Diktáty pre štvrtákov – vlastné podstatné mená

Klára Grafová 0

Vlastné podstatné mená

Ujo Fero ma zaviedol k brehu rieky Váh. Autobusom sme pricestovali do Bratislavy. Na tetu Katku a jej dcéru Milku sme ne­čakali sme dlho. Po chvíli vyšli spoza rohu Dunajskej ulice. Zobrali nás na Bratislavský hrad. U nich doma sme videli kanárika Joja a kocúra Felixa.

Janka a Miško sú kamaráti. Bývajú v Dubnici nad Váhom. Cez prázdniny išli do Vysokých Tatier. Zubačkou sa vyviezli na Hrebienok. Večer chcú pozorovať hviezdy a Mesiac. V chate stretli turistov z Nemecka a Čiech. Zoznámili sa so psíkom Bodríkom a mačičkou Micou. Ráno sa boli kúpať v Poprade. Potom sa prešli okolo Štrbského plesa s krištáľovo čistou vodou. Výlet sa podaril.

Strýko Ivan býva v Liptovskom Mikuláši. Teta Michaela pracuje  v galérii. Ich   kamarát Peter Ťažký je športovec. Navštívili sme skanzen v Pribyline. V Liptovskom Hrádku sme boli na nákupy. Páčia sa nám aj jaskyne. Boli sme spolu na mieste , kde sa zlievajú Biely a Čierny Váh. Stretli sme tam veľa Poliakov, Ukrajincov i Čechov.

Volám sa Silvia Vyletelová. Bývam  v Banskej Bystrici  na  Mýtnej ulici. Najväčšie sídliská sú Sásová a Fončorda. Z Námestia Ľudovíta Štúra sa rýchlo dostaneme do nákupného centra Európa. Mestom preteká rieka Hron a riečka Bystrica.  V blízkosti  sú Kremnické vrchy, Nízke Tatry, lyžiarske stredisko Donovaly a Harmanecká jaskyňa. Nad mestom sa vypína vrch Urpín.

Dedko Klaus a babka Michaela bývajú v Nemecku. Prídu k nám do Vranova nad Topľou. Pôjdeme spolu do Vysokých Tatier. Prejdeme sa k Štrbskému plesu.  Ubytujeme sa na horskej chate Tatranka. Dedko Klaus je Nemec. Babka je Slovenka. Dedko rád rozpráva o planétach slnečnej sústavy. Najradšej pozoruje súhvezdie Veľký voz. Z vydavateľstva Ikar si kúpil knihu o vesmíre. Pozná aj slovenských spisovateľov. Obľúbil si najmä Štefana Moravčíka. 

   Viac diktátov pre štvrtákov? Tu sú: »»»

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (18 hlasov, priemerne: 2,94 z 5)
Loading...
Author image

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.

články autora...

Pridaj komentár