Diktáty pre štvrtákov – spodobovanie

Klára Grafová 0

Spodobovanie

Hravá opica chytila Andreja za rukáv. V tej chvíli sa ozval škrekľavý spev. Privábil viacerých divákov. To škriekal pyšný páv. V klietkach boli rozličné vtáky a zvieratá. Andrejko si všetko dôkladne poobzeral a vrátil sa včas domov. Za chvíľu mal hríbov plný batoh. Najväčší hríb sa mu ani nevmestil do batoha.

Troška si oddýchol. Ľahol si na trávu a pozeral, ako jastrab krúži nad stromami. Zrazu sa strhol. V kroví zasyčal had. Rýchlo zobral svoj batôžtek a utekal domov. Babke Rózke chutí sladký med. Dedko Jožko chodí  na lov. Brat Rudko číta rozprávkové knižky. Sestra Evka varí obed. Mamička umýva dlážku. Ocko Robko si rád prečíta kriminálny príbeh. Strýko Vladko má včelín plný včiel.

Z diaľky prichádzal na koni jazdec. Prach za ním stúpal do výšky. Muž mal plášť. Z okna ho zbadal kráľ. Pochytil ho veľký hnev. Cválal k hradu s mostom nad úzkou priekopou. Bol to nebojácny dobrodruh. Skočil do žalára a vyslobodil uväznenú dievčinu. Žena bola veľmi šťastná a záchrancu pobozkala na líce. Po čase bola svadba. Všetci sa dobre zabávali a tancovali až do rána.

Naši predkovia žili v chyžkách. Čítame o nich v rozprávkach. Chovali ovce a v záhradke pestovali hrach. Uprostred obydlia mali otvorený krb. Chodili na lov a ich chladničkou bol ľad. Ženy nepoznali rúž, ale už poznali bozk.

Blízkym ľuďom vždy povedzte  pravdu. Pred odchodom z domu všetkých pozdravte. V škole sa sústreďte a neskáčte do reči. Knižky si držte v poriadku. Ceruzky v peračníku si vždy uložte. Seďte rovno, aby sa vám nekrivila chrbtica. 

Strýko uviazal psa na reťaz. Nejedz veľa sladkostí! Pod starým dubom sme našli hríb. Odhádž sneh! Zabudli sme kúpiť tvaroh. Besiedka sa nám vydarila. Z lesa vyletel veľký jastrab. Richard dostal novú ceruzku. Odpoveď bola správna. Ranenému zariadili prevoz sanitkou. Žiaci vypočítali ťažký príklad. Zaslúžil si bozk na líce. Medveď rád oblizuje včelí med.

   Viac diktátov pre štvrtákov? Tu sú: »»»

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (31 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...
Author image

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.

články autora...

Pridaj komentár