starká nasýpala sliepkam zrno. Zá­hradník nemilosrdne ničí pýr. Náš syn si chytro zvykol na nových spolužiakov. Ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva. Katka iba pyšne pohodila hlavou a odišla.  Z vyso­kého komína sa kúdolí dym.

Sedmospáč chvíľu rozmýšľal, čo povie. V noci sa ozýval dupot konských kopýt. Peťkova úloha sa len tak hmýrila chybami.

♥ Nad Banskou Bystricou sa týči vrch Urpín. Autobus nás vezie malebným údolím Váhu z Považskej Bystrice cez Bytču do Žiliny. Vodovodné batérie sa vyrábajú na Myjave. Korytnica je známa vynikajúcou minerál­nou vodou.

Bývame v žltom dome na Bernolákovej ulici. Náš dvor stráži pes Azor. Máš aj ty psa? Susedia majú malé dieťatko. Má drobné ručičky. Pôjdeš na výlet do Vysokých Tatier ? V doline sa ukrývajú srnky. Bystré deti zbadali v zime sýkorky. Kŕmili sa hmyzom. Staráš sa aj ty o zvieratká?

♥ Volám sa Zuzana Bystrá a bývam v Spišskej Novej Vsi. Mám ryšavé vlasy a vyleziem aj na vysoký strom. Kamaráti ma preto prezývajú Veverička. Rada chodím na výlety do Vysokých Tatier pozorovať rysa. Môj brat Martin má už šestnásť rokov a je skvelým rybárom. Môžete ho vidieť na rôznych súťažiach po celom Slovensku. V minulom roku opäť zvíťazil v rybolove na rieke Hron. Všetci sa tešíme z jeho úspechu. 

KULIFERDO TRETIAKOM

Úlohy zo slovenského jazyka a matematiky pre 3. ročník ZŠ »»»

Chcete viac zmysluplných cvičení?

Vytlačte si niektoré úlohy z Pracovného zošita KULIFERDO tretiakom:

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (18 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.

články autora...